1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Летен одмор или средување на соба?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од UnknownLadyDi, 3 јули 2014.

  1. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Девојки мои, ве молам за мал совет...Имам собрано околу 900 евра, се мислам дали да одам на одмор или.. да си ја средам собата по мој вкус..( и сега не е лошо ), меѓутоа сакам промена..почувајќи од самиот под, врата, прозорци..Што мислите вие на што да ги потрошам парите?
     
  2. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Сакам да кажам...

    Би ти препорачала и на двете :) Среди си ја собата по твој вкус, но остави малку парички и за одмор, после големо реновирање ќе ти треба ако не одмор барем добар викенд :lol:
     
    На candy.cane, Sahlene, Twinkles и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам...

    Доколку си била повеке пати на одмор тогаш јас би ја средила собата :D одмор како осмор две недели и ете,навистина убаво ке се одмориш,прошеташ и се ама собата ке ја гледаш убава подолго време :lol:
    :!: ама доколку си се одморала а доколку не си била одамно на осмор е па тогаш одмор :) ама сепак сум за собата :lol:
     
  4. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам...

    Па јас мислам дека ако направиш добар распоред на парите ќе имаш и за одмор и за реновирање. 900 евра не се малку. Е сега, зависи ти што подразбираш под одмор. Ако не се луксузираш премногу, ако поминеш со нормални трошоци, ако не мислиш да одиш во Шпанија, и ако не мислиш да седиш таму над 20 дена тогаш мислам дека ќе ти останат доволно пари за да си реновираш нешто и во собата. Јас би одела на ваква варијанта. Одморот е едно патување кое ќе ти донесе спомени. Кога се има веќе доволно пари јас сум секогаш прво за патување отколку за материјални нешта. А ти имаш и за двете. Не мораш сега цела соба да ја средиш, среди тоа што ти е приоритет, па после можеш да собереш уште нешто пари, за неколку месеци ќе си ја досредиш цела соба. :)
     
    На eliesaab и Elena69221 им се допаѓа ова.
  5. BestFriends.99

    BestFriends.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам...

    Јас да сум на твое место собата.Среди ја собатаа,а ако ти останат пари можеш и на одмор.. :)
     
  6. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    ја би избрала средување на собата а после летен одмор !
     
  7. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Па тоа се многу пари. Јас сепак би се одлучила за одмор. Ама имаш пари и за двете. Ако веќе се одлучуваш за едно, јас би рекла одмор. :) За собата има време цела година. Сега изнауживај се. ^_^
     
  8. Najubava09

    Najubava09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    108
    Па среди си ја собата,одморот може да почека
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  9. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Jaс попрво би си ја средила собата :)
     
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    odmor definitivno :) pa to sto ke ti ostanit,plus ke soberis uste malce i ete ti i za sobata :)
     
  11. Strumfeta17

    Strumfeta17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    132
    Да не те цитирам, јас сум за тоа кога веќе мораш да бираш од тие двете одбери да си ја средиш собата а не да ги фрлиш парите во ветер за 7 дена а потоа цела година да си незадоволна од собата.
    Незнам зошто но мислам дека одморот се повеќе се користи за чаламење и перверзија да лепиш слики во купаки на фб, за да добиваш лајкови и коментари од типот ммм секси, многу си згодна.... кои само ќе ти го хранат егото а и сама знаеш дека тоа се лицемрни коментари, отколку што вистински ти е потребно тоа печење на сонце.
    Искрено не ми е јасно од што се умориле оние кои одат во средно како мене или дрват гз, на факултет или уште полошо се излежуваат дома и чекаат родителите да ги ранат и потоа им требало одмор.
    Јас би ти советувала да си ја средиш собата онака по твој ќеив и ако веќе имаш ограничени средства да не ги фрлаш туку, така.
     
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Според мене среди си ја собата. На одмор сигурно си била неколку пари лани полани. На одмор ќе отидеш денес ќе се вратиш по 20 дена ќе прикачиш некоја слика на фб и толку. А ако ја средиш собата сега засекогаш ќе си ја имаш. И тоа што не е старо или оштетено немора да го менуваш. А сега купи ги основните работи па натаму за нешто ситно ќе дособереш. А и сигурно ќе ти остане некој денар за викенд во Дојран или Охрид со твоите родители.
     
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Зависи каков план имаш во врска со реновирањето на собата и од квадратурата на собата. Ако ставаш ПВЦ дограма на прозорците, ламинат или паркет, дали ќе ги бојадисуваш ѕидовите, дали ќе го менуваш целиот мебел или само креветот. Убаво разгледај ги цени, распрашај се и за мајстори колку пари ќе ти земат. 900 евра во зависност од квадратурата на собата, вкусот твој и квалитетот на работите кои сакаш да ги направиш може да се и малку пари, а за одење на одмор се повеќе од доволно, се прави преубав одмор со тие пари. Одлуката е твоја :)
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да ја средиш собата.Тоа е место каде поминуваш најмногу време и треба да биде уредно за да се чувствуваш пријатно и опуштено.Доколку ти останат финансии можеш да отидеш на одмор и подоцна.Кога се има доволно средство не е битен периодот кога ќе се потрошат,но битно е како и за што ќе се вложат.
     
  15. bella96

    bella96 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    1.027
    Имајќи во предвид дека имаш собрано 900е за една соба да се среди од (под до плафон) малку се.
    Знам судејќи по мојата соба,колку е купено и потрошено за неа.И уште купувам. :lol:
    Јас да сум на твое место,би им кажала на твоите да ти отворат сметка во банка и би ги ставила да им расте камата една година.Со тоа што во меѓувреме би собирала пари и би ги ставала на страна и по една година дена би собрала добра сума (заедно со парите во банка).
    Ако твоите се добро ситуирани,би ги замолила тие да го финансираат летниот одмор.
    Но,ако чувствуваш дека многу им бараш,тогаш би земала одредена сума со која би можела да си обезбедам летен одмор.Останатото во банка. :)
     
  16. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Па, зависи. Да бев на твое место би ја средила собата, но би си оставила пари за некој скромен „одмор“ од 4-5 дена :) Собата нема да ти биде цела средена, ама поглавното ќе го имаш, ситниците во текот на годината ќе си ги докупуваш и така :) A ако сакаш цела соба да ти биде средена, не мора да одиш на одмор, ништо нема да биде ако прескокнеш една година ;) За одмор 900 евра се и повеќе од доволно, а са соба можат да бидат и малце. Зависи се како планираш да ја уредуваш собата, од тебе зависи.
     
  17. SweetGirl234

    SweetGirl234 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со S.J.Parker.
    Можеби касно кажувам ама така јас би направила :D
     
  18. Makeup

    Makeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    50
    Ако си била на одмор летово среди си ја собата а ако не доколку ги распоредиш парите дел за средуванје дел сигурно ќе ти остане за одмор па макар виќенд :)
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Каснам со одговорот, ама собата со мали пари може да стане симпатична, ама убавините во животот се нематеријалните работи, како погледот кон океанот со љубениот, отколку розови наткасни и скап ламинат.
    Јас би да одиш со тие пари на два одмора.
     
    На piksooki, Angel.girl и Lella им се допаѓа ова.
  20. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски