1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лицето за време на менструација

Дискусија во 'Лице' започната од Marissa24, 29 април 2010.

 1. Marissa24

  Marissa24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Значи имам еден проблем...имав мозолчиња по лицето ама почнав да одам на козметичар и да користам едни посебни средства за мрсна кожа и ми се исчисти лицето.Ама сега цело време ми е чисто освен кога ќе добијам, е тогаш ми се прави лом и ни крема ни света крема не ми помага.Другарка ми има речено дека е нешто со хормоните, а мене не ми е ни редовна, обавезно по 2 недели или повеќе ми касни.Совет?
   
 2. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Vaka, i jas imam cisto lice, mislam go odzravam go tintram sve naj naj, no pred i za vreme na menstruacija mi e lom! Moe mislenje e deka nemoze da se odi protiv hormonite, radi toa sto toa e disbalans na estrogenite t.e zenski hormoni i testosteron t.e maski hormoni! Poradi takviot disbalans se pojavuvaat akni i 300 cuda na kozata! Znaci deka ti ne mozes da napravis nisto so ke go smeni toa, osven da pies hormonska terapija, sto strogo bi go obbegnala toa, poradi kontraefektite, koi mozat da bidat pogubni! Ti samo opusti se, nemoj da se nerviras poradi toa, site nie imame takvi problemi za vreme na menstruacijata! Najvazno e da ne go cepkas liceto za vreme na periodot, zatoa sto ako toa go napravis ke go zapustis uste povejke!
  Pozzzzzzz :D
   
 3. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  13
  во никој случај да не си ни пробала да пиеш хормонска терапија со тоа само ке си го уништиш лицето... имам слушнато од искуство...
  на сите неколку дена пред менструација лицето ни се нафрла не си единствена... така да тој период најубаво е да не користиш никаква крема освен онаа хидратантната како подлога за пудрата, а невечер само миј го лицето без ставање креми
   
 4. Marissa24

  Marissa24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Океј дечки фала ви многу :)
   
 5. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  82
  Jas sega procitav za sto se zboruva tuka :) Znaci od golemo iskustvo ti kazuvam, nemoj vo nikoj slucaj, ako nemas potreba ili pak ti e prepisano od lekar da pies hormonska terapija ! Jas pijam, poradi toa sto imam problemi so jajnicite, ama za liceto nemam komentar. Od koga pijam hormonska, sekakvi cuda mi se pojavuvaat, ne mozam nikako da go sredam. Koga ne piev, sum nemala problemi, ama sega sum haos! Zatoa nemoj, zasto samo poloso ke si napravis.
  Pozz :hai:
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тоа е нормална реакција,дека се исфрла лицето пред да добиеш или за време на менструацијата,истото и мене ми се случува пред да добијам или за време на циклусот,ми се исфрла лицето,а после тоа кога ке заврши ми е чисто,така да не ставам ништо на лицето освен крема,не го малтретирам поради самиот циклус.
   
 7. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  13

  ма и да ти препише доктор не треба да се пие како што имам и јас слушнато хормонската терапија е ужас за лицето/... една девојка исто така имала некои проблеми и и дале хормонска терапија и вика од тогаш лицето ми се уништи неможе да го среди а порано немала таков проблем ама ете од хормонската терапија... |( :worried:
   
 8. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  82
  Јас во никој случај не сакав да пијам но, бидејќи неколку пати ми има помогнато за цисти на јајниците, по совет на лекар, секогаш земам кога ќе ми ги препише. За жал, едно лекува, друго презивикува. :worried: Лицето ми е хаос, се уште не можам да го средам, ама се трудам, па се надевам дека ќе биде во ред за брзо време. :)
   
 9. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  337
  за време на менстуација,скоро на секоја девојка и се случува некоја промена на телото,така да не се секирај ;)
  и на мене кога треба да ми дојде лицето ми е хаос 8) ама не се замарам веќе со тоа,изгуби живци :sweat:
   
 10. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Нормално е по некоја мозолка да се појавува, не се секирајте толку. И кај мене е така, а после се се враќа во нормала. Без никакви кремови, лосиони, терапии или што уште не. Само со водичка и сапунче. :)
   
 11. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  мене не ми се појавува никаква мозолка а стандард ми доцни 15 дена само во мешето сум подуена,кога ќе ми заврши се е ок.
   
  На stefi-ciki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Skorpija87

  Skorpija87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  68
  па и немам некој проблем со лицето ако мозе да се нареце проблем тоа пред менс 1-2 бубалици и тоа е барем кај мене поздрав
   
 13. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Обавезно барем една бубуличка ке ми се појави 4..5 дена пред да добијам !
   
 14. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  Не забележувам некои значителни промени пред меструација,само ми се зголемува апетитот и ми се подувува мешето! Лицето не ми е стакло чисто, но така ми е секогаш а не само пред да добијам! Досега не сум забележила зголемено појавување на брунчиња по лицето за време на меструација!
   
 15. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Ко пубертетлија сум, без 3-4 мозолчиња нема шанси да пројдам. Многу се нервирам, ама тоа е - хормони |(
   
 16. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Најмногу ги мразам тие 10тина дена пред да ми дојде и додека ми трае,имам мозолчиња околу устата и челото :devil: :sweat: Ама редовно се мачкам со лосион и крема,па во последно време подобрено е.
   
 17. Minuska

  Minuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  11
  неам јас вакви проблеми.. не користам ништо и за време на менструација не ми искача ни една бубулица :)
  што ми е убаво.. пу пу да не се урочам :D
   
 18. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  218
  Имам чисто лице, ама не и за време на менструален циклус :worried:
  Обавезно имам по една ОГРОМНА и две три малечки, ама да живее коректорот покрива се :)))))
   
 19. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.892
  :o :o :o За време на менструација лицево ми е како на дух-пубертетлија :worried: Бело ми е ептен, т.е. бледо и како што се нафрлам во тој период, само мозолчињата доаѓаат до израз. Ама си поминуваат за кратко време :$
   
 20. butterfly992

  butterfly992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  22
  Немам никакви промени ни пред, ни за време на менструацијата. Лицето ми е чисто, и такво си останува и кога имам добиено.