1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лимонова диета

Дискусија во 'Диети' започната од yawn, 22 јуни 2010.

  1. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Оваа диета би рекла дека е најдобра од сите што ги имам пробано досега .. Диетиве кај што има застапено само еден вид храна во големи количини ( цел ден 9 банани :tmi: ) не ги ни погледнувајте а камоли да ги пробате .. Организмот во текот на еден ден мора да ги добие витамини,минерали,во одредени количини и протеини и јаглехидрати па не очекувајте дека од таа еднолична храна ке се чувствувате добро .. Може да загубите килограми и потоа пак ке ги вратите .. Лимоновата диета има комбинирано се што треба еден организам дневно да внесува (+ многу Ц витамин за согорување на масните наслаги) . Еве веке две недели сум со неа без пауза и се чувствувам одлично и плус физички сум активна, а со строга диета сум пробала и нема шанси да издржиш и да спортуваш.Затоа не се залажувајте на тие тридневни диети со кои се симнуваат 5 kg , мора нешто да има пропуст !!! Позз :*
     
    На MladaMama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Па пиши ја де диетата...
     
    На vikigorgeva му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
  4. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Ааахам :)
     
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Како прво здраво,
    примамливо ми звучи диетава, дури и да ја прекинам оваа сега што ја држам, само ме интересира колку кг можам да симнам со оваа лимонова диета?
     
  6. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Јас со вежби и плус диетата симнав 5 кг за две недели .. Здраво е и има добри резултати
     
  7. Tammie

    Tammie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    имам слушнато дека од оваа диета се имаат закомплицирано животите на неколку луѓе и баш ме интересираше разговарав со мојот матичен лекар. За што станува збор : наводно киселината од лимоните бидејку се внесува во големи количини го разгорува желудникот и прави проблеми. незнам колку е точно и дали е вистинито, али што се однесува до мене јас не би ја пробала оваа диета. ама ете има искусни што се здрави и живи фала му на господ. е сеа дали станува збор за луѓе кои имаат проблеми па не смеат да ја држат или за сите незнам тоа :D
     
  8. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Две чаши лимонада дневно нема како да ти наштетат .. Се друго ти е супер распоредено ;)
     
  9. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Уште не сум се одлучила да ја почнам оваа диета, а ја прекинав и онаа што ја држев, дека настинав, добив менструација и 2-3 дена бев ептен малаксана... диетава ми изгледа баш "здраво", не е гладување. реална е не ветува брзи резултати, па мислам дека и помали се шансите за јо-јо ефектот, иако зависи нели од самата личност...
    сега се мислам дали најдобро решение ми било пак да си ја почнам оваа што ја држев 8 дена - ветува до 7 кг, а после да продолжам со лимоновата и вежбање за да не ги вратам повторно кг... :?:
     
  10. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Штом си настинала и тоа летно време имунитетот ти ослабел од диетата .. Затоа мој совет почни си ја оваа и секој ден иако нема во менито прави си сок од цвекло,морков и јаболка бидејќи најверојатно си склона на инфекции.И пак ке кажам не се залажувајте на 5 дена - 5 кг , убиствено е !
     
  11. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Знам само оди докажи си дека е така :D
    Јас се породив пред 16 месеци и неколку дена после породувањето си бев на претпородилната тежина, ама со доењето "јади за да имаш млеко", се поправив 6-7 кг, кои никако да ги симнам... вежбав (сега малку паузирам), затегната сум, со изгледот на нозете сум задовлна, со стомакот горе - долу, само сакам сега тоа да го видам и на вагата :)
     
    На mamma му/ѝ се допаѓа ова.
  12. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Имам уште некој ден да го пијам антибиотикот, па ќе ја почнам диетава само наместо толку сок од лимон ќе пијам и сок од цвекло, моркови и јаболко за да не ми падне ептен имунитетот... е сега може ќе ви звучи глупаво ама јас да си прашам... треба да си избереш едно од наведените опции или сето она што ти го пишува под на пр. ручек?

    Ајде смејте ми се :D :D :D
     
  13. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Не е смешно баш добро прашање е .. Препорачливо е сето тоа да се изеде,но јас на пример кога не ми се јаде толку скратувам нешто,нешто заменувам и главно нема некоја разлика бидејќи не е толку строга диетава .. И има исто резултати затоа не плаши се да си смениш нешто во менито само тоа да е разумна замена .. ;)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danyela

    danyela Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    хмммм... сега и јас ке ја пробам диетата баш во мемонтот ја читам :) не сум некоја дебела да кажеш но во тек на 1 година се здебелив 10 кг сега тргнав некако 2 али уште треба.... да се надеваме дека ќе делува диетава :D :D :D
     
  15. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Јас поинаку ја знам диетава Се држи две недели при што почнуваш со еден лимон првиот ден,па два,три....и седум на седмиот ден.Осмиот шест.пет,четири......и на четиринаестиот завршуваш пак со еден.Јас до три лимони и ги растварам во чаша вода,а од четвртипт до седмиот во шише од литар и пол.
     
  16. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Детоксикација со лимон

    Лимонот го јакне имунитетот, содржи витамин Ц и спаѓа во најздравите и најделотворните чистачи на организмот кој ја враќа виталноста, енергијата и витката линија.

    Лимон диетата како план за детоксикација ја промовирал Stanley Burroughs и ја нарекол „Master Cleanser“ или диета со лимонада, а нејзината популарност трае од 40-тите години на минатиот век.

    Детоксикацијата со лимон се темели на зголемена употреба на лимонада, и внесување на зеленчук, риба, семени плодови, мешунки.
    Губитокот на килограми изнесува еден килограм за една недела.

    Состојки за Детокс – лимонада :

    - 1 лимон
    - 300 мл вода
    - една мала лажичка мелен цимет
    - малку лута пиперка
    - мала лажичка мед


    Доручек
    - 1 дл лимонада
    - 1 јаболко
    - 1 круша
    - јогурт со низок процент на масленост
    - малку јаткасти плодови
    - 100 гр шумско овошје ( боровница, црна рибизла, малина, јагода)

    Меѓуоброк

    - 1 дл лимонада
    - 1 банана
    - малку семки или сончоглед

    Ручек

    - мала порција варени мешунки со исцеден лимон
    - 1 дл лимонада
    - малку сушено овошје

    Вечера

    - риба на скара
    - варен зеленчук
    - 1 дл лимонада
     
  17. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Лимон

    Ме интересира доколку се пие лимон секојдневно онака нормално по 2-3 на ден, а да се конзумира храна во помали количини, до колку килограми може да се изгубат на период од еден месец на пример. :)
    Доколку има искуство да го сподели. :)
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Лимон

    По мои проценки, ама ич нема да ослабиш ни за една година, а не пак месец.
     
  19. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Лимон

    Глупости живи.

    Држев демек ДИЕТА,со лимон..и таква надежна дека знам лимонот топи маснотии,незнам што..
    Како не,се исушив до 20кг незнаеш. |(

    Ти ако си јадеш се што сакаш и колку сакаш,а конзумираш лимон редовно(што нема врска во овој случај со слабеење)не очекувај ни грамче да тргнеш.

    Не е до некој ЕФЕКТ на лимонот,или незнам кој вид на овошје/зеленчук..туку до количината на храната и видот што внесуваме.Неможе туку така еден лимон магично да не ослабне,да беше така сите манекенки ќе бевме :)

    (Но,напротив не викам дека нема никаков ефект лимонот :!: )

    Позз :hai:
     
  20. iHeart

    iHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Има еден одличен сајт што кажува баш за овој тип на диета. Се вика: lemonparty.org
    Строго го препорачувам, супер е! :) :) :)