1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лица со посебни потреби

Дискусија во 'Барање работа' започната од one13, 12 јануари 2015.

 1. one13

  one13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Инспирација за темава ми беше една познаничка што може да се нарече лице со посебни потреби а моментално е без работа па би сакала да и помогнам на било каков начин,ако ништо друго барем да ја информирам и да и дадам надеж.

  Инаку колку сте запознаени со правата на лица со посебни потреби?Има ли такви во вашето опкрожување и како луѓето гледаат на нив?Ваши предлози во врска со тоа дали ваквите лица треба да се вработат воопшто и дали е можно да бидат продуктивни?Дали постојат услови за нивно социјализирање?Како е во светот?Дали можеби има некои посебни програми за нив и ако сте запознаени пратете линк.Дали светот е спремен за ваквите категории на луѓе и што прави за да им помогне?

  Секакви огласи,информации за насока на професионален план,линкови за правата на ваквите луѓе,можности за обуки или било каква помош би била добредојдена.Што би направиле вие да сте на нивно место?
   
 2. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
 3. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  2.537
  Допаѓања:
  3.428
  Пол:
  Женски
  Утре, 29.04 во 12 часот пред влада ќе има протест за правата на лицата со попреченост, кој може нека даде поддршка