Лиценца за шпедитер

Дискусија во 'Барање работа' започната од monique93, 18 февруари 2014.

 1. monique93

  monique93 Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Здраво Феминки,
  дали некоја знае кое Министерство ја издава лиценцата за шпедитер, каде да се обратам и како оди процедурата?
  Благодарам
   
 2. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  30.144
  Пол:
  Женски
  Обрати се во Министерството за транспорт и врски.Таму ќе добиеш информации за процедурата.
   
  На monique93 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ruzica00

  Ruzica00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2012
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  139
  Лиценцата за шпедитер ја издава Царинска Управа на Р.М. За да полагаш за лиценца треба да имаш минимум 1 год.(не сум сигурна,предходно беа 2) работно искуство како царински застапник. Се надевам дека ти помогнав,поздрав.
   
  На monique93 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. D-a-n-i

  D-a-n-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  32

  Значи прво мора да работиш 1 год во шпедиција, па дури потоа да полагаш за лиценца, а како ќе ја изработиш таа 1 год кога за да влезиш во шпедиција ти викат лиценца и искуство. :|
   
 5. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.778
  Пол:
  Женски
  И мене тоа ме чуди, за да те вработат ти бараат лиценца, а за добиеш лиценца треба да работиш, мислам дека беа 2 години а и плус работодавачот треба да те пријави за полагање (можеби и грешам за ова последново).
  И сега едно безврска прашање, да не постои случајно некој курс или обука за царински застапник? :^) :?:
   
  На monique93 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. iva.siskova

  iva.siskova Нов член

  Се зачлени на:
  20 март 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Две години работно искуство како царински застапник, потврда од работодавец за истото, плус доказ м1 м2, доказ за неосудуваност, лична карта и аплицираш во Царинска Управа и кога ќе имаат јавен повик за стручен испит за лиценциран застапник те контактираат и полагаш испит во три дела, а тоа е обично два пати годишно
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.