1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. iskusna

  iskusna Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  MORAM DA JA ZAPOCNAM TEMAVA BIDEJKI SUM PREMNOGU ISFRUSTRIRANA OD NASIOT PRAVEN SISTEM.POTOCNO KAKO TOJ FUNKCIONIRA.NA STRANATA NA NASETO MINISTERSTVO ZA VNATRESNI RABOTI STOI DEKA:KOGA TREBA DA JA ZAMENITE LICNATA KARTA TREBA DA PODNESETE BARANJE 30 DENA PRED ISTEKOT NA ISTATA.MEGUTOA IAKO VIE KE SI GO ZAPAZITE ROKOT MOZE DA VI ZAKAZAT PO NEZNAM KOLKU VREME BIDEJKI KOMPJUTEROT TAKA POKAZAL.TAKA MENE NA PRIMER MI ISTEKUVA 10 MESEC 2010,ZAKAZUVAM DENES POTOCNO 18.03.2010.NO KOMPJUTEROT ISFRLA PODATOK KOJ VELI DEKA JAS TREBA DA OTIDAM DA JA ZAMENAM LICNATA KARTA NA 20.10.2011 GODINA.SAMO NE MI E JASNO STO KE PRAVAM 1 GODINA BEZ LICEN DOKUMENT (A VO SLUCAJOV SI GO ZAPAZUVAM ZAKONSKIOT ROK BIDEJKI SE JAVUVAM DA ZAKAZAM NE 30 DENA UNAPRED TUKU 7 MESECI PRED ISTEKUVANJETO) KOJ DOKOLKU NE GO POSEDUVAM MOZAM DA ZARABOTAM I KAZNA,STO ISTO TAKA STOI NA STRANATA NA MVR.ZNAM DEKA NE SUM EDINSTVENA STO SE SOOCUVA SO OVOJ PROBLEM.ZATOA I JA ZAPOCNUVAM TEMAVA DA SLUSANM VASI ISKUSTVA I KOMENTARI ZA NEKOJ VAKOV SLICEN SLUCAJ. SAMO KE DODADAM DEKA NA OVOJ NACIN NE SE IDE VO EU. IMAM SOZNANIJA DEKA VO DRUGI DRZAVI NIVNITE VNATRESNI SLUBI IM SE JAVUVAAT NA ONI STO IM ISTEKUVAAT LICNITE DOKUMENTI DEKA IM SE IZRABOTENI I DEKA MOZAT DA SI GI PODIGNAT.NO SEPAK OVA E SAMO NASATA MILA MAKEDONIJA KOJA SO VAKOV NACIN NA NE"FUNKCIONIRANJE" TESKO DEKA KE MOZE DA SE SPOREDI SO ZEMJITE VO EU.
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.452
  Пол:
  Женски
  Мене личната карта ми е истечена уште во август минатата година а датумот за вадење нова ми е на 09.09.2011 што значи дека две години ќе немам лична карта, уште ми викаат имало брза постапка ама се плаќало плус 3000 денари. Па ќе чекам редовна постапка, нема да им плаќам, добро што пасош си извадив на време.
  Инаку јас слушнав дека ако те застане полиција а немаш лична карта проверувале дали имаш закажано за вадење нова, казнувале ако немаш закажано, незнам колку е ова вистина.
   
 3. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  И јас сум претерано исфрустрирана од органот кој е задолжен за личните исправи. Имено со оглед дека планирав во април да патувам уште во јануари се јавив да закажам за вадење пасош при што во тој момент за регуларна постапка ми беше даден терминот 22 мај 2011 а доколку сакам да извадам по брза постапка може и побрзо т.е април 2010. Па луѓе кажете каква е таа брза постапка кога треба да чекаш 3 месеци а износот кој треба да го платиш е 5000 денари? Со овој наш систем далеку не стигаме дефинитивно :( :( :(
   
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Strasno! :o Pretpostavuvam ste od Skopje??Slusam deka e mnogu komplicirano i tesko da se vadat novi licni dokumenti..Jas sum od dr mesto i za sreka lani koga vadev odednas i licna karta i pasos nemav problem se bese gotovo za edna nedela..E toa e prednosta po dr gradovi.Ne znam ama preteruvaat so davanje rokovi pa uste i ke zakacuvale kazni?!Sistem nemame vo drzavickava ni napatena..nema red..aj da ne prodolzuvam posto i taka sum razocarana od "tie gore".Samo kako primer imam brat zivee vo stranstvo.I toa vo 5 milionski grad..a veruvajte izvadi pasos za mislam nedela dena..Samo se prijavuva se slika..dokumentite gi nosi, gi ostava i toa se ima red koj na koj datum odi..i posle edna nedela ili zavisno moze i porano pasosot mu stigna doma na licna adresa.E pa polesno od ova nema..So toa kolku e olesneto i poednostaveno i na lugjeto im e polesno...nema nervozi,frustracii ko kaj nas tuka.Uste mnoooguu treba da se raboti kaj nas za da imame sistem koj ke funkcionira kako sto treba, a do togas za zal ke bide vaka,HAOS! :x
   
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Да точно е тоа, треба да си го памтиш датумот кога ти е закажано, а ако не можеш запиши си во моб па така кога ќе те застанат си ја кажуваш датата, кажуваш име и презиме они проверуваат и готово, нема да имаш никаков проблем.
   
 6. vilda

  vilda Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  мојата сестра закажал термин за лицна карта во декември 2009 им рекоа за 27.07.2010 кога отиде им рекоа сте избришани од компјутер треба пак да се јавите за да закашувате а на овој месец ќе наполни 18 год какво е МВР многу корупциа има за пасош брза постапка треба да чекам 3 месеци ало
   
 7. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  837
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Које е процедурата за вадење нова лична карта, ако ти е изгубена??? Плс ако некоја феминка била во ваква ситуација нека пише! |(
   
 8. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  мораш прво да пријавиш во полициска станица ,па они таму ќе ти кажат како понатаму.
   
  На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Треба да пријавиш во службен весник дека ти е изгубена личната карта. Останатото е исто (уплатница 190ден и барање).
   
  На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Имам чуено дека веќе над 16 години лицето може да извади лична карта. Како може тоа да се направи? :)
   
 11. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  387
  Да може, и јас вадев пред 18 :) . Треба да поднесеш барање со твој извод од родени и лична карта од родител (или фотокопија), само не знам дали може од 1 родител или мора од 2та. Носи си за секој случај од двата. На терминот за сликање треба да бидат присутни и двата родители со тебе.
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Ќе отидеш во Беко (ако си од Скпје, за други градови не знам)да ти го дадат регистарскиот број од л.к за да можеш да пријавиш во Службен весник.Ќе ти дадат да пополниш пријава и барање и после со уплатницата одиш и се сликаш, не треба да закажуваш :)
   
 13. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Сакам да ве прашам каква е целета процедура за вадење на нов извод?
  Ми го загинаа на школо. |( Кога се запишував го оставив, а кога пред 2 недели класната ги враќаше изводите мојот не ми го даде, под изговор дека сум и дала копија.
  Сега ми треба за вадење на пасош.
  Дали треба да објавувам по службени весници и такви работи или пак не?
   
 14. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  387
  Не е голема работа, во внатрешни си поднесуваш барање за извод и ти даваат, нема врска дали го имаш загинато :) . Се плаќа 150-160 денари мислам.
   
 15. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.112
  За среќа долгите чекања за пасош завршиле пред некое време. Ни закажаа веќе за наредниот ден. На самиот ден чекавме 5 минути да дојде службеникот, потоа уште 7-8 минути да се заврши прибирањето податоци и сликање, скенирање и тие работи и толку! Потоа чекавме вкупно 8 дена, а 9-от го подигнавме. Вадевме по редовна постапка, 1500+300 ден. на уплатници со барање подигнато од шалтер во МТВ. Ни рекоа при подигање да донесеме фотокопии од лична карта но при самото подигање не ни ги бараа. Не ми се веруваше колку брзо завршивме работа!!!
   
  На Nenasitni му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Дали може да извадиш лична карта доколку немаш полни 16 год.?!
  Другар ми во март наполна 15 години, а терминот за сликање му беше пред некоја недела, досега сигурно ја има подигнато картата, не го имам прашано. Е сега не знам дали има свршено работа преку пријатели во внатрешни, или пак не.
  Сакам и јас да вадам неделава, ама се мислам, да не одам за џабе да ги мачам и моите. :?:
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Moра да имаш 16, освен ако не се променило нешто во последно време.
  А зашто ви се лични карти толку рано? И онака ја пишува годината на раѓање :wasntme:
   
 18. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Me interesira kolku cini prodzuvanje samo na rokot na postoeckiot biometriski pasos?
   
 19. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
  Tреба да се јавиш телефонски да закажеш за вадење пасош на 0800 192 92. Постапката колку што знам е иста како кога вадиш нов пасош, само во формуларите некаде треба да се напише дека вадиш нов зошто претходниот ти е истечен. Еве види тука подетално што ти треба, од десната страна го имаш и барањето и уплатниците.
   
 20. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Значи и цената е иста како и за вадење нов?