Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. la.malparida

  la.malparida Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  302
  Пол:
  Женски
  на кој број се закажува за сликање за лична карта. вртев на 0800 192 92, но вика дека не постои. ??? некој знае кој е бројот?
   
 2. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Да не вртиш од мобилен? Од мобилен не може да се јавиш, инаку не знам дека е променет бројот. Можеш и онлајн да си закажеш, ќе ти стигне емаил со термин и место за сликање.
   
  На la.malparida му/ѝ се допаѓа ова.
 3. la.malparida

  la.malparida Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  302
  Пол:
  Женски

  да од мобилен вртев, значи само од фиксен можело. во ред фала ти санфемина
   
 4. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  899
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Девојки, вадел некој во брзо време лична карта?На 26ти ми истекува па си закажав термин, во Понеделник, ама не прашав што документи треба да се однесат и ако треба да се уплати, која е сумата?
   
 5. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.484

  http://www.mvr.gov.mk/desktopdefault.aspx?tabindex=5&tabid=187&parent=100
   
  На alekce83 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  Прашање до тие што скоро менувале лична карта заради брак.
  За да ја сменам и адресата на живеење треба како доказ да ја приложам личната карта на сопругот, така?
  Знам дека порано беше вака, ама сега не сум сигурна :?:
  тнх
   
 7. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.786
  Пол:
  Женски
  јас баш сега прашував за менување адреса на лична карта и мене ми рекоа дека ми треба барање,копија од моја лична карта,имотен лист од станот на новата адреса и копија од лична карта на лицето на чие име гласи станот

  најдобро да си прашаш во СВР
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Shya

  Shya Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  An-na потребна ти е и личната карта на сопругот.
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 9. deliza

  deliza Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  6.702
  Дечки јас имам едно прашање. Ми помина рокот на важност на пасошот и сега ме интересира дали е иста процедурата како кога издаваме пасош за прв пат, пошто нешто ме збуни мајка ми која вели дека требало само да се остави стариот пасош на шалтер и да и се продолжи рокот. Не знам колку е точно ова, она така знае од порано демек така било а и плус тоа видов дека кај барањето во делот на Причина за барање на издавање на пасош, втората опција е -редовна измена заради изминат рок-..Дали ова има нешто врска со тоа претходно што го кажав? Ако некоја од вас знае, ве молам нека сподели :) Фала од напред.
   
 10. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Таа опција за редовна измена заради изминат рок се заокружува на барањето, но не се продолжува стариот пасош туку кога поднесуваш барање во закажаниот термин имаш ново сликање, потпишуваш и за 2-3 недели одиш да подигнеш нов пасош. Стариот се носи и се дава за да се поништи.
   
  На deliza му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  862
  Вака:пред некој ден ја изгубив личната карта и знам дека треба да се пријави во службен весник бла бла..прашањето ми е за колку време ќе можам да извадам нова? и дали повторно ќе биде потребно да одам со двајца родители дека сум малолетна? моите никако да се погодат од работа па мислев да не може сега со еден родител да се отиде,дека минатиот пат кога вадев двајцата беа
   
 12. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  862
  И колку пари е да се извади нова слободна?
   
 13. cacikr

  cacikr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  242
  Постапка при промена на лични податоци

  Здраво
  Дали ќе може да ми кажете која е постапката при промена на лични податоци, односно на презиме при склучување на брак, и колку долго трае целата постапка за средување на документите
   
 14. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  899
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Сакам за Нова Година да одам надвор од Македонија и денеска сосем случајно го проверив пасошот и видов дека ми истекува на 2 Февруари 2015.Дали знаете како е правилото за патување, дали ќе можам со него да патувам или ќе треба да вадам нов???Нешто ми се врти во глава дека не треба да бидат истечени последните 3 месеци.
   
 15. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.443
  Пол:
  Женски
  Треба нов, комшија мој беше 2 и пол месеци пред истек на рок и го вратија на аеродром
   
 16. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  899
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Точно е тоа дека за патување со авион не треба да ти се поминати последните три месец од истекувањето на пасошот.Се јавив директно во агенцијата со која ќе патуваме и ми кажаа бидејќи патувам групно нема да ми прават проблеми, но ако патував индивидуално можно е да ми направеле проблем.
  Сепак фала зи инфото :)
   
 17. B.Bulka

  B.Bulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2013
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  842
  И јас со истата траума бев , имав резерирано авионска карта за берлин од софија, на 7 декември, и на 6 пред тргнување случајно го отварам пасошот ( убедена дека ми важи до 2016 година) и кога ми застанува срцето, пишува: важи до 23.12.2014 :o::o и јас мислев дека ќе ми прават проблем ама не, воопшто никој ништо не ми рече , ни на одење ни на враќање, а и ако имаш повратна карта , навистина нема потреба да се секираш ;)
   
 18. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  934
  Допаѓања:
  9.069
  Пол:
  Женски
  Дечки, сакам да одам до Бугарија викендов т.е.еден ден, ама пасошот ми истекува за 1 месец, па дали е тоа проблем? (не е групно патување, приватно, друштво со кола)

  Пребарував многу страници за да ги видам правилата за валидност на пасош и слично, но секаде наоѓав дека треба да важи минимум 3 месеци АКО вадиш виза. Повеќе информации има за граѓаните на Америка, Англија, Канада и слично и за секого е различно.

  Дали некој од вас бил скоро со пасош 'при крај'? :D

  Прашав неколку луѓе, сите ми викаат - абе нема проблем, ама они не биле, туку онака ми одговараат.
   
 19. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.725
  Допаѓања:
  4.808
  Пол:
  Женски
  ^
  Кога одеа на екскурзија лани,им правеа проблеми демек пасошов ако бил 6 месеци пред истекување не смеело никаде да патуваш.
  Е сега дали тоа е само за групно патување или е за сите не знам.
  Најубаво прашај некаде кај што знаат подобро да ти објаснат :)
   
  На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  934
  Допаѓања:
  9.069
  Пол:
  Женски
  Бидејќи отидов и се вратив од Бугарија - сакав да го споделам тоа тука со вас, за во иднина ако некому му треба како информација ;)
  Важноста на пасошот ми беше уште еден месец - тоа ми беше големата дилема, дали смеам или не смеам да патувам.
  Сума сумарум - поминав граница без никаков проблем, никој ништо не ми рече, иако за секој случај ги имав испринтано резервациите и патничкото осигурување :)

  На истава тема - на страната на нашиот аеродром, ја имаше следнава изјава:
  "Драги патници,
  Ве молиме имајте ја превид следната информација, согласно новиот закон во Турција - од Први Јануари, македонските државјани за кои не е потребна виза за Турција, при влез во оваа земја треба да имаат пасош валиден минимум 120 дена од денот на пристигнување. Другите македонски државјани на кои им е потребна виза за влез во Турција, треба да имаат пасош валиден минимум 60 дена од истекот на визата."