Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Мислам дека треба да пријавиш дека ти е украден, надлежните ќе ти кажат што понатаму.

  Се вади за брзо време верувај, точно е дека закажуваат од денес за утре, готов за минимум две недели, ако нема гужва и побрзо.
   
  На vickyy90 и duffi им се допаѓа ова.
 2. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  848
  Колку се плаќа за лична карта?
   
 3. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  738
 4. viki991

  viki991 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Проблем со пасошите

  Здраво , сакав да се консултирам во врска со пасошот ако некој има слично искуство. Пасошот ми е испран и печатот не ми се познава. Во полиција ми рекоа дека доколку може да се прочита од биометрискиот дел тоа не е толку битно бидејќи податоците излегуваат од скенерот. Па доколку некој имал слично искуство ве молам споделете :)
   
 5. mace31

  mace31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  59
  менување на лични документи!!

  дали некој во бзо време менувал лицна карта со ново презиме и дали знаете сто документи треба зс пред малку се јавував да заказам за лична карта и нисто не ја разбрав сто ми каза не сум сигурна сто документи требаат
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.956
  Допаѓања:
  23.118
  Пол:
  Женски
  менување на лични документи!!

  Прво треба да извадиш нов извод од матична книга на родените. За тоа ќе ти требаат - барање, 2 уплатници и копија од извод од матична книга на венчаните. Кога ќе го извадиш изводот, ќе можеш да извадиш нова лична карта. За личната карта ќе ти требаат - барање, 2 уплатници, копија од извод од матична книга на венчани и копија од извод од матична книга на родени.
   
 7. mace31

  mace31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  59
  менување на лични документи!!

  а тој извод треба да ми биде со ново презиме или со старо?а нели имаме извод од матично сто ни го даваат или треба и плус мој личен?
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.956
  Допаѓања:
  23.118
  Пол:
  Женски
  менување на лични документи!!

  Мора да имаш извод од матична книга на родените со новото презиме.
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.956
  Допаѓања:
  23.118
  Пол:
  Женски
  Проблем со пасошите

  Подобро извади си нов пасош. Штом во полиција ти рекле дека можно е да се прошита биометрискиот дел, значи дека има шанси истиот да не се прочита.
   
 10. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  172
  Треба утре да одам во Скопје да извадам извод.Од каде треба да го земам барањето за изво: ?....
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.154
  Пол:
  Женски
  ^Има на шалтер барање, ќе земеш од таму и ќе го пополниш.
   
 12. Betty.Boop

  Betty.Boop Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  61
  Проблем со пасошите

  Незнам каде да прашам мислам дека може и тука :D Знам дека од денес за утре заказуваат за пасош а дали некој знае после колку време е готов за да си го земемеЧ))
   
 13. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  848
  Проблем со пасошите

  Седум до десет дена обично :)
   
 14. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  3.857
  Пол:
  Женски
  дали треба извод за вадење на прва лична карта? :?:
   
 15. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.381
  Допаѓања:
  29.504
  Пол:
  Женски
  Мислам дека да
   
  На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  169
  [СДК] Сакам да кажам...

  Не знам каде да прашам па ајде тука. Што треба да направам за вадење пасош? Бев на сајтот, таму пишува дека најпрво требало да се јавам на некој број |( да закажам. Не ми се верува дека од цела Македонија треба да се јавуваме на тој ист број. Што треба прво? Како се нервирам вака кога не објаснуваат убаво па треба да ги препрашуваш оние арогантни административци |(
   
 18. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  169
  ^ Ако може некој што сега скоро вадел пасош, а не е од Скопје да ми ја објасни постапката убаво.
   
 19. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.422
  Допаѓања:
  115.694
  Во помалите градови нема закажување, барем кај нас не е така, а и да има никој не го почитува.

  Значи си земаш барање , го пополнуваш, уплаќаш се што е потребно(на линкот подолу имаш) и чекаш ред да се сликаш. Овие неколку месеци имаше гужви, па најдобро е да имаш некој познат да те внесе преку ред. Ако не ќе си почекаш и ќе се сликаш. Тоа е тоа. После 10-14 ден го подигаш на шалтер.

  http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.as ... parent=100
   
  На Kacjushka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  169
  Не сум баш од мал град, ама не сум ни од Скопје. Нема потреба од ургирање :D , ќе си чекам ред. Само не разбрав, во ист ден кога поднесуваш ли се сликаш? Не треба прво да ги поднесеш документите и да ти кажат кога да дојдеш за сликање? Порано ми се чини дека така беше.