1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лицето за време на менструација

Дискусија во 'Лице' започната од Marissa24, 29 април 2010.

  1. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Моето си е исто :)
     
  2. Luciano

    Luciano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    223
    Ужас.... :devil: Да ме види некој ке се исплаши |(
     
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Пред да ми дојди сите жлезди се договараат да ми платат некако и ќе ми се појават две три мозолчиња се на некои глупави места, на веѓа, на образ абе ужас. Веднаш земам со тоа карминче-стикче-зелено чудо од Орифлејм се мачкам и си ставам од кремчето од истата линија на козметички производи. Не си го сакам лицето кога ми е така нафрлано, или па кога ќе ми се вцрвени. Мислам дека и од тоа што сум подолго време под стрес ми се прават мозолчиња, ама си има за се спас. :)
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    И не само стресот туку и исхраната влијае на лицето пред менструацијата. Ако не можете во целост да го промените начинот на исхраната пробајте бар 1 недела пред добивање да го направите тоа. Не јадите благо а особено бел шеќер, бел леб и мрсна храна вклучувајќи и тешки запршки во чорбите и ќе видите резултати. Знам дека и жлездите си го прават своето но пробајте и ваков начин.
    И најбитното, не ги стискајте - р`чкајте и фаќајте лицето со немиени раце.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gabi123

    Gabi123 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојкии , вака лицето за време на менструација ми е страшно имам многу акни не само по лицето и по телото а и усните ми испукуват лицето ми отечува да ве прашам дали може тоа да се спречи со некој таблети или ...со нешто друго :)) благодарам однапред
     
  6. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас па исгледа сум исклучок од некои правила. Пред да добијам и додека ми трае циклусот (иначе имам релативно подолг циклус - и до 6-7 дена знае да ми трае) лицево ми се цисто, многу ми е меко, не ми е толку суво како по обичај. Али, 3-4 дена откако ќе ми заврши сосема различна приказна. Одма ми се појавуваат и подкожни, и надкожни, и црнки, и белки .... башка тоа што имам и прилично суво лице, посебно на образите .... Катастрофа излезена од хорор филм :D
     
  7. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Пред да ми дојде и додека сум со менструација се е океј, одкога ќе ми помине УЖАС.
    Ми излеваат секакви работи по лицето, акни најмногу и тоа во пределот на устата, мозолчиња на челото, цркни на носот! Секогаш го користам истиот крем но после менстуација почнав да користам една маска за лице и плус тоник и крем против мозолчиња. Не се издржува тоа, лицето ми ужас, а инаку онака јас си имам чисто лице. Кога некој ме виде со тие "things" на лицето знаат низ што сум поминала. :D
     
  8. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    Немам никакви промени во лицето за време на менструација. Многу ретко некое мало брунченце, најчесто на помалку забележлив дел од лицето. Ама затоа косата многу ми се мрси.
     
  9. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ептен ретко се случува да ми излезе некоја бубуљица а сега две имам и онака поголеми :(. Таман мислев се откачив од една и таа другата изникна :tmi:
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Во нормален период, лицето ми е чисто. Немам проблеми.
    А додека за време на мц, гарант ми излегува една.
    И тоа најачесто на сред чело, негде меѓу веѓа или во близина на носот.
    Откога ќе ми помине мц, све ми е равно. :D

    Негде меѓу веѓа, е многу зезнато. Изгледа како по грешка со сјајче да се имам намачкано. :D
     
  11. stefi-ciki

    stefi-ciki Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално на 12 годишно девојче да и биде цело време различно :o :o :o :o :o :o :o
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Обично имам по некоја бубуличка пред добивање, ама месецов не знам што е работата, како пубертет да ме фатил пак... :^)

    Цела сум исфрлана со мали мозолчиња, две-три огромни, и црнки колку сакаш! Боже сачувај! :@
    Четврт ден од добиено ми е, едвај чекам да ми заврши па да ми се среди лицево...
     
  13. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Јас и немам некои промени,особено не на лицето кога ке ми доаѓа/кога имам менструација.Можеби ми се поваспалени бубулиците кои инаку,редовно си ги имам.
    Незнам дали сум единствена,но за мене периодот на менструацијата не претставува ништо друго посебно туку одење во веце на пола час-час и менување улошки.
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Пред и за време на менструација немам промени на лицето ама за време на овулација ми излегуваат 2,3 акни ама така поголеми кои ме болат на допир и од авион се познаваат како метеори на лицето, моментално сум таква ... ужас, кај мене е се наопачки, што хормони ќе имав :|
     
  15. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Обично лицето ми е чисто. Два-три дена пред да добијам обавезно ќе ми се појави по некое мозолче. Обично на чело ми се појавуваат и огромни се ко метеори и многу се црвени,а не дај боже да биде поткожно |( Ај што ќе се појават после им треба 7-10 дена да ми поминат |( И многу ми е непријатно кога ќе излезам. Помош? :(
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Вака ми треба нешто што до вечер ќе ми созрее бубалица/акна или да ми се повлече.

    Ставив 3-5 листа ловор сув во 200 мл. вода го заврив и си ставав на неа сега само ми е како за стистање но нема ништо :o
    А ете за една недела ќе ми стаса и она од мајчина душичка и алкохол.

    Ми излезе на носот а мојот нос сега е гоолем и тоа како Гаргамел сум сега. :sweat:
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Пресечи една чесничка лук на половина и протриј го местото каде што имаш недосозреана бубулица.
    Сигруно ќе помогне ова, милион пати го имам правено. :)
     
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.749
    По две - три "ѕвезди" ќе ми се појават пред добивање и стоjат така некои 10 дена... Таман ќе ми се среди лицето и после ете ти пак истото... Незнам што е работава, како што можев да забележам кај многу девојки после пубертет им се чисти лицето и бубалиците не зависат од менструацијата, а кај мене истото си остана, како се уште да имам 14 години... Ужас!
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Секој месец ми искача по една мозолка ама вредна. Боли ненормално, а ако ја стиснам ми останува лузна секогаш. Затоа претходно се подготвувам со пилинзи и екстремно чистење на лицето како и внимавање на храната, пак ќе искочи некое измутирано бубличе ама го мачкам со афродита гел за сушење мозолчиња неколку пати во текот на денот и го маскирам со антибактериски коректор за сушење бубуљици од Лавера и за 1 ден го снемува. :devil:
     
    На mamma-mia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Секогаш пред менструација лицето ми се прави башак. И толку лошо стои.. Јас и онака имам мозолчиња ама не такви загноени како што имаат некои, моите се помали и не се примеќаат кога се шминкам. А пред менструација незнам што им се случува ама неможам да истрпам :envy: