Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.130
  Допаѓања:
  23.572
  Пол:
  Женски
  А да пробаш со државјанство?
   
 2. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  19.679
  Пол:
  Женски
  Да да, државјанство секако ќе треба да приложам, или уверение.
  Мислев да си прашам дали воопшто постои таков документ кај нас бидејќи не сум слушнала ни јас. :)
   
 3. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Дали се вади лична карта по итна постапка?
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.130
  Допаѓања:
  23.572
  Пол:
  Женски
  Треба да вадам нова лична карта. Прво се менува адресата или презимето?
   
 5. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  2.376
  Пол:
  Женски
  Пред еден месец менував презиме, адреса, вадев нови документи и се целосно. Прво целата постапка е толку тешка и ако немаш некој близок вработен или ако не ти се погоди некој фин и што си ја врши работата нема никогаш да завршиш.
  Лична карта не може по брза постапка, а истовремено може да се поднесе и за пасош, немора да чекаш лк да излезе па да поднесеш за пасош.
  За вадење на извод и државјанство, можеш да извадиш за друг(пишува дека мора да имаш полномоштво, ама не бараат), иако си малолетна можеш да извадиш сама немаш потреба од родител со тебе. Ако го вадиш изводот во градот кај што си родена ти го даваат за 5минути, ако не го земаш наредниот ден.
  За промена на адреса, пишува дека мора имотен лист, ние вадевме ама никаде не ми побараа.
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.130
  Допаѓања:
  23.572
  Пол:
  Женски
  За колку време ја заврши цела постапка?
   
 7. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  2.376
  Пол:
  Женски
  За 3 недели, ама реално преку врски за да оди побргу постапката инаку би траело уште 1 плус сигурно ако беше се регуларно, ако не и повеќе.
  Плус на крај се земав а возачката книшка не ми беше излезена и ми остана. Незнам како, а поднесов во исти ден и за дозвола и за лична карта.
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.130
  Допаѓања:
  23.572
  Пол:
  Женски
  Ти сигурно си сменила документи по основ на брак. Кај мене е друга ситуација. Јас за адресата морам и имотен лист да донесам. Колку што разбрав, сега тоа се завршувало електронски.
   
 9. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  2.376
  Пол:
  Женски
  Да, и по основ на брак пишуваше на страната дека треба имотен лист ама не ми побараа. Ако можеш заврши си електронски бидејќи само ќе се нервираш ако почнеш да одиш по шалтери.
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.130
  Допаѓања:
  23.572
  Пол:
  Женски
  И јас би сакала така, ама сепак морам да одам на шалтер заради презимето. Да ми дадат дозвола. Малтретирање до бескрај. :x
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  2.376
  Пол:
  Женски
  Во полиција чудо некое ептен фини беа, дури да не ти се верува, тоа им е должноста ама не очекуваш бидејќи насекаде се идиоти. А во матичното, катастрофа однос, системот и паѓа на секој саат и плус нив не им се работи и се понашаат крајно идиотски. Ми пукна филмот и се испокарав, и реков дека ќе ги пријавам за таквото однесување и уште толку сите цела смена ми се нафрлија. Па и како капак на се ми викаат ти уште колку пати ќе доаѓаш овде, нели ти здосади цел ден. Мислиш јас сакам и ми се оди секој ден да ми ги тренираш живците, ама затоа што не си ја вршиш работата морам.
  Уште се нервирам кога ќе ми текне:devil:
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали може да се извади уверение за државјанство на РМ во друг град или мора во градот кај што си роден?
   
 13. Nevergiveup1

  Nevergiveup1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  306
  Пол:
  Машки
  може во било кој град
   
 14. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Фала многу, а да прашам дали можи да се извади само со лична карта или потребно е да се носи и Извод? :)
   
 15. Nevergiveup1

  Nevergiveup1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  306
  Пол:
  Машки
  Битолска работа :D :D :D со лична карта може
   
 16. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Хахаха добро. Фалаа :D
   
 17. marty 0102

  marty 0102 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2018
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Moze li da se plati za pasos so kartica
   
 18. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  9.262
  Пол:
  Женски
  Да.
   
 19. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  7.034
  Пол:
  Женски
  Колку кошта пасош по брза постапка?
   
 20. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  9.262
  Пол:
  Женски
  На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.