1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Леќи во боја

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Eva22, 5 јули 2016.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Според мене,црните очи ми се ептен кул.Уникатни се.Биди си своја не си ставај леќи,верувај посебна ќе си.И луѓето полесно ќе те препознаат.Знам од свое искуство,бидејќи знам многу малку луѓе со црни очи и ми се некако посебни на изглед.Неќам да навредам никој,само кажувам мое мислење,иако знам дека не е темата за тоа. :)
     
    На anakonda88, Ketchup и koritsaki им се допаѓа ова.
  2. Eva22

    Eva22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Da ne znaete kade se prodavaat kontaktni lekji vo boja bez diopter eftini da do 1000 den najvekje ??
     
  3. Eva22

    Eva22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    tie se menuvaat mesecno ili traat 6 meseca bez vadenje ??
     
  4. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Кога ќе купуваш леќи те молам распрашај се во оптиката како се со носат, како се води грижа за нив. Инаку ова 6 меци значи дека од денот кога ќе ги отвориш, толку време смееш да ги носиш со ставање и вадење.
     
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Леќите се ставаат наутро и се вадат навечер. Со нив не се спие. Се чуваат во посебно кутивче за нив со вода. Водата не е обична ќе ви кажат на оптичар како се вика, специјална е за леќи, мене моментално не ми текнува на името.
     
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.981
    До скоро носев, но со диоптер. Па кога веќе морам да ги носам, бар во боја :)
    Имам природно зелени очи со кафеаво, па зелените леќи не се ни познаваа како вештачки :)
    Сега не знам дали пак леќи или наочари да купувам.
     
  7. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Јас порано пред 5-6 години имав во оптика ги купив некаде 2000-2500 денари не се секавам баш. Имам темно кафеави очи а тогаш бев опседната со светло сини. Си земав такви и бев страшна мачка иии грдо :drunk:. Се секавам беа за 6 месеци требаше и една посебна вода за да стојат чисти не ми текнува како се викаше. Си правев стави извади цел ден, дека кога ги ставав дури да се привикнев матно гледав без везе трошење пари. Не сум против но не вреди за парите дека ке ставиме друга боја што ке биди ? Господ не створил така и ние сега да се менуваме , но секој со свое мислење.
     
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    се е до вкус :) но имам големи црни очи ( слично како турската глумица на филмот Шекерезада ) , ке ставам деновиве слика моја ,на темата со шминки , и ке видиш дека не се баш кул :(
    Лугето со плави очи се благословени :)
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Хм, мене баш ми се допаѓаа нејзините очи. Јас ја имам нејзината форма и имам светло кафени очи, а и ради формата на лицето не би ми стоеле светли бои. Многу сакам црни очи и сини.
     
    На Eva22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Не ви е опасно да користите леќи?Пошто знам една другарка често ми спомнуваше дека инфекции се фаќале и ред др работи и дека мора ептен внимателно да се чуваат,ме интересира кои се другите негативности?Удобни се?Сигурно не? :)
     
  11. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Сакам да земам леќи во некоја боја, поинаква од мојата природна. Мерак ми е веќе подолг период. За хиегиена знам, треба да се внимава доста. Е сега од оние кои имате искуство ме интересира да ми кажете од каде е најдобро да земам? Сакам да делуваат природно. Колку чинат и колку време се носат? И што е најбитно, како научивте да ги ставате и вадите и дали е тоа тежок процес? Дали кога се носат се чуствуваат, мислам дали сметаат? Знам дека се смешни прашањава ама немам искуство и затоа ми е потребна помош...:D
     
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    не ми се допаѓаат, толку многу изгледаат неприродно и веднаш се забележуваат, познавам неколку девојчиња кои ги носат, дури и страшно изгледаат
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sunshine96

    sunshine96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Од било која оптика, фирмите се тие. Јас моите ги зедов 5000 ден ( 2500 една леќа), фрешлук беше фирмата, ама јас не бев многу задоволна, ми паѓаа од очите, ме боцкаа, ги осеќав. Додека со безбојните немав проблем. Препорачливо е еден месец да се носат, доколку ги носиш секој ден, постојано. А за вадење, ставање пушти видео некое на јутуб, не е сложен процес, само ако немаш проблем да си "чепкаш" во окото :D
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Извесен период сакав да земам леќи во боја, но се предомислив и не земав, зашто ми беше комплицирано одржувањето, хигиената, вадење-ставање (тоа некако ми е пипаво), па се мислев дали ќе ги навикнам и едноставно решив да не земам.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  15. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас носам леќи за вид, но во боја не ми се допаѓаат. Вештачки изгледаат и се забележуваат, а нели фората е обратното |(. Во однос на хигиената, редовно миење раце пред да си брцаш во око е логично. Ама кога би можела да не носам никакви, дефинитивно не би. Исто непријатност од носење леќи е сушење на очите, треба да се користат капки.
     
  16. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    47