1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Леќи за очи во боја

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 19 декември 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.019
    Пол:
    Женски
    Не , Air optix colors , овие поточно

    [​IMG]

    @Slavicak има време , ќе се навикнеш , 1 месец не е ништо мене ми требаше 2-3 месеца сигурно да се навикнам :)
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Не се нервирај,ќе се навикнеш,низ истото поминував и јас,за вадење го отвораш окото со еден прст,а со друг ке ја завлечеш леќата надолу и она ќе се свитка и сама ќе испадне.
     
  3. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    На темни очи кафеави, дури и светло кафеави не стоеле светло сини или зелени леќи. Тоа го увидов пред некој ден кога со мајка ми сретнавме некоја си нејзина пријателка што одамна се немаа видено. И прв поглед луѓе паѓа токму во нејзините очи, значи толку се впечатливи што те фаќа страв човеков дали е човек. :lol: Ептен вештачко изгледаа. На мајка ми и била многу чудна кога ја виде, но јас се сетив дека се леќи и ја прашав,и таа ми потврди дека и се леќи. Но ептен страшно изгледаше бидејќи таа кафеави очи природно има, а леќите ѓабе светло сини кога изгледаат пак темни над темно око, значи и изгледаа темно сини и многу дречливи.Кога би и биле посветли или зелени нејзините природни очи, можеби ќе и стоеле сини леќи и немаше да и се впечатливи толку, но вака на вампир личеше :puke: мајка ми се уплашила, потоа дома требаше блага вода да и давам :rofl: :rofl: Значи многу се впечатливи вештачките и страшен изглед даваат, неприродно и нападни многу. Јас еве имам природно сини очи но не ми се така впечатливи од авион да дречат, туку нежни се. Природно си е природно... Мој совет бирајте ја бојата да е слична и да се совпаѓа со вашата природна боја на вашето око, да не дели многу за да дојдете како некоја зомба, нешто што не е можно, што не постои едноставно. :)
     
    Последна измена: 25 јуни 2017
  4. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, има леќи што можат да се купат и да се носат постојано, мислам да не се со рок на траење, без разлика колку се скапи? И ако има, колку би била цената? Јас изгледа ќе треба да носам со диоптер, па сакав да си земам малку посветла боја од моите, онака малку промена. Ама несакам вакви како што прочитав, 3 месеца да ги носам, па да купувам други.
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.019
    Пол:
    Женски
    @meganbaby не , нема такви леќи. Дури и тврди леќи (какви што носи мајка ми) и тие си имаат рок на траење од кога ќе се отворат се носат 3 години. Од меките леќи има дневни, месечни. Месечните се носат 1 месец потоа се фрлаат и се отвараат нови.
     
  6. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Ако си почетник,ти препорачувам оние од три месеци,внатре можат да бидат по 3,6,9 пара така да не мора да купуваш цело време.
     
  7. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да купам леќи во боја. Која цена се најевтините и колку време се користат. Дали тие што се за еден месец ако би ги зела, би било проблем ако ги носам подолго време. Фала поз
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MaLeCkO :)

    MaLeCkO :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Продавам контакни леќи во боја, зелени и плави.
    За повеќе инфо пишете ми во порака
     
  9. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Дали има леќи со диоптер во боја и која цена се од прилика?
     
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Има леќи во боја со диоптер, а цена зависи од тоа кои леќи ги користиш, сите си имаат различна цена. Прашај во оптика, ќе ти кажат.
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.019
    Пол:
    Женски
    Има , јас имам користено на Air optics, очите не изгледаа вештачки воопшто со нив.
    За жал не можам веќе да носам зошто имам плус астигматизам на двете очи.. :(
    Една кутија порано тука кај мене во Грција ја купував 25 евра со две леќи внатре.
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.974
    Пол:
    Женски
    Конечно си купив. Ги земав на Fresh look, Sterling Gray. Веднаш се научив од прва да ги ставам и вадам, во тој поглед нема никаков проблем. Хигиена и се тоа си водам соодветно. Ама лага е дека воопшто не ги чуствувам. Ми се јавува некое чудно чувство и на моменти како да ми се заматува видот. Како да гледам некоја сенка од самата боја на леќите. Пробав и капки да ставам да не е до сувост но не е тоа проблемот. Што може да е? Се си мислам па да не ме ми одговара конкретно тој бренд на моите очи?
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    И мене вака. Бојата е. :| А преубави се, ама неподносливи.
     
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.974
    Пол:
    Женски
    Стварно се преубави. И многу природно личат, човек кој не те знае или не те загледал претходно нема шанси да примети дека се леќи. Баш штета, се си мислам наредно некој друг бренд да пробам ама прашање е дали ќе најдам вака убава боја. :|
     
    На Polyincognito и cooll им се допаѓа ова.
  15. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Тие во темно пакување ги имаш?
     
  16. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.683
    Допаѓања:
    7.376
    @Zaljubena26 @cooll Еве девојки, значи не е реткост ваквата реакција при носење леќи во боја.

    Па можеби е најдобро пократок период да се носат или ако ептен ви засметаат и ви се неудобни.
    Screenshot_20230415-205012_Chrome.jpg
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.974
    Пол:
    Женски
    Овие ги земав од оптика Прима. IMG_20230415_205156.jpg Се е супер освен проблемов што се јавува. И зелените мислам дека би биле убави ама не знам и со нив да не е така или пак само конкретно со оваа боја.:|
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  18. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Нема врска ова. Само што ги ставам ја гледав бојата, во истата секунда, посебно навечер. Имав и едни други со многу мал отвор, тие беа трагедија. :x
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Исто би било со боите. Можда тие погоре во црното пакување би биле поокеј, мислам @koritsaki спомна.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.974
    Пол:
    Женски
    Значи исто скроз. Веднаш се чуствуваат. Особено на потемно. Вака надвор, на сончево време не е толку страшно. Изгледа е до бојата.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.