1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Листа на книги за читање

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 11 септември 2012.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.987
  Пол:
  Женски
  Кои ви се книгите на листата што сакате да ги прочитате?
  Темава може да се искористи да си ја напишете веќе подготвената листа или пак ако забележите некоја интересна книга и сакате да ја прочитате може да си ја ставите тука на листата за да не ја заборавите.
  Исто можете и да напишете за што е книгата и што ве заскокоткало да ја додадете на списокот, па можеби и некој друг ќе го направи истото. :)
  Мене на листата ми е 50 нијанси на сиво или Греј, како би му дошло, се крена врева околу книгата, па сакам да видам за што се работи. Ако е интересна ќе ја прочитам трилогијата.
  Последниот дел од A song of ice and fire одамна ми е зацртана, се надевам после трилогијата ќе ја прочитам, некако си ја оставам за подоцна, знам дека ќе ме завлече ептен.
  Суши за почетници од Марјан Кејес, одамна се канам со авторов, имам неколку наслови од него, па сакам да почнам со нешто, имам за читање од Лиса Клипас, Памела Клер, имам многу на листата, да не ги редам сите, нема да ме дочитате.
  Па повелете со вашите листи. :)
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  И јас многу ѝ се запнав на 50 shades of Grey, ама дечко ми ме предомисли. :?:
  Ми рече дека ќе се изнервирам, ќе ми биде досадна и многу глупава, а стилот бил прилично лош.
  Плус, јас сум чудно-глупав створ, што одбива да чита книга на англиски, српски или што год.
  Знам дека поголем дел од нашите преводи се скапани, ама ете - не ми се чита на друг јазик.
  Не ми доаѓа воопшто природно (а како може да не е природно, кога го читаш оригиналот. Ајде де).

  На листата на читање ми се ставени Игра во 'ржта - Џ.Д.Селинџер, Марина на Зафон, Кобен час од Маркез.
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Јас во една тетратка си пишувам книги кои сакам да ги прочитам, а кога ќе го сторам тоа си ги заокружувам, да си знам. Еве мал дел од листата:
  Мемоарите на една гејша - Артур Голден (неа имам најголема желба да ја прочитам);
  Папата Јована - Дона В. Крос;
  Требаше да се сликаме пред да се замразиме - Блаже Миневски (интересен наслов);
  Градинарот - Р. Тагоре;
  Снег - Максанс Фермин;
  101 зен приказна;
  Пиреј - Петре М. Андреевски;
  Заедно - Џоди Пико;
  и по нешто од Маркез, Зафон (особено Марина) и Хемингвеј. :)
   
 4. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Еве ја и мојата. :)

  • Почекај до полноќ - Аманда Квик
   Последна опомена - Деборах Могах
   Сенка на ветрот - Карлос Руис Зафон
   Игра на ангелот - Карлос Руис Зафон
   Ден после ноќта - Анита Дајамант
   Руска зима - Дафне Калотеј
   Сестри - Ејлин Гоуџ
   Сè што премолчивме - Марк Леви

  И морам да ти кажам браво Реин, што ти текна на оваа тема.
  Потребна ни беше на таквите како нас кои активно читаат. :)
   
 5. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.045
  Ах колку имам само за читање го пишувам ова и се фрлам на читање
  прва мие
  Знаеш ли да чуваш тајна
  потоа ме чека Захир
  и уште 2-3 на кои не му го памтам баш името
   
 6. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Моментално на листата на чекање ми е Надежната сопруга-Роберт Гулрик и никако да ја почнам.А планирав да ја прочитам пред да заминам на факултет ама тешко.
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  4.876
  Пол:
  Женски
  Еве го мојот избор:
  1.Мемоарите на една Гејша
  2.Среќен е оној кој умее да сака - Херман Хесе
  3.Внимавај што посакуваш - Александра Потер
  4.Прстен-Даниела Стил
  5.Дали ме чекаш- Гијом Мисо
  6.Рајот може да почека- Кели Тејлор
  7.Шоља чај - Ејми Ефрон
  8.Да се сака повторно - Даниела Стил
  9.Никаде без ќерка ми - Бети Махмуди со Вилијам Хофер
  10.Порака во шише - Николас Спаркс
   
 8. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Некои книги ги барам којзнае од кога, но за жал не можам да ги најдам никаде, ни во библиотека; ни по книжари. А, за некои книги сум толкав малер па кога и да тркнам в библиотека со мисла да земам некоја од нив, или книгата е веќе зајмена, па нема примероци, или имам неподмирен долг, а во моментот немам пари во мене. И да не ја тупам повеќе, еве дел од скромниот список:

  • „На Балканот и дождот мириса поинаку“ - Гордана Куиќ
   „Лолита“ - Владимир Набоков
   „Мостот на Дрина“ - Иво Андриќ
   „Мајсторот и Маргарита“ - Михаил Булгаков
   „Последниот чај“ - Винка Саздова
   „До последен здив“ - Раде Шербеџија
   „Понижени и навредени“ - Фјодор М. Достоевски
   „Прирачник за анти антиалкохоличари“ - Игор Џамбазов
   „Евгенија Гранде“ - Оноре де Балзак
   „Уна“ - Момо Капор

  И да- ако некој/а од вас има информација каде можам да ја најдам Уна, но преведена на македноски јазик нека ми пише лп. :)
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.508
  Допаѓања:
  28.493
  Пол:
  Женски
  Листа на книги си имам, огромна е и често си ја надополнувам.Секое одење во библиотека или во книжара си ја носам со мене, и си ги барам книгите.Моментално бројката е 160+ и има секакви книги,книги кои што не можам да ги најдам кај нас, книги кои што со сигурност знам дека ги има во библиотека, книги на англиски...И еве ќе одвојам 10тина книги што ми се последни додадени на списокот:

  1.Сенка на ветрот-Зафон
  2.Мајсторот и Маргарита-Михаил Булгаков
  3.Внимавај што посакуваш-Александра Потер
  4.Вљубени девојки-Џеклин Вилсон
  5.Љубов со можност за бродолом-Торе Де Роке
  6.Исчезната без трага-Шеви Стивенс
  7.Џени има страшно лоша недела-Линдзи Келк
  8.Исчезнатата девојка-Џилијан Флин
  9.Повик од ангелот-Гијом Мисо
  10.Се што премолчавме-Марк Леви
   
 10. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Јас си ги запишувам во тефтерче или во компјутер за да не ги заборавам насловите, а некогаш и во телефон ако е на брзина.
  Имам подолга листа на книги што планирам да ги прочитам. Најчесто за книги се информирам од форумов, од некои веб-страници за книги, од разговор со пријатели и сл.

  Ќе издовјам неколку:

  1. „Клетници“ - Виктор Иго - За книгава знам одамна, но прочитав добри коментари за неа на форумов и решив да ја прочитам. Порано, на тие што учеа во гимназија им беше лектира и сите викаа дека е многу досадна и огромна, па решив да видам баш каква е.
  2. „За кого бијат камбаните“ - Ернест Хемингвеј - Лектира ми беше во средно, но немав време да ја дочитам :tmi: , а до кој што стигнав навистина ми се допадна.
  3. „Однесено со виорот“ - Маргарет Мичам
  4. „Полиња со диви нарциси“ - Винка Саздова
  5. „Мојата борба“ - Адолф Хитлер
  6. „Марина“ - Карлос Руис Зафрон
  7. „Вештица“ - Венко Андоновски
  8. „Сидарта“ - Херман Хесе
  9. „Степски волк“ - Херман Хесе
   
 11. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  8.304
  Пол:
  Женски
  Книгите кои сакам да ги прочитам обично си ги пишам во телефонот ... Сеа за сеа сакам овие да ги прочитам:Мајсторот и Маргарита-М.Булгаков,Светот на Софија-Јустејн Гордер,Пиреј-Петре.М.Андреевски,Катедрала на морето-Иделфонсо Фалконес,Керката на Магда(неможам никако да ја начекам во библиотека оваа),Гавранот-Едгар Алан По и Марина од Зафон.
   
 12. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Jaс имам бааги долга листа на книги, колку ќе успеам да прочитам-толку, бидејќи имаме многу дела за обработка оваа година. Иначе си пишувам во Word. Еве дел:


  1) Никогаш не оставај ме- Казуо Ишигуро
  2) Трчај дома : роман-Лори Лансенс
  3) Насликаниот превез-Сомерсет Мом
  4) Крајот на една љубовна приказна-Греам Грин
  5) Ноќниот воз за Лисабон- Паскал Мерсие
  6) Роза за балерината- Лурлин МекДаниел
  7) Силвер Беј- Џоџо Мојес
  8 ) Игрите на гладните- Сузан Колинс
  9) Белата куќа- Џон Гришам
  10) Пустински цвет- Варис Дирие и Кетлин Милер
  11) Нов живот- Орхан Памук
  12) Портата од кафезот- Кејти Хикмен
  13) Љубов во време на колера- Габриел Гарсија Маркес
  14) Сто години осаменост- Габриел Гарсија Маркес
  15) Koлачиња за појадок- Дороти Кумсон
  16) Затоа што те љубам- Гијом Мисо
  17) Рингишпил- Јелена Бачиќ Алимпиќ
  18) Последниот чај- Винка Саздова

  Има уште неколку, ама не се средени насловите и авторите :D
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Не запишувам и ретко планирам што да читам следно. Најчесто, ако немам некоја лектира, читам што ќе ми се падне в раце или очи.
  Следна ми е „Џејн Ер“, зашто не стигнав да ја прочитам лани со другите викторијански романи, а потоа и низа модернистички романи што ми се за лектира.
   
 14. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.398
  Одамна ја барам „Њујоршка трилогија“ но баксуз голем сум, да му се сневиди :fubar: па никако да ја начекам во библиотека, а во моментов дома ме чекаат
  1. Роза за балерината
  2. Драги Џон
  3. Мојот личен ФБИ агент
   
 15. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Еве неколку кои се надевам дека ќ ми паднат во раце и ќе имам можност да ги прочитам...
  „Рингишпил“, „Заточеник на небото“, „Шепнувачот“ и „Читачот“.
   
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  И јас запнав да ја читам 50 shades of gray. Толку сум напната за книгава, најмногу заради фамата околу неа, па решив за празнициве да ја побарам како подарок, сите три делови комплет, па ја бивало или не, ќе видиме.
  Во меѓувреме сакам да го читам Мисо, овие две дела ги имам пропуштено, а непредвидлив ми е :)


  • Дали ме чекаш ~ Гијом Мисо
   Повик од ангелот ~Гијом Мисо
   Брод од илјада соништа ~ Лија Флеминг
   Жени~ Чарлс Буковски
   
 17. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Грешник - Дејвид Х. Лоренс
  Сопругата на италијанскиот богаташ - Хелен Брукс
  Едно лето во Италија - Луси Гордон
  Џени има страшно лоша недела - Линдзи Келк
  Војна и Сеќавање - Херман Воук
   
 18. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Оваа би сакала да ми биде следна за читање...само да ја најдам...
  [​IMG]
   
 19. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Играта на ангелот од Зафон (Марина веќе ја имам, и си ја чувам),
  Жерминал од Емил Зола,(патем, ја сретнал ли некој некаде да се продава?) :worried:
  Копилето од Истанбул на Ели Шафак (мислам дека така се викаше), како и една мала книгичка од авторот на Парфем - Патрик Зискинд - Приказна за господин Зомер.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  1. Ловец на змејови - Халед Хосеини
  2. Љубов во ранетата земја - Џин Сасон
  3. Fifty Shades Darker