Листа на гости

Дискусија во 'Свадба' започната од Angel-Adriana, 19 октомври 2012.

 1. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Кого се сте поканиле не свадбата ваша?

  Ако има ваква тема-КЛУЧ :)
   
 2. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Да го скенирам списокот и да го прикачам тука ако не, уште го чувам :D :^)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
  Не сум правела свадба. Сигурно многу ќе канам,и да несакаш ќе ти испаднат многу.
  Прво роднини многу имам од мојава страна,комшиките,колешките,другарките.........
  Вака онака многу се,избројте само колку се од вашата страна роднини,сигурно нема под 30. Комшиките сите бројте ги со сопрузите,колешките и другарките со сопрузите...само од кај вас се 100 души,и од кај мажот...особено ако е некој директор или е на висока позиција......
  ехееееееееее
   
 4. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  11.263
  Нај, нај, нај блиските, ама во буквална смисла на зборот! Само луѓе со кои секојдневно комуницираме, што ни значат и што знаеме дека искрено ќе ни се израдуваат. Првиот список беше огрооооомен, и седнавме со вереникот, се скапавме од шкртање додека не дојдовме до точна бројка од 127 луѓе! И толку, не смеат ни еден повеќе да поканат ни едната ни другата страна. ;)
   
 5. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  Само најблиските и блиските. :D
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  Незнам што ни текна,со дечко ми да седнеме да броиме гости-пред некое време,незнам точно пред колку да не ве лажам. И врти сучи 150 кај него 150 кај мене. Ама ете сметавме дека 30/40 кај мене сигурно нема да дојдат, а и кај него исто. Па ќе се сведеме некаде на 220 луѓе.....здравје има време до списокот,ама дефинитивно под 200 тешкко дека ќе е. :$
   
  На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
 7. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.048
  Пол:
  Женски
  Неговите без пресметки кажаа груба бројка од 400 луѓе :o Искрено се запрепастив, ама си се објасна жената голем им бил сојот. Моите ќе се изгубат во целата гужва, веројатно ќе има околу 150. И тоа е за мене премногу, ама несакам да им кратам задоволство да го споделат тој посебен ден со "најблиските 400". Нека им биде. Инаку искрено сонував за скромна веселба со најблиските.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  леле XstrongerX :D по сабајле се изнасмеав "најблиските 400"
  Уживај си и не се замарај, верувај нема да се изгубат. Во таа веселба ти ќе бидеш центарот на вниманието и твоите најблиски што навистина ти значат нон стоп ќе ти бидат пред очи ;)

  п.с. гледај од друга позитивна страна, колку ли е среќна свекрва ти штом кани 400 луѓе за да и ја видат снаата :wasntme:
   
 9. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.048
  Пол:
  Женски
  Како и да е мислам дека повеќе од половината поканети од моја страна, лично јас не би им платила порција.Ако не грешам веќе се имам изјаснато на ова прашање, не е фер да ми глуми некој радост што не ме видел цел живот.На моменти имам фикс идеи да го запалам списокот, посебно вчера кога ми се најави кумата на веридба со двете деца и нивните дечковци.Аман бе, тие нејзините јас не ги ни познавам.Не ја гледам логиката.Тоа е мој ден и ќе го споделам со оној што навистина е среќен за мене и му значи нешто.
  За малку што не се скаравме со мајка ми.Сега е љубоморна оти сваќата да имала толку гости, ајде и ние да викнеме :!:
  Значи, ако има на вестите дека се прави свадба на стадион, мојата е.Не не собира на друго место.
  На поканата ќе напишам - Забранети шливки на образ, баби држете се на дистанца.
   
  На Broken♡, coolgirl123, Buterfly2576 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. babybelle

  babybelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  70
  Аххх најтешката работа од свадбава...па зошто не ограничувате со број на гости, па малку ни е, па зошто не во поголем ресторан...??? охххх ова ми беше првиот шок, ама среќа, помина! па овој мора, па оној мора...ама ете, полека полека и самите сваќаат кој треба, а кој не треба да се покани :^)

  никогаш не сум сакала голема свадба со милион непознати кои и родителиве едвај ги препознаваат, а не па младите. и се поздравуваш минимум 1 час пошто нели, 400 гости дур се пречекаат, дур се сликаш...аууу

  кај нас ќе има 220-230 гости, но знам дека ќе има фајт околу бројот и распоредот. од секоја половина ги одземавме нашите гости, и им дадовме на двете страни по една бројка доволна за прво колено и најблиски пријатели, па они нека си ги вклопат во таа рамка :lol:
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  Првична бројка 280... и тоа кратено максимално.
  Е сега во New Star моравме да пријавиме 300, со тоа што ние не ги броевме музичарите и фото/камерманот.
  Како и да е, заокруживме бројка 300. Тоа ќе е максимално. :)
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Ние ги каневме најблиските. Вкупно имавме 50 гости. И двајцата не сакавме свадба со голем број на луѓе. Мене многу ме нервираат такви свадби.
   
  На Cinderfakinrella, Trendafilka и VIN.diesel им се допаѓа ова.
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  8.791
  Пол:
  Женски
  Пред некое време со мајка ми броевме колку луѓе би поканиле кога ќе се мажам. 140 испаднаа само до прво колено, без непотребни баби :lol: . Ако почекам уште малце, ќе почнат братучедите да ми се женат/мажат, па и таа бројка ќе се зголеми. Плус мои другарки, колешки, блиски луѓе надвор од фамилијата... Најмалце 160 ќе имам од моја страна. Стално сум викала нејкам безвезе луѓе на свадба, ама од оваа бројка верувајте дека секој еден ќе ми се израдува кога ќе дојде, и ќе ми биде чест да ми се гости.
  Дечко ми исто има огромна фамилија, над 300 гости ќе бидеме сигурно заедно.
  Арно вика татко ми, дај да се скараме со сите, друг спас нема :D
   
 14. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  и кај мене голем ќе биди бројот на гости а таткоми знам дека нема да дозволи да не ги покани поближните.. само по страната на таткому има 29 први братучеди...ќе се трудиме да биди минимална бројката ама колку ќе успееме во тоа незнам...
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.510
  Јас од моја страна имам замислено бројка - рамно 100ка.
  Кој влезе - влезе, кој не, повеќе среќа следниот пат. :D
  Нема да викам некои баби, жаби, ко на пример - на баба ми браќа и сестри... :^) Мислам, се зезаме ли, стари луѓе од по 80 и кусур да ми доаѓаат и за нив ќе биде верувам олеснување мојата непокана до нив.
  Некои невидени и нечуени роднини раштракани низ Балканот, јок.
  Некои квази-пријателчиња кај кои моите биле по некоја случајност на свадба пред повеќе од 10 години, и сега - епа они не` викнаа, мораме и ние? :^) Тој филм нема да се игра кај мене.
  И моите се согласни на овој став, конечно и ние тројцата околу нешто едногласно да се согласиме, кога ќе дојде време за тоа.
   
  На VIN.diesel и Umbrella22 им се допаѓа ова.
 16. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.349
  кај нас имаше околу 200 луѓе вкупно плус свирачите сликари нели не се бројат тие. поголемиот број од гостите околу 100 беа мои и на маж ми (другари другарки, пријатели колеги...) другата половина беа поделени помеѓу родителите од двете страни вклучувајќи браќа сестри и роднини. мислам дека беше супер бројка скоро се беше младо а и постарите не беа толку стари :lol: таман, комотно разиграно...
   
 17. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  Ајде еве и јас стасав да размислувам на оваа тема па и да пишам нешто. Како тазе трудница и идна невеста со сегашниот ми дечко разговаравме на оваа тема баш сношти.
  Признавам дека сакам убава, голема и богата свадба, но реалноста е таа. Денес да правиш таква свадба е навистина луксуз, а јас и дечко ми тој луксуз неможеме да си го дозволиме. Со сознанието на тоа што бебе е на пат, што куќа се прави од темели за нас јас немжам да бидам толку безобразна да ги врзам моите и неговите со кредит од по 3 или 4 илјади евра и 2-3 години исплаќање.

  Затоа ќе направиме една мала веселба со најблиските. Тетки, стрини, вујовци, први братучеди и најдобри другари/ки. Според мојов список испаѓаат околу 70-80 не додавајќи ги кумови, девери, свирачи.
  Значи околу 100 гости максимум ќе бидат од двете страни.
  Исто така и мислам дека тој што те чувствува како близок и да не правиш свадба ќе дојде и ќе се отчести.
   
 18. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.891
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам Тендафилче кога ќе дојде време за тоа не планирам да правам свадба со 500 души според планот на татко ми.. нема шанси :shake:
  околку 200 па и тое е многу и ајт со здравје и онака пола од нив ќе дојдат за да разгледаат а после да зборат, тоа немаше, тоа требало, тој вака тој така..не не фала, скормна свадба само со најблиските и ајт чао.. а на татко ми ако му се даваат толку пари може и нам да ни ги даде, ние 1000 пати подобро ќе си ги искористиме...
   
 19. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.150
  Допаѓања:
  29.102
  Пол:
  Женски
  Од моја страна ќе има околу 60 тина гости, од негова страна околу 85, значи вкупно 145 плус-минус, може некој нема да дојде :D
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Нашиот услов за да правиме свадба беше да ги поканиме најблиските. Не сакав на свадба да ми дојдат роднини што не сум ги видела одамна. Ме нервираат свадби каде што се канат роднини што младите не ги виделе од мали и кои што ги гледаат од свадби на свадби.