1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Леќа

Дискусија во 'Рецепти' започната од Snow-Queen, 18 март 2015.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Гледам, нема тема за подготовна на леќа.
  Може ли некој да ми пише како ја подготвува леќата, на сум правела до сега, па утре сакам да направам со месо.
   
 2. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Обично користам од црвената, правам чорба. Запржувам едно кромитче, додавам морков, потоа леката и вода. Не можам да ти кажам колку на колку ставам. Одприлика да ја покрие леката и малку повеке. Па додека се вари на тивко ако снемува вода си додавам. За на крај да испадне како чорба. На крај додавам црн пипер, сол, вегета. По желба малку црвен пипер, доматен сос(1лица). На крај блендирам и готово. Ако е густо додавам уште вода и зачини по вкус... Денес на ист начим направив од зелената лека ама не ми се допадна.
   
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.565
  Допаѓања:
  320.581
  Пол:
  Женски
  Не разбрав што блендираш,леката ли?
   
 4. ArmaniCode

  ArmaniCode Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.162
  Пол:
  Женски
  Jas lekata ja pravam na sledniov nacin I e mnogu vkusna
  Zaprzuvam 1 kromid, 2-3 cesninja lukce, 1 praz, 1 morkov, 1 stragce celer vo maslinovo maslo, ja dodavam lekata koja predhodno ja mijam I dodavam voda. Stavam sol, vegeta, crn piper I magdanos. Se vari okolu 30min- 1 cas, zavisi od lekata.
  Mnogu Mi e vkusna na ovoj nacin I zatoa sto stavam mnogu zelencuk mi ispaga gusta I nema potreba od zaprska I zgusnuvanja. Sin Mi ja obozava.
   
 5. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Леката ја блендирам, црвената. Искача густа чорба :)
  Турска рецепта. Ја има и во рамстор во Анатолија ресторанот. Ако одиш пробај. Вкусно и здраво:)
   
  Последна измена: 31 март 2015
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Еве ви рецепт за леќа со ориз, многу е вкуснa :) , излегува густа, бидејќи јас не ја сакам воопшто кога е чорбеста.
  Мерка: 2 раце леќа по човек.
  Леќата се мие низ три води. Се става да се вари. Количината на вода што се става треба да биде на пример на една чаша леќа се ставаат 3 чаши вода. Кога ќе зоврие леќата се ставаат 1-2 раце ориз, се остава и понатаму да врие на тивко и привремено се помешува за да не загори оризот. Ќе видите дека од оризот, леќата ќе се згусне.
  Додека ова си се крчка, во тавче запржувате кромид, патлиџан или салца, пиперка, малку лукче, ставате зачини по желба (веѓета, бибер, оригано, босилок). Кога ќе омекне зеленчукот, се става во леќата, се промешува. Се остава уште некои 5 минути да поврие. Ако ви е премногу густа леќата, може да додадете малку водичка. :) Потоа таа е спремна за јадење.

  Пробајте превкусна е и готова за половина час. :)
   
  На ennaz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  Јас леќата прво ја ставам во тенџере со многу малку вода колку да зоврие. Потоа водата ја расипувам и ставам нова вода. Ова е битно за зелена (црна) леќа, многу е повкусна ако се расипе првата вода.
  Ставам обично 1 чаша зелена леќа и 1/2 чаша црвена заедно.
  После додавам, кромидка ситно сецкана, 2-3 чешниња лук (сакам да се осети лукот во леќата), 1 рендан морков, 1 голем рендан компир, неколку кругчиња сушен патлиџан (има во кам) и зачини. Се вари околу 45 мин. па се запржува. Ова е количина за големо тенџере од 2,5 литри. Значи јас зеленчукот не го пропржувам кога правам леќа исто и за грав. Во леќата и гравот не ставам месо, некако не ми оди заедно.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Црвена леќа, кромид, морков, зачини по желба.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.