1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    4.572
    Доколку се вади пасош по итна постапка каде се подига во градот кај што е сликано, или пак во Скопје некој со искуство ?
     
  2. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Се подига во градот кај што си го поднела барањето, нема врска што е итна постапка го подигаш од кај што си. :)
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Од лично искуство, во друг град ако се сликаш за брза постапка го добиваш наредниот ден(многу ретко се дешава истиот ден да биде готов), а ако сакаш можеш и од Скопје да го земеш дента кога си се сликала. Ама не ти препорачувам да одиш Скопје оти хаос е и се чека многу ред.
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали ако истече лична карта/возачка дозвола можеш да ги користиш старите додека не стигнат нови документи? На мм и лична карта и возачка му се истечени, а треба да патуваме за 10 дена. Ауф.
    И дали може а се извадат во друг град или мора во тој кај што се водиш по лична карта?
     
  5. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Прашајте во полиција ама не ми се верува. Јас со истечена лична карта(во процедура ми беше новата) неможев да завршам работа. Низ Македонија може ќе можеш да поминеш, и да те сопрат полицијата може да види дека ти се во изработка новите документи. Каква среќа ќе имаш:D
     
  6. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    И од полиција ми кажаа така, ауф ќе си пукнам од неодговорност на мм. Ме нервираат вакви работи многу.
     
  7. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Сите ја правиме таа грешка со документи и ги проверуваме пред да тргаме некаде :D мој совет е да отидете до местото на ризик, белким нема да ве сопрат па и да ви се погоди некој ептен строг полицаец :D а за таму не возете многу со колата, особено во ноќните часови. Ако немате потврда дека имате поднесено за нови документи, побарајте да си имате за секој случај.
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ве молам ми треба помош.Ме интересира колку време трае целата процедура со пасошите(никогаш не сум правела пасош) , ситуацијата е следна ноември прам 18... немам лична карта и пасош, но треба да заминам фебруари , кога би било најпаметно да започнам со подготовка со аплицирање и т.н?
     
  9. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    За 2 недели сигурно ќе ти биде готов, ти откако ќе наполниш 18 после 3 дена 4 иди и поднеси барање, за 2 недели сигурно ќе биде готов и ќе си раат после. Можеш и после 1 месец нормално, но ако сакаш да си раат иди поднеси и не му ја мисли. Инаку ќе ти треба изввод на родени пред да идеш да поднесеш барање за пасош.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Можеш и како малолетник да извадиш и лична и карта и пасош, единствено различно од нормалната постапка е што е задолжително и присуство на родителите. Ама бидејќи не ти е итно, можеш и да си закажеш веднаш кога ќе наполниш 18 години, 15 дена е рокот по редовна постапка.
    Повеќе информации за постапката и цени можеш да најдеш на сајтот на МВР.
    За лична карта: https://mvr.gov.mk/upravni-rab/10
    За пасош: https://mvr.gov.mk/upravni-rab/1
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Д
    Фала ви премногу за информацијата!
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Може ли да ми кежете процедура за менување на извод после венчање па што е друго потребно за нова лична карта?
     
  13. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    За извод нема никаква постапка. Ако си менувала презиме треба да ја смениш личната карта во рок од 30дена мислам дека беше, закажи и носи со тебе извод, венчаница, старата лк и лк од маж ти.
    Ако не си менувала презиме не треба ништо да правиш.
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ако имаш склучено граѓански брак, со извод од матична книга на венчани обрати се во Управа за водење матични книги за издавање на извод со новото презиме во кој во забелешка ќе внесат склучен граѓански брак.
    Со новиот извод имаш право да извадиш нова лична карта.
     
    На Anaouou и SummerGirl им се допаѓа ова.
  15. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да имаш извадено извод од раѓање. Доволно е да појдеш со сопругот и тој да носи лична карта за да се потврди.
     
  16. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Лани кога бев ми бараа и извод и венчаница.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Го споделив моето искуство.
    Изводот од матична книга на родени е единствен официјален документ каде што е евидентирана личната состојба (брак, развод) и според него се прават промените во други докуменети, а личната карта е официјален документ за лична идентификација.
     
  18. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    1.755
    Пол:
    Женски
    На порталот на МВР пишува за документи при склучување на брак дека треба извод од матична книга на родените со новото презиме со склучен брак или извод од матичната книга на венчаните, дали тоа значи дека може да се донесе само изводот од книгата на венчаните?
    А дали треба да се побара промена на изводот од книгата на родени со новиот брачен статус или тоа автоматски го менуваат?
     
  19. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Пишува ИЛИ, ама во некои места ги бараат и двете, зависи колку писмени службеници ќе ти се погодат. За секој случај, подобро имај и од родени извод, да не те вратат.
     
    На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Промена мора да има во изводот на родени. Лично треба да се обратиш во Управата за водење на матични книги.
     
    На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.