1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лимонова диета

Дискусија во 'Диети' започната од yawn, 22 јуни 2010.

 1. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Оваа диета би рекла дека е најдобра од сите што ги имам пробано досега .. Диетиве кај што има застапено само еден вид храна во големи количини ( цел ден 9 банани :tmi: ) не ги ни погледнувајте а камоли да ги пробате .. Организмот во текот на еден ден мора да ги добие витамини,минерали,во одредени количини и протеини и јаглехидрати па не очекувајте дека од таа еднолична храна ке се чувствувате добро .. Може да загубите килограми и потоа пак ке ги вратите .. Лимоновата диета има комбинирано се што треба еден организам дневно да внесува (+ многу Ц витамин за согорување на масните наслаги) . Еве веке две недели сум со неа без пауза и се чувствувам одлично и плус физички сум активна, а со строга диета сум пробала и нема шанси да издржиш и да спортуваш.Затоа не се залажувајте на тие тридневни диети со кои се симнуваат 5 kg , мора нешто да има пропуст !!! Позз :*
   
  На MladaMama му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.644
  Допаѓања:
  149.410
  Па пиши ја де диетата...
   
  На vikigorgeva му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
 4. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Ааахам :)
   
 5. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Како прво здраво,
  примамливо ми звучи диетава, дури и да ја прекинам оваа сега што ја држам, само ме интересира колку кг можам да симнам со оваа лимонова диета?
   
 6. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Јас со вежби и плус диетата симнав 5 кг за две недели .. Здраво е и има добри резултати
   
 7. Tammie

  Tammie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  имам слушнато дека од оваа диета се имаат закомплицирано животите на неколку луѓе и баш ме интересираше разговарав со мојот матичен лекар. За што станува збор : наводно киселината од лимоните бидејку се внесува во големи количини го разгорува желудникот и прави проблеми. незнам колку е точно и дали е вистинито, али што се однесува до мене јас не би ја пробала оваа диета. ама ете има искусни што се здрави и живи фала му на господ. е сеа дали станува збор за луѓе кои имаат проблеми па не смеат да ја држат или за сите незнам тоа :D
   
 8. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Две чаши лимонада дневно нема како да ти наштетат .. Се друго ти е супер распоредено ;)
   
 9. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Уште не сум се одлучила да ја почнам оваа диета, а ја прекинав и онаа што ја држев, дека настинав, добив менструација и 2-3 дена бев ептен малаксана... диетава ми изгледа баш "здраво", не е гладување. реална е не ветува брзи резултати, па мислам дека и помали се шансите за јо-јо ефектот, иако зависи нели од самата личност...
  сега се мислам дали најдобро решение ми било пак да си ја почнам оваа што ја држев 8 дена - ветува до 7 кг, а после да продолжам со лимоновата и вежбање за да не ги вратам повторно кг... :?:
   
 10. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Штом си настинала и тоа летно време имунитетот ти ослабел од диетата .. Затоа мој совет почни си ја оваа и секој ден иако нема во менито прави си сок од цвекло,морков и јаболка бидејќи најверојатно си склона на инфекции.И пак ке кажам не се залажувајте на 5 дена - 5 кг , убиствено е !
   
 11. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Знам само оди докажи си дека е така :D
  Јас се породив пред 16 месеци и неколку дена после породувањето си бев на претпородилната тежина, ама со доењето "јади за да имаш млеко", се поправив 6-7 кг, кои никако да ги симнам... вежбав (сега малку паузирам), затегната сум, со изгледот на нозете сум задовлна, со стомакот горе - долу, само сакам сега тоа да го видам и на вагата :)
   
  На mamma му/ѝ се допаѓа ова.
 12. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Имам уште некој ден да го пијам антибиотикот, па ќе ја почнам диетава само наместо толку сок од лимон ќе пијам и сок од цвекло, моркови и јаболко за да не ми падне ептен имунитетот... е сега може ќе ви звучи глупаво ама јас да си прашам... треба да си избереш едно од наведените опции или сето она што ти го пишува под на пр. ручек?

  Ајде смејте ми се :D :D :D
   
 13. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Не е смешно баш добро прашање е .. Препорачливо е сето тоа да се изеде,но јас на пример кога не ми се јаде толку скратувам нешто,нешто заменувам и главно нема некоја разлика бидејќи не е толку строга диетава .. И има исто резултати затоа не плаши се да си смениш нешто во менито само тоа да е разумна замена .. ;)
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. danyela

  danyela Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  хмммм... сега и јас ке ја пробам диетата баш во мемонтот ја читам :) не сум некоја дебела да кажеш но во тек на 1 година се здебелив 10 кг сега тргнав некако 2 али уште треба.... да се надеваме дека ќе делува диетава :D :D :D
   
 15. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  Јас поинаку ја знам диетава Се држи две недели при што почнуваш со еден лимон првиот ден,па два,три....и седум на седмиот ден.Осмиот шест.пет,четири......и на четиринаестиот завршуваш пак со еден.Јас до три лимони и ги растварам во чаша вода,а од четвртипт до седмиот во шише од литар и пол.
   
 16. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Детоксикација со лимон

  Лимонот го јакне имунитетот, содржи витамин Ц и спаѓа во најздравите и најделотворните чистачи на организмот кој ја враќа виталноста, енергијата и витката линија.

  Лимон диетата како план за детоксикација ја промовирал Stanley Burroughs и ја нарекол „Master Cleanser“ или диета со лимонада, а нејзината популарност трае од 40-тите години на минатиот век.

  Детоксикацијата со лимон се темели на зголемена употреба на лимонада, и внесување на зеленчук, риба, семени плодови, мешунки.
  Губитокот на килограми изнесува еден килограм за една недела.

  Состојки за Детокс – лимонада :

  - 1 лимон
  - 300 мл вода
  - една мала лажичка мелен цимет
  - малку лута пиперка
  - мала лажичка мед


  Доручек
  - 1 дл лимонада
  - 1 јаболко
  - 1 круша
  - јогурт со низок процент на масленост
  - малку јаткасти плодови
  - 100 гр шумско овошје ( боровница, црна рибизла, малина, јагода)

  Меѓуоброк

  - 1 дл лимонада
  - 1 банана
  - малку семки или сончоглед

  Ручек

  - мала порција варени мешунки со исцеден лимон
  - 1 дл лимонада
  - малку сушено овошје

  Вечера

  - риба на скара
  - варен зеленчук
  - 1 дл лимонада
   
 17. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  100
  Лимон

  Ме интересира доколку се пие лимон секојдневно онака нормално по 2-3 на ден, а да се конзумира храна во помали количини, до колку килограми може да се изгубат на период од еден месец на пример. :)
  Доколку има искуство да го сподели. :)
   
 18. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Лимон

  По мои проценки, ама ич нема да ослабиш ни за една година, а не пак месец.
   
 19. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
  Лимон

  Глупости живи.

  Држев демек ДИЕТА,со лимон..и таква надежна дека знам лимонот топи маснотии,незнам што..
  Како не,се исушив до 20кг незнаеш. |(

  Ти ако си јадеш се што сакаш и колку сакаш,а конзумираш лимон редовно(што нема врска во овој случај со слабеење)не очекувај ни грамче да тргнеш.

  Не е до некој ЕФЕКТ на лимонот,или незнам кој вид на овошје/зеленчук..туку до количината на храната и видот што внесуваме.Неможе туку така еден лимон магично да не ослабне,да беше така сите манекенки ќе бевме :)

  (Но,напротив не викам дека нема никаков ефект лимонот :!: )

  Позз :hai:
   
 20. iHeart

  iHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Има еден одличен сајт што кажува баш за овој тип на диета. Се вика: lemonparty.org
  Строго го препорачувам, супер е! :) :) :)