Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.422
  Допаѓања:
  115.694
  ^^Мислам дека нема веза кога се поднесени документите, ако работат може да си се сликаш :)
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Ми треба информација, каде точно се вади државјанство за граѓани на Скопје? Во МТВ кај што се сликаме за лични карти и пасоши? И за колку време се добива документот?
   
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.635
  Пол:
  Женски
  Државјанство се вади во зградата каде се вадеа и изводи од родени ! Јас вадев пред две години и тогаш веднаш и го даваа !
   
 4. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  Матичен број,составен е од 13 бројки...
  Не ми е јасно што значат знам дека првите 7 цифри е датумот на раѓање но што значат останатите не ми е јасно...знае некој да ми објасни? :^) :?:
   
  На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
 5. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.786
  Пол:
  Женски
  Што значат цифрите на матичниот број?

  ^^^ датум(2)/месец(2)/година на раѓање(3)/број на регистар т.е. шифра на град на раѓање(2)/пол(3)-машки од 000-499,женски од 500-999/контролен број(1)

  пример 14/05/999/43/500/4
   
  На Barca-Gril и eliesaab им се допаѓа ова.
 6. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  Што значат цифрите на матичниот број?

  Шифра на град на раѓање за скопје е 45 еве пример јас несум родена во скопје но ми пишува 45 е тоа ме буни.... :?:
   
 7. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.786
  Пол:
  Женски
  Што значат цифрите на матичниот број?

  :?: нзн да ти кажам, нас на факултет вака не учеа :)

  едит: еве како е во закон

  И група: ден на раѓањето (две цифри),
  ИИ група: месец на раѓањето (две цифри),
  ИИИ група: година на раѓањето (три цифри),
  ИВ група: број на регистарот (две цифри),
  В група: комбинација на полот и редниот број за лица родени на ист датум
  (три цифри). Мажи од 000 до 499, жени од 500 до 999 и
  ВИ група: контролен број (една цифра).
   
 8. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  Што значат цифрите на матичниот број?

  Еве да замислиме дека ова е мојот матичен број 3102998455169
  и сега ова зацртано е шифра на град на раѓање нели..? иаоко не сум родена во скопје мене ми стои 45... :?: :!:
   
 9. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.384
  Пол:
  Женски
  Што значат цифрите на матичниот број?

  До бројот на годината е така после не е точно.
  Ден на раѓање
  Месец на раѓање
  Година без 1 само или 2ката (1993 е само 993)
  Следните две се за регион пример за Скопје е 45
  Следната е 0 за мажи 5 за жени
  И последните 3 ср реден број на запишано новороденче во ист ден.

  Барем вака учевме по административно право.
   
 10. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.786
  Пол:
  Женски
  Што значат цифрите на матичниот број?

  а јас по админ право учев како погоре :?: :D
   
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.722
  Допаѓања:
  4.805
  Пол:
  Женски
  Да прашам нешто,немој да ми се смеете. :rofl: :rofl: :rofl:
  За сликање за пасош,дозволено е да се има малку туш на очите? :rofl:
   
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  29.352
  Пол:
  Женски
  На фотографија за личен документ и не ти е потребна комплетна шминка.Знаејќи какви се фотографиите на биометриските документи не ти треба кој знае колкава естетска подготовка,освен минимална шминка и средена коса.
   
  На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  Дали за бебе треба пасош?
   
 14. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  85.510
  Sekako da.
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  А колку чини? Бидеjки нели колку помалку трае било помалку пари
   
 16. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.422
  Допаѓања:
  115.694
  Mислам дека излегува околу 2000 денари, и трае само 2 години.

  http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.as ... &tabid=420
   
 17. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Треба ли пасош за дете(3год) за во Србија? Или се вади некоја потврда од МВР?
   
 18. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.947
  Пол:
  Женски
  Ме интересира за лична карта колку се чека отприлика?
  Некој што вадел во скоро време да ми каже?
  Тнх
   
 19. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.786
  Пол:
  Женски
  обично се чека 10тина дена ама сега пред избориве кажаа дека до денот на изборите ќе се издаваат по брза постапка значи неколку дена (мислам 2 пошто јас ваѓав пред 5 години за време на изборите за 2 дена ми ја дадоа)
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 20. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.423
  Допаѓања:
  3.542
  Пол:
  Женски
  јас вадев пред неполн месец одма уште утредента ми закажаа за сликање , и за една недела бев да ја земам