1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    Денес не вратија од сликање за лични документи, со образложение дека немам активно живеалиште, што мене никако не ми е јасно, заради тоа што уназад време сум на иста адреса веќе 5 години. Дали некој знае што тоа означува "немање активно живеалиште" да ми пообјасни? Фала
     
  2. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Me interesira dali moze da se izvadi uverenie za drzavjanstvo dokolku liceto e pocinato??
     
  3. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Машки
    https://mvr.gov.mk/upravni-rab/19
     
    На ЀѐЍѝ и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.711
    Допаѓања:
    35.099
    Пол:
    Женски
    Не. За починато лице само извод на умрени може да се извади.
     
  5. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.139
    Пол:
    Женски
    Значи по скапана власт од оваа нема! Поради тоа што некој сељак реши да го промени личниот опис на државата сите ние при веќе платени лични документи кои имаат уште по неколку години рок сега дополнително ќе бидеме изложени на трошок, губење нерви и време за да вадиме нови. Преска закажав за лична и пасош, ми дадоа термин дури за средина на јули наредна година! :devil: Тоа значи дека ако не ги поместат роковите или нема со месеци да можеме да излеземе од црнава дупка или како што им и е поентата, да ги извадиме пасошите по забрзана постапка за три пати повисока цена. И ако, нека ќутат сите. Дур има овци ќе има и кој да ги стриже. Ова е голем проблем со кој ќе се соочат огромен процент од жителите. У ек на одмори ќе немаат пасош. А за четири члено семејство да извади пасоши по забрзана постапка ќе биде потребна скоро една просечна плата. Класичен грабеж!
     
    На Илина Дол, Malesia, Miss666 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Cloi

    Cloi Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2023
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Попрво на Марс сите заедно ќе отидеме, отколку да извадиме лични документи во брзо време и како што треба.

    Толку имам да кажам за оваа тема.
     
    На chadorche16 и Космонаут им се допаѓа ова.
  7. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, закажав термини за сликање преку e-uslugi страната, дали кога ќе одам на терминот за сликање треба да прикажам некаков доказ дека веќе се уплатени средствата? Се плаќаше онлајн со картичка за да го закажеш терминот. Фала!
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.711
    Допаѓања:
    35.099
    Пол:
    Женски
    Ова во Скопје? Татко ми плати на денот кога се сликаше.

    Во твојот случај... Ќе одбереш опција Преглед на резервации и скриншот на терминот.
     
  9. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Да, за Скопје, а на платформата кога закажуваш мора да направиш уплата на средствата за да се зачува терминот, па не знам таму дали им покажува кога ќе одам дека е платено, или треба да се однесе некаква потврда. Од платформата има само документ- барањето што се пополнува и документ со потврда за терминот.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.711
    Допаѓања:
    35.099
    Пол:
    Женски
    Само закажуваш и толку е. Јас закажував за татко ми пред 3 недели. Ништо друго не отварав на страната. А за плаќањето, како што веќе ти пишав. Или појди таму и прашај.

    На овој линк закажував.

    https://termin.mvr.gov.mk/Reservation
     
  11. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Извини, веројатно не се разбравме. Јас закажав термин преку оваа платформа: https://uslugi.gov.mk/, не таа на МВР. Тука е многу полесно, одма дава следен слободен термин :) Работата е само што за да го закажеш терминот, мора да направиш уплата (како онлајн плаќање), па затоа моето прашање беше дали треба да се однесе некаква потврда дека е уплатено кога ќе се сликам или системски ќе им покаже. Кога закажуваш од на МВР страната, не се плаќа туку директ кога ќе се сликаш.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.711
    Допаѓања:
    35.099
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имаат увид во компјутер.
     
  13. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    241
    Чекав некое друго решение да донесе владата за заменава на документите, ама тешко , па денес се јавив и ми закажаа за 22,07,2024 Скопје. Сеуште се надевам на друго решение, имаше некој поднесоци до влада за законитоста на ова решение и јас ќе поднесам само да видам каде беше имаше спремни докоменти некаде на фејзбук.
     
  14. _Naumche_

    _Naumche_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.274
    Пол:
    Машки
    Пробајте да закажувате преку страната на мвр, може порано термин ќе најдете.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.711
    Допаѓања:
    35.099
    Пол:
    Женски
    Нема термини таму. Освен по итна постапка. Не се нормални. Го тераат народов да дава 6 100 денари за пасош. А некој можеби ќе треба другата година некаде да оди во странство.
     
    На Miss666, zence и _Naumche_ им се допаѓа ова.
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Дали некој знае каде се поставени штандовите за сликање во наредниве денови за тие што немаат закажано?
     
  17. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Машки
    Влегоа во сила законските измени за лична карта по брза постапка. Услов е да нема промена на живеалиште или адреса на стан.
    Screenshot_20231014-180746.jpg
     
    На eliesaab, Brpbrp, ЀѐЍѝ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    11.142
    Пол:
    Женски
    Има некој скоро што се сликал за пасош? За колку време ги издаваат?

    Знам дека во Скопје се чека за термин, ама ако веќе си се сликал за колку време го добиваш ме интересира.

    Ќе се сликам деновиве, ама страв ми е да не не ми го издадат за 10-15 дена, а да ми го поништат стаариот, пошто имам лет за месец дена.
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ќе ти го издадат, во најголемите гужви ги издаваа за максимум 15 дена.
     
    На MarigoldA и SummerGirl им се допаѓа ова.
  20. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.829
    Допаѓања:
    4.418
    Пол:
    Женски
    A po itna kolku vreme se ceka da go dobies pasosot? I kolku vreme odnapred da se javam da zakazam. Prasuvam za lice koe ne zivee vo Mk, a e knap so vreme.