1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лицата со попреченост во развојот и работните места

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од vaga95, 9 ноември 2018.

 1. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  1.795
  Вчера прочитав за новиот ресторан во ГТЦ кој вработил лица со попреченост во развојот па ме мотивира да ја отворам темава и да ги чујам вашите мислења за оваа и слични на неа постапки.

  Дефинитивно сум ЗА лицата со попреченост да се чувствуваат прифатено од останатите, добро е и да има за нив соодветни работни места каде ќе можат да го дадат својот придонес и да заработуваат.

  Но што со фактот кој кажува дека повеќето такви лица имаат подпросечен, ретко просечен IQ, отежнато сфаќање, неразвиени рефлекси, моторни способности и слично, што воопшто не го кажувам за некого да навредам или омаловажам, туку сум ги читала тие карактеристики како одлики на одредени синдоми на пример.

  Дали фактички тоа што нив ги прави посебни им дозволува да функционираат нормално на било кое работно место и може да се очекува коректно да ја извршуваат својата работа?
   
  На candy.cane, Mr. Right, mazikeen и 3 други им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.239
  Допаѓања:
  129.898
  Пол:
  Женски
  Зависно за каква попреченост работи - повеќето се работоспособни, но мора да бидат под постојана супервизија и не би се снашле самостојно да работат.

  Како и да е, апсолутно поддржувам да работат каде што можат за нивно добро пред се - да учат нови вештини кои можат да ги применат и надвор од работно место. Кога учев за ова, и кога учев колку повеќето се ограничени во поглед на избор на работа и покриеност од државата кое е загарантирано до одредена возраст, а после тоа е се под знак прашалник, ми падна жал искрено. И кога видов за ресторанот, и споделената вест во СДК колку што памтам, најискрено се израдвав.
   
  На Nigredo Odor, Mari*, mazikeen и 4 други им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.044
  Допаѓања:
  159.412
  Пол:
  Женски
  одлично е тоа што го направиле. дефинитивно ќе го посетам.
   
  На ane.bella и Mari* им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.522
  Допаѓања:
  214.290
  Печатницата Киро Дандаро во Битола, вработува лица со попреченост, со децении.

  Прво не се сите со ист вид на попреченост, второ постојат различни видови на работни места.
   
  На ane.bella, Rama, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.239
  Допаѓања:
  129.898
  Пол:
  Женски
  Тоа е така зошто поќето се снаоѓаат најдобро на такви работи места, како печатници, фабрики, во занаетчиски работи, ама како помошник.

  Користам "повеќето", ама мислам на тие кои се работоспособни и кои се способни да научат како да работат одредена работа, под надзор. Некои, за жал, не се работоспособни.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. S.deBea

  S.deBea Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Со добра обука, силна посветеност на едукаторите да ги научат да вршат одредена работа овие лица можат да се оспособат коректно да извршуваат било каква работа што одговара со нивните можности.
  Треба повеќе фирми да вклучуваат вакви лица за да тие не се изолираат и бидат на товар на најблиските.
   
  На Mari* и theowndemon им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.522
  Допаѓања:
  214.290
  Зборуваме за работоспособни.
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.803
  Организацијата за лица со попреченост Буба Мара од едно мало гратче од Хрватска е организација која прва го направи тоа на ниво на Балканот (и сликата на огласот на Ревија е превземена од нив). Со помош на општината која им обезбеди простор и средства собрани со go fund me кампања, работат на отварање на Buba bar, во кој ќе работат лица со даунов синдром. Во меѓувреме, мобилен Buba bar работи на секој поголем настан во градот и на лизгалиштето преку зима.

  Инспирацијата ја добиле од гратче во Шкотска (мислам ?) кај што откако еден кафич примил келнери со попреченост, другите толку многу изгубиле на прометот што решиле и тие да примат лица со попреченост на работа. Крајниот биланс бил таков што во градот не останало ни едно незапослено, а работоспособно лице со попреченост.
  Еве и TED Talk-от го најдов :)

  Секако ја поддржувам иницијативата. Во локалниот Рамстор има неколку такви вработени што помагаат со овошјето, за мерење, пакување, и се најфините суштества кои сум ги сретнала. Фини, културни, услужливи.
  Да, и новиот во ГТЦ примил две со попреченост ама ја направија реклама. И Ревија во лептокарија имаа оглас дека примаат лица со попреченост. Се надевам дека се свесни дека треба разбирање и работа со такви луѓе, а не само да ги користат како реклама.
   
  На lovestoneddd, Nigredo Odor, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
 9. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.422
  Пол:
  Женски
  Многу ме израдува веста за инклузија на лицата со попреченост, на вистинска работна позиција. Покрај тоа што до сега само се говори за стоп на дискриминација, мило ми е што и во практика се применува. Почнуваме да се освестуваме, да ги разработуваме мозочните клетки и да прифаќаме и embrace-нуваме различности :clap:
  Вакви вести ми вдахнуваат верба, изгледа има надеж за нашево земјуле :?: (fingers)
   
  На cresa-jagoda, Rama, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.051
  Допаѓања:
  38.128
  Пол:
  Женски
  Ja подржувам иницијативава скроз, редно беше да се направи нешто во полза на овие лица кои целиот живот се потиснувани на работ од општеството.
  Само се надевам дека постои добра намера и искреност позади сето ова, од страна на газдите, да не е маркетиншки трик и прибирање симпатии. Го велам ова затоа што години уназад, во мојот град, една голема фирма на големо вработуваше лица со попреченост.
  Ваквиот нивен потег наиде на воодушевување од сите граѓани, за да во една прилика газдата се избаци дека
  за него се добри се додека не плаќа придонеси за нив. Останавме со подзината уста сите, а он сфати што кажа па проба да ја ублажи ситуацијата. Али џабе.
  Исто тогаш мислам дека луѓево земаа еднократна финансиска помош, која газдава им ја земал.
  Многу време подоцна мајката на еден дечко ни го кажа ова, али рече дека немала срце да иде да пријави во инспекција затоа што синот и ќе биде истеран, а детето живна откако почна да работи и да се социјализира, зрачеше со позитива пошто чувствуваше дека уствари прави нешто корисно.
  Понекогаш материјалното е скроз небитно у споредба со тоа да гледаш насмевка секој ден на саканото лице.
  И тогаш ја разбирав и сега.
   
  На mazikeen, DAngel и Annath им се допаѓа ова.
 11. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.251
  Допаѓања:
  143.177
  Пол:
  Женски
  Браво, ова е за пофалба. Треба повеќе институции да го следат овој пример :)
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.980
  Допаѓања:
  19.872
  Пол:
  Женски
  Баш слатко и убаво што им се дава шанса на оние лица кои се со пречки во развојот, а сепак се работоспособни.
  Баш во Ревија видов вработена со Даунов Синдром(ако не грешам).
  На крај краева и они се луѓе.
  Progress :inlove: (y)
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.