Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  2.674
  не функционира
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ajla11

  Ajla11 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки дали има некој познавање во врска со бугарски документи ? Сакам да се информирам за нешто . Извинете не најдов друго место каде можев да го постирам ова
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.962
  Допаѓања:
  23.121
  Пол:
  Женски
  Има тема за бугарски пасоши.

  https://forum.femina.mk/threads/Бугарски-пасоши.2530/page-246
   
 4. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  4.170
  Пол:
  Женски
  Дали пристигна пратката пасоши од Германија?
   
 5. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  5.796
  Пол:
  Женски
  А може сега да се вадат лични документи?
   
 6. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  2.674
  Уште нема официјални информации. Неофицијално, се очекува да пристигнат 40000 до крај на неделава и останатите 60000 до 24ти.
   
  На PrettyDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CinnamonBambi

  CinnamonBambi Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  424
  Пол:
  Женски
  Јас денес си го подигнав пасошот за кој се сликав на 19.02 годинава, така да ако чекате од тогаш може да ги земете.

  Имам еден проблем - во стариот пасош имав американска виза со уште 9 години важење и кога се сликав ми рекоа ќе ми ја пренесат таа страница во новиот, ама сега кога го подигнав не беше тоа направено и тој таму ми рече ќе си патуваш со двата пасоши или оди во амбасада види среди, ние тука не го правиме тоа.
  Има некој искуство со префрлање виза од стар во нов пасош??
   
 8. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  605
  Da, i jas imam patuvano vaka so dva pasosi. Si ja pokazuvas vizata vo stariot i toa e toa.
   
  На CinnamonBambi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  2.156
  Пол:
  Женски
  Не сум баш у тек, отворени ли се линииве за закажување за лична карта?
  Ова онлајн закажувањево опет не функционира.
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.962
  Допаѓања:
  23.121
  Пол:
  Женски
  Баш ме зачуди. Минатата недела закажував за лична карта преку интернет.
   
 11. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  2.674
  Дали некој знае со сигурност дали со промена на адреса е задолжителна промена на пасош? Законот вика само лична карта треба да се смени, ама во МВР ме убедуваат дека морало и пасош...
   
 12. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  5.796
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам сите документи се менуваат. Е сега, они може да те казнат 25 евра мислам е казната ама ако законот вели поинаку ќе се поништи казната.
   
  На Estranged му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.947
  Пол:
  Женски
  Јас живеам на една адреса али сите документи ми се на старата кај што живеев.
  И сега кога вадев пасош се пишав пак на старата адреса кај што сум уствари сегде заведена.
  Имаш опција таму да штиклираш ако имаш нова адреса.
   
 14. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.809
  Допаѓања:
  9.015
  Пол:
  Женски
  Имам другарка во мвр.
  Одев за промена на адреса и јас.
  Пасошот е личен докумњнт и нормално дека треба да ти се совпаѓа со податоците од личната карта.
  Каде и да било ко ќе те идентификуваат ти бараат пасош или лична карта.
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.962
  Допаѓања:
  23.121
  Пол:
  Женски
  Ако ти е според адресата во лична карта немаш никаков проблем.
   
  На Feminka22, Estranged и Jana06 им се допаѓа ова.
 16. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  2.674
  Toa e океј логично. Ама законот вели дека пасош се поништува при промена на име, презиме, пол, датум на раѓање или матичен број. За адреса не.
   
 17. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.947
  Пол:
  Женски
  Истата адреса е.
  Само што зимно време живеам на една адреса а преку лето таму :rofl:
  И јас кога бев за пасош искрено се испрпав да не ме замараат нешто :sweat:
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  5.796
  Пол:
  Женски
  Друго е тоа, и јас не живеам на адресата од лична карта (кај моите родители уште се водам, а живееме под кирија со мм). Но, скоро се регистриравме и во извод веќе имам различни податоци, па морам да ги сменам и документите. Ти никаде немаш промена колку што сфатив.
   
  На SummerGirl и Feminka22 им се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.947
  Пол:
  Женски
  Немам.
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  2.674
  Може ќе му затреба на некого во иднина информацијава.
  Ако се менува адреса, задолжителна е промена на лична карта во рок од 30 дена. Промена на пасош НЕ е потребна доколку не се менуваат други податоци (име, презиме, матичен број, датум на раѓање или пол).
  Да си знаете, пошто во одредени подружници на МВР тврдат дека е задолжително.
   
  На SummerGirl и Jana06 им се допаѓа ова.