1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Леќи за очи во боја

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 19 декември 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Mене ме интересира нешто.
    Јас имам кафеави очи, некоја си чоколадно-медова нијанса, значи нит се темни нит светли. :D
    Е сега, ужасно сакам зелени или нешто измеѓу плаво-зелени леќи, ама некоја така побледа, нежна и поприродна нијанса. Си најдов слична таква, ама уште не сум се решила да ги купам, бидејќи се сомневам да не случајно се затемни бојата на самата леќа кога ќе ја ставам во окото, дека нели темни очи имам. :?:
    Тоа ме секира, па сакав да прашам да не случајно имала некоја такво искуство.
    Инаку, немам проблеми со видот, сакам само колку да сменам боја, нејчрал блонди сум и мислам дека ќе ми седи некоја таква плаво-зелена нијанса на очите. :wasntme:
     
  2. crna1

    crna1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    девојки ке мозе ли помос ...кога ја вадите летката тоа го правите со мокри прсти или ...мене некако потеско ми оди немозам да ја извадам :@ ...мозно е да потеско да ми се вади дека вцера спиев со неја ?
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Како тоа спиеше со леќи? Лелеее немој така, може да ти се воспали окото, да ти се измести леќата и плус се сушат така. Иначе со суви прсти ги вадам, со палец и показалец, нормално се откажав од чување нокти.
     
  4. crna1

    crna1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    па немозев да ја извадам вцера леката ..усте наам стекнато рутина за ваденје бтњ мене ми рекоа дека мозам маџ 2 дена да спијам со нив .....инаку фала за инф
     
  5. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Не знам кој ти рекол дека може да се спие со леќи, можеби од еднаш ништо не ти се случило, но дефинитивно немој уште еднаш, окото се суши и може да ти се воспали.
    Патем за вадење е многу лесно, јас полесно ги вадев отколку што ги ставав. Ги вадев на следниов начин:
    http://www.youtube.com/watch?v=sgLSdMLb ... re=related
     
  6. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    Носам леќи веќе три години. Обични проѕирни, но со диоптер. Презадоволна сум од нив и мислам дека не можам да дишам без леќи. Кога од време на време носам наочари, чисто за да ги одморам очите малку, ми сметаат ужасно многу, рачките над ушите и на носот, ми доаѓа да ги исфрлам. Но дојде време да се купуваат нови леќи, на овие им помина рокот. Носам специфични меки леќи Д3, кои во мојот градсе околу три илјади денари една. Ме интересира дали имате некои информации колку се движат цените во другите градови или па во соседните земји. Пробав да контактирам преку маил со неколку оптики во соседството (конкретно во Грција) ама немам одговор
     
  7. renne

    renne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    19
    И јас сакам прозирни со диоптер бидејки кога ги ставам наочарите изгледам 10 години постара (елегантна учителка :D) Ама незнам од која оптика во Скопје.. Како се движат цените на тие со диоптер? :smirk: :smirk:
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Зависи од тоа дали ти се обични, цилиндрични, под некој агол и сл. и дали се меки, полумеки... Јас носам обични, полумеки и се 2000, 3 пара по 2 месеца, али поже да се носат и по 3. Течноста зависи која, јас долго време користев од по 850-900 ден и сега последно купив Прокулин од аптека за 300 ден и не забележувам разлика од претходно.
     
  9. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Прво треба да се консултираш со очен лекар и тој ќе ти препорача оптика ;) Иначе ја си купувам меќи леќи , 1600 ден и течност Прокулин 300-350 ден. од оптика Елени во ГТЦ позади Евроазија :*
     
  10. detelinkaa

    detelinkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    60
    Јас лично не би носела леќи во боја, премногу вештачки ми делува. Апла се познава кога некој носи леќи. Е сега секоја чест на оние кои успеале да најдат некоја по natural боја. Баш се согласувам со изреката: „Очите се огледало на душата“ па мислам дека природната боја е онаа во која треба да гледаат луѓето додека се запознаваме, разговараме, плачиме и сл. Мое мислење, но не дека сум притив оние кои сакаат и носат леќи. ;)
     
  11. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Јас имам светло плави леќи а инаку имам темни очи,но воопшто не ми делуват вештачки даваат свеж изглед и кога сум уморна :)
     
  12. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
  13. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Aу овие леќиве,мајка ми има темно кафеави очи и пред некој ден кога ни се појави со зелено-жолти, додека да сфатиме што е не цркна од зафркавање :lol:
     
  14. cute12

    cute12 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    47
    а каде можам да најдам леќи без диоптер и колку се ми требаат само за 2 употреби сега во недела и дури при крај на мај затоа да не бидат многу скапи,али до тогаш ќе им истече рокот и затоа тие што траат 6 месеци ми требаат.. :worried:
     
  15. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Јас немам убав став за носење леќи во боја. :$

    Човекот прво го гледаме во очите и многу би ми било глупаво кога гледам некого во очи и му зборувам, а тоа уствари не е тој тој.
    Ми делува вештачки и не знам која потреба е ставање такви леќи, поради популарност, себе промовирање или што? :^) :?:
     
    На fox.megan му/ѝ се допаѓа ова.
  16. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    од каде можам да најдам козметички леќи во боја без диоптер, каде да се обратам и колку му е цената?
     
  17. fox.megan

    fox.megan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Е да ми си жива за ова што го кажа, и навистина така е...Замислете денес ве запознава некој и се заљубува лудо во вашите сини очи но потоа нареден пат ве гледа со кафени, ма немој :D
     
  18. sweetgirl1106

    sweetgirl1106 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Треба да носам леќи од една причина, имам проблеми со видот. Пробав неколку видови наочари ама не се поднесувам и крај. :| Само сакав да ве прашам дали можам да почнам да ги носам со оглед на тоа што имам 13 години. Мајка ми рече најубаво е уште некоја година да почекам ама сакам и ваше мислење. :)
     
  19. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам јас имам проблеми со видот и носам меки леки од рани 12 години...Им кажав дома дека не сакам, наочари и до ден денес ги носам којзнае колку пара леки имам износено :rofl: општо тиа за видот што се препорачуваат 2-3 месеци да се носат а потоа и сама осекаш потреба дека требе да ги смениш. Но мајкати сепак убаво ти вика бидејки за нив е потребна мноооогу хигиена, немој да си направиш некои поголеми инфекции со окото, ако користиш леки препорачливо е и некои други капки за прочистување да користиш,сепак око е треба внимание...

    Е јас носам безбојни сега кога ке им помине рокот на овие ке си купам некако зелено-сини 8)
    едвај чекам.
     
    На sweetgirl1106 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Има ли некој добро искуство со СИВИ или СРЕДНО ПЛАВИ леќи повеќе накај светло
    Колку траат, кај ги има и цена ? :D
    Многу ми е кејф за сиви леќи ама незнам како ке ми стојат :lol: :lol: :lol: