Лефкада (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од milickimk, 3 јули 2011.

 1. milickimk

  milickimk Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Letovo sakame da otideme vo grcija na ostrovot lefkada.Na internet ima prekrasni sliki od plazi,no me interesira dali e za so mali deca.ako nekoj go posetil mestovo neka pise .POZDRAV!!!
  [mod-kirilica:3upwn3a3][/mod-kirilica:3upwn3a3]
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.201
  Допаѓања:
  41.158
  :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: ау од сите места што сум била во грција, во лефкада ми било најубаво!!! :lol: Eден од најубавите градови, дефинитивно!
  многу е убаво, и плажа и се!
  едит- да да, зашто да не, нема врска децата :)
   
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  85.538
  На milickimk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Извини морам да те цитирам Лефкада е остров, а не град. Како и да е најверојатно си се смешала :)
  Инаку не сум била, ама вака од слики преубаво изгледа. Моја другарка беше пред 2 години ако не се лажам и беше ептен задоволна. Имало многу убави плажи, ама надвор од градчињата, ако сте со кола супер, ако не сигурно ќе има некаков превоз. Биле сместени во Нидри, тоа било најпосетеното градче. И зошто да не со деца, не сум чула дека има таква луда забава до сабајле и пијани странци како што е случај на Крф и Закинтос. И само ми кажа дека морето е малце поладно, нели дека е на Јонско и на не знам која плажа точно секогаш имало големи бранови гледав и слики :o јас се плашам од бранови :worried: а за најубава плажа (не памтам имиња) една со доста скали што треба да се изодат :D ама водата е... РАЈ. Сигурно ќе си поминете убаво
   
 5. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.201
  Допаѓања:
  41.158
  полу остров е, дури не се ни гледа дека е остров :D има автопат под морето, и така поминуваш! многу мала е оддалеченоста, така да ко во град да си! и Jонско море, не е баш ладно :D во Eгејско не сум се бањала, ама овоа другово не е ладно бре :lol:
  инаку на Oхрид личи, вака земено, интересен е, зашто некаде вода, некаде копно, на влезнот има замок од турско време, супер е :)
   
  На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
 6. baby13vik

  baby13vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Би сакала да знам колку пари е изнајмувањето на моторчиња или коли, како е храната? скапа ? јас ке одам на 1 септември, и би сакала да знам дали има медузи? секоја информација е добродојдена! поздрав
   
 7. vesni4kaaa

  vesni4kaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  8
  Me interesira za Lefkada koj bil, kako se stignuva do ubavite plazi, zatoa sto kaj nas site ponudi se vo Nidri, a kolku sto gledam ubavite plazi se tek na dr strana......
   
  На baby13vik му/ѝ се допаѓа ова.
 8. baby13vik

  baby13vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  епа Весна дознав дека за да се оди на тие убави плажи ви треба превоз....Најубавите плажи како Порто Казики и Катизма се на другата страна од Лефкада, далеку од Нидри. Доколку вие не одите со автомобил таму има изнајмување "рент а кар" што се плаќа 50 евра (без бензин )во сезона а за сега незнам колку ке биде (највероватно поефтино) ---- кога одиш ти? ----
   
 9. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.459
  Допаѓања:
  16.151
  Пол:
  Женски
  Јас бев летово на Лефкада ...искрено островот е преубав ...ама мораш да имаш кола за да одиш на плажите и јас мислам дека не е погоден за одмор со деца зашто мрцварење и секој ден да ги возиш децата 30км до плажа и да седат таму цел ден на 40с .Скоро преку сите агенции сместувањето е во Нидри ,а Нидри е одалечено од убавите плажи 30 км и повеќе.Според мене најубава плажа е Егремни (ама има 350 скали до нејзе ) ...а и за пазарење треба кола,затоа што маркетите Лидл и Маринозополус од Нидри се одалечени 18км ... и ако некој оди на Лефкада во студиа или апартмани јас му препорачувам да не оди преку агенција туку да си појде таму и таму да си најде смештај затоа што дупло поефтино се поминува :)
   
 10. Diamondkiss

  Diamondkiss Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  37
  Лефкада е прекрасно но за помлади...не е за со деца бидејќи ми кажаја дека имало преголеми бранови!
  Има журки,кафиќи,момци со мотори :lol:! Чичко ми баш сеа беа со ќеркичката таму и рекоја не е баш за нив ! :) Сеа да не ве попречувам ако сте решиле таму да одите :^)
   
 11. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  856
  КАЖЕТЕ МИ ВИЕ ШТО СТЕ БИЛЕ-ДАЛИ ИМА И ДАЛИ СЕ НАПЛАКААТ ПАРКИНЗИТЕ ОКОЛУ ПЛАЖИТЕ?
   
 12. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  Со оглед на тоа дека паркинзите се секогаш преполни и ретко кога има место, ќе се паркирате по тротоарите, а тоа не се наплаќа. Јас кога бев, само еднаш плативме паркинг, само ич не ми текнува колку чинеше.
   
 13. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.459
  Допаѓања:
  16.151
  Пол:
  Женски
  Колку што се сеќавам цените на паркинзите беа бесплатни скоро на сите плажи освен на Егремни и Порто Кацики ако сакаш да си поблиску до скалите кои водат до плажата се наплаќаше паркинг и цените се движеа од 2-4 евра .
   
 15. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  856
  ~Девојки,а плажите урбанизирани се од типот-WC,тушеви,да каснеш нешто? :))
   
 16. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  На Порто Катзики имас да си нарацас од горе ресторанот што сакаш да јадеш.Не е скапо ама и не е нешто посебно. На Егремни има доле како кафич, не ми текнува дали имаше сендвичи.Би требало.WC нема.Горе во кафиките. А горе вокафиките по 100 скали
  . На Егремни 350..Да полуди човек.Само еднаш бевме на таа плажа и толку.А нема збор дека се убави.Преубави.РАЈ.
  Убав е островот, но сепак е за помлади, никако за фамилијарни со деца.Не е толку урбан како КРФ. А на Закинтос одам ова лето.Мислам дека е поубав од Лефкада.Или плажите се подостапни.
  Овде до убавото треба да се измачиш.Сепак плажите вредат да се видат...
   
 17. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  856
  Благодарам на информацијата danielka ;)
   
 18. askme

  askme Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  Danielka0507 како тоа мислисш нема WC?јас ке одам на Лефкда од 16ти и 99% ке ми дојде ,ке треба да ставам тампони,влоски.... :( Каде ке го правам ја тоа? :( Има барем некој пуст дел на плажите , негде да се соријам било како? :))))))
   
 19. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Сместувањата се во Нидри, а таму нема плажа. До поубавите плажи има 30-50км, патишта со кривини, големи бранови... би ти препорачала парга, големо и убаво гратче, убави плажи
   
 20. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  Не се сместувањата само во Нидри, можеш и во околните селца каде што има плажи. Сите плажи таму се преубави. Нидри е поглемо место, има повеќе за шетање, но и помалите места не се за потценување. И таму има места и за шетање, само плус е што има плажи. За тие поубавите, треба да патуваш и ако си со деца, нормално мораш со кола.