Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Општи прашања

  Мислам дека е иста ама за секој случај кога ќе се јавиш да закажуваш препрашај дали треба нешто плус да се плати од тие 1500 ден. за пасошот и административната такса во зависност од возраста.
   
 2. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  562
  Општи прашања

  За колку време е готов пасош по регуларна постапка, а за колку време по итна?
  Знам и нешто за итна постапка се доплаќа плус...
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.878
  Допаѓања:
  47.337
  Пол:
  Женски
  Постапки за издавање на пасош:
  Редовна постапка – Органот надлежен за издавање на патни исправи и визи барањето го решава во што пократок рок, но најдоцна до 15 дена од денот на поднесување на барањето.

  ИТНА ПОСТАПКА – Во случај кога барателот во барањето за издавање пасош наведе дека бара изготвување на пасош во итна постапка, доколку не постојат објективни пречки пасошот се изготвува во рок од 48 часа од денот на поднесување на барањето. Подигањето на итните пасоши, а поднесени во сите надлежни организациони единици на МВР, се врши во СВР- Скопје зграда на МРТВ први спрат.

  Согласно Решението за цените на обрасците што се употребуваат во МВР во Службен весник на РМ број 110/09 во точка I. од решението гласи:

  I. Цената на образецот за итен пасош, согласно горенаведеното решение се зголемува три пати во однос на редовната цена образецот за пасошот.

  Ако граѓанинот бара изготвување на пасош во итна постапка, истиот ќе се издаде најдоцна во рок од 48 часа од часот на поднесување на барањето за издавање на пасош, освен ако се издава поради лекување во странство, смрт или тешка болест во семејството.
  http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.as ... &tabid=184
   
 4. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.651
  Општи прашања

  Од денес за утре ми закажаа сликање за нова лична карта, па некој скоро што вадел да не знае дали се уплаќа некоја административна такса (како порано што беа таксените марки) покрај образецот за ЛК од 190 денари?
   
 5. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Минатата среда(на 30ти) бев да се сликам за лична карта. Мислите дека ми е готова,да одам деновиве да си ја земам? :?:
   
 6. eci.sk

  eci.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  89
  Општи прашања

   
  На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  За колку време отприлика те повикуваат да се сликаш за лична карта? Сакам деновиве да закажам за сликање, па отприлика сакам да знам за колку време те викаат да се сликаш? И колку денари чини личната карта?
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.878
  Допаѓања:
  47.337
  Пол:
  Женски
  Ти закажуваат од денес за утре, или за два дена, нема гужва. После се чека 15 работни дена за подигнување, а може и побрзо да биде.
  http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.as ... parent=100
  Се е објаснето тука.
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  До колку часот работат во МТВ за подигнување на лични документи?
   
 10. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  843
  Прашањево малку глупо ама..

  Каква шминка е дозволена за сликање на лична карта?
  знам дека ако имаш шминка ти да даваат влажни марамчиња да ја ибришеш, ама секој сака да е убав, освен ако нејќе да се срами да ја покажува личната у наредните 5 години или колку и да трае... :lol:
   
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.122
  Допаѓања:
  7.961
  Пол:
  Женски
  Епа сега нема со вечерна шминка ваљда да се сликаш :D
  Јас бев да се сликам за лк минатата недела. Се изначекав, и се изнагледав луѓе како влегуваат да се сликаат. Ниедна девојка не искочи со избришана шминка. Мислам дека би имале проблем со многу темна сенка на очите (зошто на црно-белата слика ќе искочи тоа црно), па некако ќе ја ремети сликата. Иначе да си имаш кармин, римел, руж ставено, нормална секојдневна шминка, стварно не верувам дека некој ќе ти рече избриши се...
   
 12. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  848
  Општи прашања

  Колку се плаќа за пасош? Над 25 години или над 27, не знам колку беа точно :)
   
 13. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Општи прашања

  - Уплатница на жиро сметка во износ од 1.500,00 денари за образецот на пасошот ,
  - Уплата за административна такса од 100,00 денари- на уплатница- за лица до 4 годишна возраст,
  - Уплата за административна такса од 200,00 денари- на уплатница-за лица од 4 до 27 годишна возраст
  -Уплата за административна такса од 300,00 денари- на уплатница-за лица над 27 годишна возраст
  http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=184&parent=100
   
  На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 101

  101 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Општи прашања

  Знае ли некој колку пари е вадење на нов пасош??
   
 15. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  1.149
  Општи прашања

  Се на се испаѓа 1700 денари.
   
 16. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.545
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Земи си најдобро 1800 денари за да имаш пари и за провизија и за другите работи.
   
  На 101 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  1.814
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Јас денес уплаќав и ми земаа 1800 точно :)
   
  На 101 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.441
  Допаѓања:
  116.020
  Знае ли некој како оди постапката за украден пасош, да ми помогне.
  Ви благодарам.
   
 19. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Знае ли некој сега за колку дена се вади пасош?
  Една пријателка сега вадеше и вика дента се јавила и закажале одма за наредниот ден за сликање и за 7 дена и бил готов :?: :?:
  Некако не ми е верно дека за 7 дена ги вадат
   
 20. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  848
  Од 7 до 10 дена во редовна постапка :)
   
  На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.