1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лиса Клејпас (Lisa Kleypas)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RosettaStone, 20 јануари 2020.

  1. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller @V.odolija гледам ги читате книгите на Лиса Клејапас, па препораки дали вредат да се купат и читаат или да купам трилери наместо нив?
     
    На Arja, CameliaMiller и Thallia им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Јас не сум баш вистинската за да дадам критика за романтика, мене лично ми е премногу... тинејџерско?
    Јас ја почнав серијата и ќе ја довршам, но дефинитиво не би читала пак книги од Клејпас.
    Премногу предвидливи и површни ми се.

    Јас од лани ја меркам Something in the water, кога ќе ја прочиташ сподели импресии :)
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Се мислев дали да ги купам трите од Лиса дека Сакам книги имаат родендески попуст за купени три книги од 40%, ама тоа што им прочитав на книгиве како опис од задна корица не ми остави некој посебен впечаток, значи да се насочам пак кон некои непредвидливи трилери:)
    Уште малку имам од оваа што ја читам, ќе напишам импресии и ќе те означам.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам прочитано трите од Лиса одамна и искрено ми се допаѓаат. Ги сакам Донато Каризи, Себастијан Фицек и Лаш Кеплер, Линдвуд Баркли ми е некако, што знам, многу секојдневен а овие што ги издвоив малку понеобични приказни пишуваат, особено Донато Каризи. Лиса Гарднер исто така пишува посекојдневно но сепак некако не ми се оставаа книгите.
     
    На marsovka, CameliaMiller и RosettaStone им се допаѓа ова.
  5. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Искрено исто како што спомна @CameliaMiller многу се предвидливи приказните и тоа го претпоставив само од опис на книгата од задната корица. Сепак имам големо читачко искуство и кога се премислувам за нешто и барам мислења значи не е тоа тоа 100% да го имам во домашна библиотека.
    Можеби во иднина би ги земала и прочитала од библиотека. Авториве што ги наведе имаат одлични трилерчиња, може нешто од нив ќе земам, фала за препораките.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Одамна да ги читав и да ми беа вовед во литература, или да бев барем 10 години помлада, сигурно ќе бев со друго мислење.
    Љубовните приказни се тука баш така невино и наивно прикажани, како што сум ги замислувала како многу помлада.

    Ама сепак, најмалку читам романтика, затоа сметам дека моето мислење не треба за репер да се зема, немам баш многу од тој жанр читано.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Океј ми е мене Лиса, го прочитав целиот серијал Wallflowers за четирите другарки и онаа божиќната. Таа па како да ми беше најдобра од сите. :)
    Не се лоши, олдскул романси со специфичен хумор нели демек „од тоа време“. Затоа се и така опишани и steamy сцените, малку по така Шекспировски - поетично и меѓу редови.

    Сакам да го читам серијалот Travises, ама некако не ми се почнува пак серијал, ми се смачи и ми здосадија. Тие се помодерни романси како што се сеќавам по описите, ама не ми се чита пак Лиса и ќе ги имам на ум таму во лето некаде можеби.
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.