1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Леќи за очи во боја

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 19 декември 2010.

  1. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Мојот вујко имаше леќи во боја! Но за жал едната си ја загина... :( :( :(
     
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Еве ги моите,ги носев до пред две години,од Фреш Лук се,меки,со диоптер,тогашната цена им беше 1 800 денари ,а сега не знам колку чинат.
    Рок на траење - 6 месеци.
     

    Прикачени фајлови:

    • Picture 620.jpg
      Picture 620.jpg
      Големина на фајлот:
      62,8 KB
      Прегледи:
      559
    • Picture 619.jpg
      Picture 619.jpg
      Големина на фајлот:
      94 KB
      Прегледи:
      555
  3. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    и јас имав леќи темно плави пред 2 години се убаво само што ми требаше многу време додека ги ставам оти си имам мали очиња :D
     
  4. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    Jас исто така користам леки веке 4години од плавите брилиант блу,купувам од тие со се за 3 месеци ама мене ми траат по 7-8месеци ги носам бојата не им избледува добро се грижам за нив,со нив спијам се банјам итн и ич не ми сметаат,сум била и на очно да си ги проверам очите дали е се во ред и супер ми ее немам никаков проблем
     
  5. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Срцка ,одам во Штип секоја недела па така да имаш во продавници за оптика
     
  6. NB86

    NB86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    68
    Ја ги користев леките во боја на Fresh Look со диоптер, и не сум задоволна. Кога ќе се изместеше малку леќата, гледав заматено додека самата не се намести во правата положба. Сега носам обични само со диоптер и немам таков проблем, нормално си гледам
     
  7. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Сонувам за портокалови леќи! Не некои дречливи, туку во границите на нормала. Мразам кога бојата боде очи.
     
  8. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    ^моето мислење е дека кога веќе купувам леќи во боја е да бидат забележителни,јас би зела и драчливи зошто па да не?? протокалови или црвени,жолти а??? ;) како и да е од другата година кога ќе се вратам во МК ќе си земам леќи зошо така ќе ми е полесно,барем јас така мислам,децата нема да ми ги задеваат наочарите :)
     
  9. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    јас носам наочари веќе 9-10 години, а сега ми се појави желба за леќи во боја, кои истовремено ќе ми го корегираат видот. Сакам сини, но се прашувам дали ќе му штетат на моето око и дали се многу скапи ? И што е подобро леќи или наочари, според вас.
    Благодарам однапред.
     
  10. CrAzYShAkA

    CrAzYShAkA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    65
    јас имам леки светлоо сини и не ми се приметуваат дека имам леки и дурии ми се преливаат ко сивии ама имам многуу мали очиња и големи трепки и едвај ги ставам :worried:
     
  11. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Девојќи да ве прашам пошто имам бел тен (дури и најсветлите пудри ми се темни за нијанса-две) и црни очи, мислиш ко од хорор фил да сум искочила :lol: сакам вакви леќи како на сликата или како сликата на потписот, прашањето ми е дали би ми стоеле,а ако не тогаш какви бои и нијанси би ми препорачале?
    [​IMG]
     
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Па ќе ти стои било која боја од овие две, зашто да не ти стои. Само не знам колку би успеала да биде бојата толку светла и баш таква како што сакаш, затоа што имаш многу темни очи. И можно е да не ти биде бојата сосема иста како што е леќата, заради подлогата, односно твојата боја на очи. (Ова го зборувам од искуство на една другарка, има темно кафеави очи, носеше плави леќи со диоптер, и нијансата и беше поинаква кога ќе ги ставеше на око). Во секој случај пробај си, немаш што да изгубиш. А за бојата која од овие две не му ја мисли многу-супер се и двете.
    А пошто јас не можам да бидам објективна кога е во прашање боја на очи-ќе ти кажам дека зелените се најубави ;)
     
    На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    На зелено око да ставиш сина леќа некако може да помине, ама на кафеаво око, сина леќа како една моја колешка- страшно. Премногу е вештачко, и дури има страшен поглед. Што не оди, не оди. :)
     
  14. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Никогаш не би носела леќи доколку немав потреба. Само ова ми е спасот, не можам ни да се замислам вака со наочари.

    Прашања до тие што користат леќи подолго време:
    - Прво ставање леќи, па шминкање или обратно?
    - Дали смеам да правам физички активности додека ги носам?
    (И едно прилично глупо:)
    - Има шанса да се намали диоптерот со подолго носење?
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.421
    Пол:
    Женски

    Прво ставање на леќи, па шминкај се. Прво извади ги, па измиј ја шминката. Со нив не смееш да се миеш. Смееш да правиш што сакаш со нив. Само пази да нема многу прашина или пот да не ти навлезе во очите.
    Нема шанси да се намали диоптерот. Мене ми рекоа дека нема да ми се зголемува, ќе остане ист, но се зголеми за 1.

    За тие што прашуваат за кафени очи. На кафено око не се фаќаат убаво сите бои, посебно оние светлите. Јас би ви препорачала темно сини, најубаво стојат.
     
    На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    си ја сакам бојата на очите и не би скала леќи :)
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Женски едно глупаво прашање :D дали кај нас има црни леќи со диоптер? Јас носам наочари (не редовно), но имам проблем од сите ме боли главата (поточно кај ушите), и неколку пати ги имам проширено и имам сменато други, но никако да се навикнам. Сега се мислам за леќи, но за разлика од сите јас од никогаш не сум сакала плави или зелени очи , сакам потемни од моите да се, црни или ептен темно кафеави. Се надевам нема да ми се смејат ако прашам во некоја оптика. :D Еве најдов и слика, вака нешто :
     

    Прикачени фајлови:

  18. Irinna

    Irinna Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Леќи

    Се извинувам но незнаев каде на друго место да го поставам прашањево на темава Леќи,и нова сум на фемина се надевам дека нема да ви пречи :))
    Инаку сакам да прашам каде да најдам леќи оние за менување на бојата на очите и колку чинат фала ви .:)
     
  19. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Леќи

    скоро во сите добро, па и не толку добро опремени оптики цената е 2200-од поскапите - квалитетните- [​IMG] a растворот е 600ден во кој треба да стојат [​IMG]
    имаш различни се зависи за што ти требаат овие траат 6месеци, има различни треба да се распрашаш
    еве ти ги и боите [​IMG]
    мислам дека сега имаат и нови, -повеке избор
    а еве како изгледаат на око тие плус и некои нови, но има и уште стварно имаш многу избор
    [​IMG]
    но многу зависи од бојата на твоето око, на пр. светло плавите ги има другарка ми која има црни очи и кај неа се тегет и изгледаат преубаво
     
  20. Lilablau

    Lilablau Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    19
    Мене леките не ми се допаѓаат.
    Многу вештачко ми изгледа погледот со нив! Еднаш пробав црни да ставам, се покајав цела недела; црвени ми беа очите и ми солзеа нонстоп! Далеку од ова..