1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Летни Параолимписки Игри (ПОИ)

Дискусија во 'Спорт' започната од Snow-Queen, 13 август 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Незнам вие колку следите, но јас ја следам и параолимпијадата.
  ПОИ Лондон 2012 29 Август до 9 Септември

  Република Македонија, по својата независност во 1991 од Југославија, го направи својот дебакл на Параолимписките игри на Параолимписките игри 1992 во Барселона, каде што испрати еден учествувач (Бранимир Јовановски) да се натпреварува во категоријата стрелаштво.
  Македонија се натпреваруваше во сите следни Летни Параолимпијади, со малобројна делегација. Единствени натпреварувачи кои што ја претставувале Македонија по осамостојувањето на Параолимписки Игри биле Бранимир Јовановски (1992-2004), Ванчо Каранфилов (2000-2008) и Оливера Наковска (2004-2008), сите тројца во категоријата стрелаштво.

  На Летните Параолимписки Игри, медали:

  -Бранимир Јовановск го освои првиот златен медал Барселона 1992, каде го собори и светскиот рекорд.

  -Каранфилов во 2004 во Атина на Параолимписките Игри: второ место (сребрен медал) во дисицплината воздушен пиштол.

  -А Оливера Наковска Б. во Пекинг 2008 влезе во финалето и се пласираше како 5та.

  На ПОИ Лондон 2012,ќе имаме 2 натпреварувачи во стрелаштво В.Каранфилов и Оливера Н.Б., секој од нив ќе настапи во 3 дисциплини.
  А со нив ќе биде и нивниот тренер Бранимир Јовановски.

  Им посакуваме голем успех,...верувам во нив :clap:
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
 3. Marbella

  Marbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  342
  Koи дисциплини се застапени Сноу?
  И дали ќе даваат пренос на МТВ? :wasntme:
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  ^мислиш нашите во кои дисциплини ќе настапат или општо кои спортови се застапени на параолимпијадата?

  инаку нема шанси нашиве да даваат пренос, само euro спорт можно е.
  Инаку јас онлине си гледам
   
 5. Marbella

  Marbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  342
  За нашите прочитав погоре во кои дисциплини ќе настапуваат, прашањето ми беше општо кои др, спортови се застапени?
  Не им се дава пари да откупат нешто квалитетно... :swear:
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  ^за жал така е...незнам зошто не ги откупат правата и не пренесуваат,зарем тоа не се наши спортисти :x срамота е,но за жал тоа е реалноста

  А ова се спортовите:
  Archery
  Athletics
  Boccia
  Cycling Road
  Cycling Track
  Football 5-a-side
  Football 7-a-side
  Goalball
  Equestrian
  Judo
  Powerlifting
  Rowing
  Sailing
  Shooting
  Swimming
  Table Tennis
  Sitting Volleyball
  Wheelchair Basketball
  Wheelchair Fencing
  Wheelchair Rugby
  Wheelchair Tennis
  http://www.femina.mk/out/?id=ab537afd95 ... lympics%2F
   
 7. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
  Дебакл = неуспех ..Во таа конотација го користиш зборот ? :)
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  ^да во смисла што сме имале еден натпреварувач....но еден ама вреден испаднала работава оти земал златен медал и оборил светски рекорд
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Нашите параолимпици во завршна фаза од подготовките, формата се темпира во Охрид
  -Од 3 до 15 август нашите параолимпијци во стрелаштво Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов под раководство на тренрот Бранимир Јовановски тренираат во Охрид,на стрелиштето Беј Бунар,каде ја темпираат формата за параолимписките игри во Лондон,кои стартуваат на 29 Август и траат до 9 септември....Како засилување, повеќе како спаринг партнер бев и јас, и можам комотно да кажам дека подготовките течеа одлично. Сега останува патот до Лондон :) со среќа нека им е на моите колеги. :clap: па да славиме :beer: :d:
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Скромни во говорот но со високи очекувања. Македонските спортисти со инвалидност Ванчо Каранфилов и Оливера Наковска Бикова денес ќе заминат на Параолимписките игри во Лондон кои ќе започнат на 29 август, а ќе траат до 9 Септември.
  [​IMG]
   
 11. Marbella

  Marbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  342
  Aјде со среќа нека им е, нека не представат во најдобро светло!!!
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Денеска се завеа македонското знаме во олимпиското село во Лондон
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Утре е големиот ден...а веќе во понаредните 2 дена и првите настапи нанашите спортисти. Едвај чекам :clap:
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Вечерва се отвораат Параолимписките игри

  ....а нашите ТВ, дури ни МТВ не даваат директен пренос, срамота :fubar: важно турските серии се откупени
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Еве нашите спортисти малку си шетаат по Лондон
  [​IMG]

  А богами и вредно тренираат
  [​IMG]
   
 16. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.211
  Допаѓања:
  41.332
  Kај нас нема пренос? Eве јAс тука си гледам, не знам дали е реприза или во живо :) Eте Tурците ги покажуваат моментално :)
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  пушти линк од каде што гледаш plssssss
   
 18. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  855
  Може да ми каже некој што е инвалидитетот на нашите претставници?Вака ги гледам здрави,прави..
   
 19. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  лелеле па нашиве турските серии ги откупиле важно а вакво нешто срамота....
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Ванчо Каранфилов има лева протеза на нога (нема лева нога)
  Оливера лева рака