babylove кашички

Лепињи

Дискусија во 'Рецепти' започната од gelkaa, 3 ноември 2013.

 1. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  Ај ве молам доколку некоја има рецепт за лепињи нека го постира тука :*
   
 2. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  ЛЕПИЊИ

  :)
   

  Прикачени фајлови:

 3. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Лепињи
  1 кгр. брашно
  2 врекички истант квасец или 40 гр. свеж
  1 лажица шекер
  2 лажици сол
  150 мл. вода
  500 мл. млеко

  1. Квасецот, шеќерот и водата растворете ги, додајте малку брашно и оствете да стаса.
  2. Брашното пресејте го, додајте ја солата, стасаниот квасец и млекото. Замесете не многу тврдо тесто. Оставете на околу 1 саат време да стаса.
  3. Префрлете го тестото на работна површина, размесете и поделете и направете 8 топки. Покријте ги и оставете ги на 10 минути да се одмори тестото.
  4. Со дланката секоја топка налегнете ја во дебелина од околу 1 прст оформувајки лепиња (не со сукало), пренесете ги на плех постелен со пек папир. Со тапата страна од ножот направете линии врз тестото во хоризонтална и вертикална страна, покријте ги со влажна крпа - а преку неа ставете сува. Нека стојат околу 1/2 час.
  5. Ставете ги да се печат во предходно загреана рерна на 250 степени.
  Забелешка
  Пред да ги печете можете да ставете одозгора и некој зачин. Јас ставам исклучиво Сусам .
  Подобро е да се печат за едно ниво погоре. Горниот грејач да е поблизу до тестото бидејки така добивате подобар резултат. Тие ке се надигнат многу повеќе и средината им е празна или како знам да кажам за нив - воздушни лепињи.Баш онакви како што ви ги даваат во сендвичари :!: :)
  [​IMG]
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  864
  Допаѓања:
  2.191
  Пол:
  Женски
  Еве еден рецепт го најдов на нет за индиските лепчиња - наан

  [​IMG]

  Потребни состојки:

  900 г брашно
  1 супена лажица шеќер
  1 супена лажица сол
  1 квасец
  300 мл млеко
  80 мл павлака
  2 супени лажици маслиново масло
  1 јајце, малку проматено
  Начин на подготовка:

  Во сад со средна големина, промешајте ги брашното, квасецот, солта и шеќерот и тргнете го садот настрана.

  Во друг сад помешајте ги млекото, павлаката, маслиновото масло и јајцето. Потоа во него префрлете го миксот со брашното и заедно измешајте ги убаво, додека не добиете тесто. Со миксер за тесто, промешајте го тестото барем уште три минути. Потоа извадете го тестото од садот и ставете го на површина покриена со брашно. Исчистете го садот убаво, намачкајте го со путер и вратете го тестото назад. Оставете го да стаса 30 минути.

  Рерната пуштете ја да се згрее на 250 степени.

  Откако тестото ќе стаса, поделете го на 12 еднакви парчиња и покријте ги со крпа или со целофанска фолија. Земете неколку, растегнете ги во еднаква должина и ширина и ставете ги во тавче намачкано со путер. Вака приготвените лепчиња во тавата, ставете ги да се попечат барем 10 минути, додека не се заруменат малку, но притоа проверувајте каква е состојбата бидејќи секоја рерна е различна.
   
  На crvenkapa :* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.250
  Мојот рецепт за лепињи- се прави тесто исто како за леб (брашно, квасец, малку шекер и сол, малку масло, се замесува со топла вода).

  Тестото мора да биде премеко, скоро лепливо за раце. Се остава да покисни 20-30мин.

  Тепсијата ја ставаме наопаку во релната и ја оставаме да се загрее. На жешката тепсија ставаме 2-3 лепињи (колку собира) развлечени во круг. Се печат многу кратко време.

  [​IMG]