1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лимонада

Дискусија во 'Рецепти' започната од srna22, 20 октомври 2010.

 1. srna22

  srna22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  знае ли некој да ми даде добар рецепт за лимонада :|
   
 2. ivanapinki

  ivanapinki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  На машина за мелење месо се мели 1 кг лимон со кора.
  Се додава 3 кг шеќер,3лимонтуса и 3литри вода.
  Сето тоа седи 24 часа со повремено мешање да се стопи шеќерот се цеди низ газа или цедалка и се послужува.
   
  На Antonij му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  2 портокала 4 лимона ги изрендуваш или сецкас додаваш 2 кила шекер и 5 кила вода оставаш да одстои 24 сата одвреме на време промесуваш следниот ден со инка и газа или цедилник процадуваш излева од прилика 5 кила сируп преубав
   
 4. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Мама има правено лимонада ама има 2 шишенца екстрати, едното е безбојно и е за вкусот и мирисот на лимонадата, а другото е жолто за бојата. Знам дека се додава многу шеќер и лимонтузи, ама не ви го препорачувам оти не е здраво. Штета што сите слаткари и продавници ја прават лимонадата на ваков начин.
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Еве јас како си правам лимонада. Си цедам еден поголем лимон на цедалка за лимони, додавам лажичка -две шеќер, и ја полнам чашата со вода. Ептен освежително :)
   
 6. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546

  Да и јас така правам :D Многу освежително и природно без никакви екстрати :)
   
  На buterfly.fly.away му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  202
  И јас само што јас ја правам со мед, ама со мнооооогу мед....и многу е освежителна и убава :) Ч)
   
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Земам голем бокал за вода - литар, литар и пол, каков и да е.

  Цедам еден до 2 лимона, портокал, грепфрут и лимета. Додавам неколку лажици кафен шеќер, во зависност од тоа кој колку сака може да си стави. Сецкам на четвртинки уште еден грепфрут, еден портокал и неколку лимети или лимони. Ги ставам во бокалот и малку ги гмечам (како кога правите мохито).
  Сето тоа го мешам.

  Го дополнувам бокалот со вода, малку свежо нане и секако лед.

  Отварам сонцебранот, вадам столчињата на тераса, ставам наочари и испружувам нозете.

  И летото може да почне ;)
   
  На 12masima, AngelOfArh, dancing.queen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Kittyy

  Kittyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Во 12л вода се става 1кг рендани или мелени лимони,6лимонтуси и 2кг шекер. Се остава да отстои и потоа уживај си :)
   
 10. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  јас само цедам еден лимон малку вода и малку шекер(ова за една чаша) :lol: :lol: :lol:
   
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.474
  Допаѓања:
  144.160
  Цедам лимон со цедалката, додавам малку шеќер, вода и лимонадата е готова. :rofl:
   
 12. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Мојот омилен пијалок за во лето, најосвежителен ми е :) .

  Ја правам така што во соковник ставам два цели лимона, значи цели со кора, затоа што поубава ми е лимонадата кога ми е малку горчлива. Потоа во чашата (чаша од 200 милилитри) додавам неколку коцки мраз, дополнувам со вода и брцкам едно цевче и си уживам. Воопшто не додавам шеќер, лимонада со шеќер не е лимонада според мене :!: .

  Кога правам повеќе значи ја правам во бокал, мелам едно 5-6 лимона, еден портокал и еден цитрон. Лимоните и портокалот ги мијам убаво и ги цедам со се лушпа, а цитронот бидејќи е погорчлив го лупам...
  Се заедно мешам и додавам лед и вода, навистина е освежително и баш ми е некако летно пијалоче 8)
   
  На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  и јас исто така правам лимонада но јас ја пијам без шеќер :D
   
 14. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Пијам лимонада, но ретко. И тоа многу. А начинот на подготовка го кажа најубава2010 :)
  Но, сакав да пишам нешто, малку офф топик, ама мораше.
  Едно девојче рече: Дајте ми, ве молам, лимонада од боровинка во едно ресторанче. Сите ја слушнаа, и после неколку години еве остана лимонадата :D
   
 15. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Ма не се чудете,све си има.На тетка ми во Битола во некоја слаткарница не знам што било и понудиле "Сакате лимунада од лимун или лимунада од портокал" Теткава мислела се зафркават али навистина нуделе и лимунада од портокал.
   
 16. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  100
  Обожавам лимонада... Си цедам еден лимон во чаша, си додавам вода и така без шеќер си го пијам.. најосвежително! :)
   
 17. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.982
  Па од портокал е портокалада, самиот збор си кажува, лимон-лимонада :wasntme:
   
 18. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Рецепт за здрава лимонада:

  Една чаша вода
  Еден лимон
  Едно лајче мед

  Се меша и се пие. Многу е вкусно.

  Јас правам во шише и си имаме цел ден за целото семејство. :)
   
  На faye му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.490
  Допаѓања:
  80.513
  Пол:
  Женски
  ^ Ваква лимонада пиев утрово. Рандом рецепт, не препишував од тука! :D
  Многу освежително нешто, мислам дека ќе ми стане рутина секојдневно да пијам некоја чашка вакво богатство.
  Купечката не ми е убава, многу ми е блага, у глава ми удира шеќерот :doh:
  И не знам што ми стана - сите кризираат за чоколада, јас за лимони. :rofl:
  Сега си правев обична, од еден лимон ми излезе 1/3 сок во чашката, па дотурив вода до врв и толку.
  Шеќер не ставив, бидејќи ја сакам таква киселкаста и горчлива, како што пишала Најубава погоре - лимонада со шеќер не е лимонада! :!:
  Утре ја ангажирам мајка да ми ја обнови залихата со лимони и ќе почнам да ја конзумирам лимонадата почесто.
  Ај наздравје!
   
 20. The.dreamer

  The.dreamer Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  8
  eden cel limon isceden vo 250ml voda so 3-4 lazici seker vo prav , mnogu led, 2-3 livchinja nane,i edno parche portokal .ubavo se promatuva, i se sluzi ...miamm the best
  ako sakate alkoholen da e koktelov dodadete i malku rum ili vodka
  [mod-kirilica:2l62j9l3][/mod-kirilica:2l62j9l3]