Летни и зимски парфеми

Дискусија во 'Парфеми' започната од black-angel, 30 јануари 2010.

 1. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.016
  ОБОЖАВАМ ПАРФЕМИ!!! Ова се мојте омилени
   

  Прикачени фајлови:

 2. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  851
  Пол:
  Женски
  Јас лично и не правам некоја посебна граница при употребувањето на парфемите.
  Само така "лајт" го следам "правилото", обично потешките и поинтензивните парфеми се за во зима, а свежите парфеми со често цветни ноти се за во лето.
  Но мене најбитно ми е да ми се допага. И можам да правам сосема спротивно (зимни парфеми лето, летни зиме), но секако, се во нормалните граници :)
  пр. минатата година во зима, таму ноември-декември, користев парфем со име "Summer" која иронија :D малку појак парфем (не јак како зимски јак, летен, но ете чудно, траеше..) но јас си го користев него и лето и зима..таков е недефиниран, може во секоја доба :lol:
  (секако дека не би користела ужасно тежок парфем на плажа :lol:)
   
 3. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  670
  [​IMG]
  [​IMG]

  овој парфем, односно тоалетна вода ме асоцира на лето, така е свеж и чист аххх :inlove: со истото млекце има да бздам ама ќе уживам во миризбата.
   
 4. elenaluka

  elenaluka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zimski-- Givenchy- Organsa (my favorite)
  Leten--Davidoff- Cool Water wave
  Za preku cela godina :) Givenchy- Ange ou Demon Tendre
  mmmmm..... :inlove:
   
 5. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.490
  Летен парфем си купив пред некој ден, Versense од Versace. Чиста свежина, без слатки тонови, пригоден за високи температури.

  Омилен зимски парфем ми е Rococco од Joop, кој за жал веке не се произведува. Скоро ми е потрошен и до овој момент немам најдено соодветна замена :(

  За преодни периоди го користам Dalissime од Salvador Dali кој е слаткаст со овошни ноти. Мириса на праска и ванила. Кога ке добијам потреба да ставам од парфемов, значи дошла пролет :D
  Многу ми се допаѓа Chanel Chanse но никако да му дојде редот да го купам :cash: :cash: :cash:
   

  Прикачени фајлови:

  • imagesCAYWFQAB.jpg
   imagesCAYWFQAB.jpg
   Големина на фајлот:
   2,9 KB
   Прегледи:
   297
  • joop!__roccoco.jpg
   joop!__roccoco.jpg
   Големина на фајлот:
   5,3 KB
   Прегледи:
   297
  • Dalissime.JPG
   Dalissime.JPG
   Големина на фајлот:
   6,6 KB
   Прегледи:
   297
 6. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  197
  За зима ми е Givenchy-very iresistible,,,за лето ми се Escada-летните,Light blue-DiG,Miami glov-DZEJ.LO.
   
 7. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  9.065
  Не разликувам..Јесте да..на лето купувам некои посвежи .. Али не праам некоја голема разлика..Ако м исе свиѓа го зиам ако не НЕ! хаха..xD
   
 8. fatbeautiful

  fatbeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  57
  Ниту пак јас не разликувам,се прскам од оној кој ми се допаѓа :)
   
 9. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.636
  Нема за мене летно зимско. Треба да ми се допаѓа и тоа е се. Не ги гледам годишните времиња за да ставам од овој или оној парфем.
   
 10. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
  Јас не разликувам многу во парфемитеее каков што ќе ми се допадне со таков ќе се прснам! :D
   
 11. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.789
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Најчесто во лето користам цветни или овошни парфеми, а тие останатите за во зима.
  Конкретно омилени немам, повеќе се неможам да ги набројувам, ама секогаш сакам да експериментирам и да пробувам ново :)
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Јас не се придржувам многу кон ова правило, а парфемот го менувам зависно од расположението.
  Нормално дека на +40 нема да ставам некој многу тежок парфем, но јас лично не сакам многу цветни парфеми, повеќе ги сакам оние што имаат малку потежок мирис.
   
 13. House95

  House95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  27
  Во лето обично користам овошни парфеми најчесто - LOVE DANCE
  Во зимата го користам -LADY MILLION :)
   
 14. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Lanvin Eclat D´Arpege - Летен парфем, Amber Elixir- Зимски.. :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 15. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  во лето користам овошни а пробувам на секој месец до 2 да ги менувам за да не го изгубам сетилото за мирис наравно :)
   
 16. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.853
  Допаѓања:
  5.185
  Пол:
  Женски
  јас баш спротивно си користам,летно време тешки односно зимски парфеми,а зимно време летни :lol:
  искрено,поубаво ми е некако,незнам зошто :$
   
 17. Asterion

  Asterion Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  5.617
  Што знам, никогаш не сум размислувала на оваа прашање и досега не сум ги делела на летни и зимски. Ако ми се допаѓа мирисот на парфемот ќе се изнашприцам убаво и ич да мислам земски бил, летен бил!

  Повеќето можеби сметат дека понежните и цветните мириси се за во лето. Јас нив ич не ги сакам, не се мој вкус. Сакам јаки парфеми, било биле остри или со поблаг мирис. :)
   
 18. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  197
  За зима омилен ми е Givenchy-Very irresistible ;)
   
 19. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  851
  Пол:
  Женски
  И јас тој го имамм! Преубав е! :inlove:
   
 20. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.832
  Се придржувам на ова правило. Не сакам кога ќе помине девојка на 40 степени со некој тежок, типично зимски парфем. Во зима најчесто користам Naomi Campbell cat deluxe at night или Армани, поретко Police, а во лето Lacoste и такви некои понежни и посвежи парфемчиња.