Лиценца за шпедитер

Дискусија во 'Барање работа' започната од monique93, 18 февруари 2014.

1. monique93

monique93 Нов член

Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво Феминки,
    дали некоја знае кое Министерство ја издава лиценцата за шпедитер, каде да се обратам и како оди процедурата?
    Благодарам

2. poenta

poenta Форумски идол

Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    30.144
    Обрати се во Министерството за транспорт и врски.Таму ќе добиеш информации за процедурата.

На monique93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ruzica00

Ruzica00 Истакнат член

Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    139
    Лиценцата за шпедитер ја издава Царинска Управа на Р.М. За да полагаш за лиценца треба да имаш минимум 1 год.(не сум сигурна,предходно беа 2) работно искуство како царински застапник. Се надевам дека ти помогнав,поздрав.

4. D-a-n-i

D-a-n-i Истакнат член

Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    32

Значи прво мора да работиш 1 год во шпедиција, па дури потоа да полагаш за лиценца, а како ќе ја изработиш таа 1 год кога за да влезиш во шпедиција ти викат лиценца и искуство. :|

5. Abeja

Abeja Популарен член

Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    16.778
    И мене тоа ме чуди, за да те вработат ти бараат лиценца, а за добиеш лиценца треба да работиш, мислам дека беа 2 години а и плус работодавачот треба да те пријави за полагање (можеби и грешам за ова последново).
    И сега едно безврска прашање, да не постои случајно некој курс или обука за царински застапник? :^) :?:

6. iva.siskova

iva.siskova Нов член

Се зачлени на:
    20 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Две години работно искуство како царински застапник, потврда од работодавец за истото, плус доказ м1 м2, доказ за неосудуваност, лична карта и аплицираш во Царинска Управа и кога ќе имаат јавен повик за стручен испит за лиценциран застапник те контактираат и полагаш испит во три дела, а тоа е обично два пати годишно

На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.