1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. iskusna

    iskusna Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    MORAM DA JA ZAPOCNAM TEMAVA BIDEJKI SUM PREMNOGU ISFRUSTRIRANA OD NASIOT PRAVEN SISTEM.POTOCNO KAKO TOJ FUNKCIONIRA.NA STRANATA NA NASETO MINISTERSTVO ZA VNATRESNI RABOTI STOI DEKA:KOGA TREBA DA JA ZAMENITE LICNATA KARTA TREBA DA PODNESETE BARANJE 30 DENA PRED ISTEKOT NA ISTATA.MEGUTOA IAKO VIE KE SI GO ZAPAZITE ROKOT MOZE DA VI ZAKAZAT PO NEZNAM KOLKU VREME BIDEJKI KOMPJUTEROT TAKA POKAZAL.TAKA MENE NA PRIMER MI ISTEKUVA 10 MESEC 2010,ZAKAZUVAM DENES POTOCNO 18.03.2010.NO KOMPJUTEROT ISFRLA PODATOK KOJ VELI DEKA JAS TREBA DA OTIDAM DA JA ZAMENAM LICNATA KARTA NA 20.10.2011 GODINA.SAMO NE MI E JASNO STO KE PRAVAM 1 GODINA BEZ LICEN DOKUMENT (A VO SLUCAJOV SI GO ZAPAZUVAM ZAKONSKIOT ROK BIDEJKI SE JAVUVAM DA ZAKAZAM NE 30 DENA UNAPRED TUKU 7 MESECI PRED ISTEKUVANJETO) KOJ DOKOLKU NE GO POSEDUVAM MOZAM DA ZARABOTAM I KAZNA,STO ISTO TAKA STOI NA STRANATA NA MVR.ZNAM DEKA NE SUM EDINSTVENA STO SE SOOCUVA SO OVOJ PROBLEM.ZATOA I JA ZAPOCNUVAM TEMAVA DA SLUSANM VASI ISKUSTVA I KOMENTARI ZA NEKOJ VAKOV SLICEN SLUCAJ. SAMO KE DODADAM DEKA NA OVOJ NACIN NE SE IDE VO EU. IMAM SOZNANIJA DEKA VO DRUGI DRZAVI NIVNITE VNATRESNI SLUBI IM SE JAVUVAAT NA ONI STO IM ISTEKUVAAT LICNITE DOKUMENTI DEKA IM SE IZRABOTENI I DEKA MOZAT DA SI GI PODIGNAT.NO SEPAK OVA E SAMO NASATA MILA MAKEDONIJA KOJA SO VAKOV NACIN NA NE"FUNKCIONIRANJE" TESKO DEKA KE MOZE DA SE SPOREDI SO ZEMJITE VO EU.
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Мене личната карта ми е истечена уште во август минатата година а датумот за вадење нова ми е на 09.09.2011 што значи дека две години ќе немам лична карта, уште ми викаат имало брза постапка ама се плаќало плус 3000 денари. Па ќе чекам редовна постапка, нема да им плаќам, добро што пасош си извадив на време.
    Инаку јас слушнав дека ако те застане полиција а немаш лична карта проверувале дали имаш закажано за вадење нова, казнувале ако немаш закажано, незнам колку е ова вистина.
     
  3. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    И јас сум претерано исфрустрирана од органот кој е задолжен за личните исправи. Имено со оглед дека планирав во април да патувам уште во јануари се јавив да закажам за вадење пасош при што во тој момент за регуларна постапка ми беше даден терминот 22 мај 2011 а доколку сакам да извадам по брза постапка може и побрзо т.е април 2010. Па луѓе кажете каква е таа брза постапка кога треба да чекаш 3 месеци а износот кој треба да го платиш е 5000 денари? Со овој наш систем далеку не стигаме дефинитивно :( :( :(
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Strasno! :o Pretpostavuvam ste od Skopje??Slusam deka e mnogu komplicirano i tesko da se vadat novi licni dokumenti..Jas sum od dr mesto i za sreka lani koga vadev odednas i licna karta i pasos nemav problem se bese gotovo za edna nedela..E toa e prednosta po dr gradovi.Ne znam ama preteruvaat so davanje rokovi pa uste i ke zakacuvale kazni?!Sistem nemame vo drzavickava ni napatena..nema red..aj da ne prodolzuvam posto i taka sum razocarana od "tie gore".Samo kako primer imam brat zivee vo stranstvo.I toa vo 5 milionski grad..a veruvajte izvadi pasos za mislam nedela dena..Samo se prijavuva se slika..dokumentite gi nosi, gi ostava i toa se ima red koj na koj datum odi..i posle edna nedela ili zavisno moze i porano pasosot mu stigna doma na licna adresa.E pa polesno od ova nema..So toa kolku e olesneto i poednostaveno i na lugjeto im e polesno...nema nervozi,frustracii ko kaj nas tuka.Uste mnoooguu treba da se raboti kaj nas za da imame sistem koj ke funkcionira kako sto treba, a do togas za zal ke bide vaka,HAOS! :x
     
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Да точно е тоа, треба да си го памтиш датумот кога ти е закажано, а ако не можеш запиши си во моб па така кога ќе те застанат си ја кажуваш датата, кажуваш име и презиме они проверуваат и готово, нема да имаш никаков проблем.
     
  6. vilda

    vilda Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    мојата сестра закажал термин за лицна карта во декември 2009 им рекоа за 27.07.2010 кога отиде им рекоа сте избришани од компјутер треба пак да се јавите за да закашувате а на овој месец ќе наполни 18 год какво е МВР многу корупциа има за пасош брза постапка треба да чекам 3 месеци ало
     
  7. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Које е процедурата за вадење нова лична карта, ако ти е изгубена??? Плс ако некоја феминка била во ваква ситуација нека пише! |(
     
  8. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    мораш прво да пријавиш во полициска станица ,па они таму ќе ти кажат како понатаму.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Треба да пријавиш во службен весник дека ти е изгубена личната карта. Останатото е исто (уплатница 190ден и барање).
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Имам чуено дека веќе над 16 години лицето може да извади лична карта. Како може тоа да се направи? :)
     
  11. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Да може, и јас вадев пред 18 :) . Треба да поднесеш барање со твој извод од родени и лична карта од родител (или фотокопија), само не знам дали може од 1 родител или мора од 2та. Носи си за секој случај од двата. На терминот за сликање треба да бидат присутни и двата родители со тебе.
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Ќе отидеш во Беко (ако си од Скпје, за други градови не знам)да ти го дадат регистарскиот број од л.к за да можеш да пријавиш во Службен весник.Ќе ти дадат да пополниш пријава и барање и после со уплатницата одиш и се сликаш, не треба да закажуваш :)
     
  13. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам каква е целета процедура за вадење на нов извод?
    Ми го загинаа на школо. |( Кога се запишував го оставив, а кога пред 2 недели класната ги враќаше изводите мојот не ми го даде, под изговор дека сум и дала копија.
    Сега ми треба за вадење на пасош.
    Дали треба да објавувам по службени весници и такви работи или пак не?
     
  14. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Не е голема работа, во внатрешни си поднесуваш барање за извод и ти даваат, нема врска дали го имаш загинато :) . Се плаќа 150-160 денари мислам.
     
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    За среќа долгите чекања за пасош завршиле пред некое време. Ни закажаа веќе за наредниот ден. На самиот ден чекавме 5 минути да дојде службеникот, потоа уште 7-8 минути да се заврши прибирањето податоци и сликање, скенирање и тие работи и толку! Потоа чекавме вкупно 8 дена, а 9-от го подигнавме. Вадевме по редовна постапка, 1500+300 ден. на уплатници со барање подигнато од шалтер во МТВ. Ни рекоа при подигање да донесеме фотокопии од лична карта но при самото подигање не ни ги бараа. Не ми се веруваше колку брзо завршивме работа!!!
     
    На Nenasitni му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Дали може да извадиш лична карта доколку немаш полни 16 год.?!
    Другар ми во март наполна 15 години, а терминот за сликање му беше пред некоја недела, досега сигурно ја има подигнато картата, не го имам прашано. Е сега не знам дали има свршено работа преку пријатели во внатрешни, или пак не.
    Сакам и јас да вадам неделава, ама се мислам, да не одам за џабе да ги мачам и моите. :?:
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Moра да имаш 16, освен ако не се променило нешто во последно време.
    А зашто ви се лични карти толку рано? И онака ја пишува годината на раѓање :wasntme:
     
  18. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Me interesira kolku cini prodzuvanje samo na rokot na postoeckiot biometriski pasos?
     
  19. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Tреба да се јавиш телефонски да закажеш за вадење пасош на 0800 192 92. Постапката колку што знам е иста како кога вадиш нов пасош, само во формуларите некаде треба да се напише дека вадиш нов зошто претходниот ти е истечен. Еве види тука подетално што ти треба, од десната страна го имаш и барањето и уплатниците.
     
  20. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Значи и цената е иста како и за вадење нов?