1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Машки
    Kolku kostaat sega obnova na pasosite i dali dve nedeli cekas da ti bidi gotov ili povejke?
     
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Повели
    http://www.mvr.gov.mk/upravni-rab/1
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Немам никаков контакт со него за жал .. така да ке си чекам да наполнам 18
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ти преостанува да се консултираш со адвокат. Можеби ќе можеш да промениш нешто. Ама не верувам. Комшика моја го имаше истиот проблем со бившиот маж. Требаше синот да го носи во странство, а бившиот едвај и даде дозвола. И тој не контактира со детето. Она мораше да го моли за еден потпис.
     
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Дали некој од Вас има искуство со ваѓање пасош и лична карта во исти ден ама после промена на презиме? или дали можам да подадам само пасош со новото ама старата лична карта ќе ми е на старо презиме? дали тоа е изводливо?
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Прво лична карта да излезе , па пасош . Во ист ден не може.
     
    На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Може. Јас во ист ден поднесов барање за нова лична карта и нов пасош по основ на промена на презиме. За десетина работни дена ги земав во ист ден.
     
    На doubleinfinity и duffi им се допаѓа ова.
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Може сум заборавила не знам. Се мислам се сликав различни денови.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Здраво...
    Би ви ја кажала мојата ситуација па и да ми кажете од ваша гледна точка и по некој совет, бидејќи веќе бев во полиција па ми кажаа да чекам.
    Го изгубив пасошот, и отидов во полиција да прашам како одат процедурите, што е најдобро да направам, и ми рекоа подобро да почекам да ми истече пасошот бидејки би ми барале и казна, и изјава кај инспектор и бла бла глупости, па објава во службен весник, а на пасошот датум на истекување му фалеа уште 2 месеци па така вработената не можеше ништо да направи.
    Она што ме изритира е што истиот ден дојде една постара жена во средовечни години со сличен проблем, само што нејзе и беше изгубена личната карта а не пасошот и си помина без проблеми, без казна, изјава кај инспектор и не знам што.
    Сега прашањето е, дали да отидам една недела пред да ми истече пасошот, или на датумот кога ќе ми истече пасошот? навистина ми е потребен а не знам што попаметно би било да постапам.
    Што доколку ми го кажат истото?
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Закажи си преку страната на МВР за вадење нов пасош и толку. Послето при пополнување на формуларот ќе означиш соодветна опција, зошто го заменуваш. Не се плаќа никаква казна. Пред некој месец мм ништо не плати.
     
    На Unique__ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    И твојот беше изгубен? јас секако требаше да правам замена ама си велам што ако ми го бараат пасошот за поништување и триста ствари.
    Фала ти многу.
     
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    не мојот на маж ми :D ама тука некаде е... не го бараат стариот, не е како порано да го одјавуваш па да правиш нов, закажи си и оди на терминот
     
    На Unique__ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Сега се опуштив ептен, оној пат онаа не ми дозволи ни да се сликам...фала ти уште еднаш, ти должам :D
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Што е работата во мрв термини за пасош дури во септември има? Колку се чека за редовна постапка да не знаете?
     
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Од поднесување на барањето до издавање на новиот пасош рокот е 10-12 работни дена во редовна постапка.
     
    На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    15 работни дена чекав да ми го дадат пасошот
     
    На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    здраво, имам едно прашање се надевам некој ќе може да ми помогне. Планирам да одам надвор од државата на 3ти на 6ти да се вратам, е сега ме интересира дали ќе имам некој проблем на граница бидејќи пасошот на ќерка ми истекува на 8 септември, инаку патуваме за Србија. Поздрав
     
  18. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски

    Мислам дека ќе имате проблем бидејќи можно е да ја вратат назад.
    Паметам имаше сличен случај за патување до Бугарија на чиј човек документите требаше да му истечат за две недели и го вратија назад.
    Се надевам дека нема да имате проблеми искрено но за секој случај упати се во најблиската станица.

    Туку сакам јас да прашам нешто.
    Утре ми истекува пасошот (стариот ми е изгубен), личната карта се уште ми е во обработка, па сакам да прашам кој документ да однесам за потврда дека тоа сум јас? Не можам да кажам дека личната карта ми е во обработка и едноставно да проверат компјутерски?
     
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ќе ја однесеш потврдата што ја даваат како доказ дека личната карта е во системска обработка. Со истата треба да ја подигнеш новата лична карта.
     
    На Unique__ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас да прашам нешто, може ќе знае некој да ми одговори. Имам пријател кој е роден во Македонија, има извод и државјанство македонски, и лична карта исто. Но му се истечени со рок, одамна. Сега сака да ги продолжи...но не живее тука. Мора ли лично тоа да го направи? За лична карта ок, но за извод на родени и државјанство прашувам...Можам ли јас на пример да му ги извадам? И дали воопшто изводот и државјанството имаат рок на важење? Има ли воопшто потреба од вадење нови, или директно може да си извади лична карта кога ќе дојде овде? Ви благодарам