Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.887
  Пол:
  Женски
  Дечки која е сега процедурата за продолжување на пасош? колку пари е?
   
 2. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  58
  Мене ми го украдија новчаникот. Во него ги имав сите лични документи: лична карта, дебитна картичка, здравствена електронска картичка, студентската легитимација, домската картичка и сега треба да патувам за Словенија на 5-ти јули и треба да извадам лекарско уверение. Прво ја немам личната карта, значи, од понеделник одам да ја одјавам и да си закажам за сликање (се надевам дека ќе биде за 2 недели завршена работата, бидејќи сум од помал град). Прашањето ми беше дали лекарското може да се извади само со здравствената книшка, или, потребна е и ел. картица? Колку време трае процедурата за вадење на ел. здравствена картица и кои документи ги бараат освен копија од л.к?
   
 3. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.809
  Допаѓања:
  9.013
  Пол:
  Женски
  Имам едно прашање. Денес го зедов пасошот, но не можеа да ме идентификуваат со отисокот и ми го дадоа. Дали познавате некој ваков случај и дали е можно на граница да ми направат проблем?
   
 4. Shekerka

  Shekerka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  25
  Значи сум од Струмица (кажувам оти е помал град) биометрискиот пасош ми истекува на 1 септември ама слушнав дека не може да се патува доколку има помалку од 3 месеци до истекување на пасошот, па сакам да одам да го продолжам, за колку време излегува новиот пасош и колку пари треба да се платат?
   
 5. Kimora

  Kimora Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  975
  Пол:
  Женски

  Оди на линков,тука се ти е убаво објаснето.
  http://uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=E737CF857751480FAEF973F05012AC89
   
 6. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.422
  Допаѓања:
  115.694
  Прво да те предупредам- има преголеми гужви , се чека од јутра до сутра. Има само еден сликар, др се пензионирал и сега нема замена.
  Фати си ја работата на време или фати си врски како мене, за да си завршиш работа на време :D Пасошот е 1700 ден, се плаќа на лице место со картичка, а во себе треба да имаш пополнето барање кое го има на линкот постиран горе.
  Се чека околу 15 денови.
   
  На Shekerka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.726
  Пол:
  Машки
  Има ли некој вадено пасош по брза постапка?
  На другарче кое што треба да идеме сеа за некој ден во Грција , изгубен му е пасошот ,
  и ме интересира за колку време може да се среди тоа ?
  Ние треба да идеме за 4 дена.
  Дали би можело за 4 дена да се среди се? Фала!
   
 8. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Девојки кога извадив извод за упис во средно ми го запишале погрешно името и тогаш немав време оставив така. Лична карта и пасош имам според изводот. Сакам прашам дали ќе треба да ваѓам нова лична карта и пасош ако го поправам изводот за упис на факултет ми треба...
   
 9. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.413
  Допаѓања:
  1.627
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали има некоја од вас искуство со вадење на уверение за државјанство? Конкретно ме интересира, дали е голема процедура и дали треба да се јавам да си закажам термин или само да отидам во институцијата и ќе ми дадат тоа што ми треба?
   
 10. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  28.607
  Пол:
  Женски
  Да, со секоја промена во било кој документ треба да се менуваат и останатите.
   
 11. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  29.352
  Пол:
  Женски
  @CharmedGirl Процедурата за вадење на уверение за државјанство е едноставна. Ќе отидеш во институцијата со лична карта и ќе ти издадат уверение истиот ден. Јас вадев пред скоро време без да закажам термин и ми го издадоа веднаш. Службеникот ме извести дека уверението може да се извади и од друг град во РМ, не само во местото на раѓање.
   
 12. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.413
  Допаѓања:
  1.627
  Пол:
  Женски
  О па добро, значи лесно било. Фала ти многу за информациите :D
   
 13. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.450
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Женски
  За вадње лична карта на 17 години треба ли потпис од двата родитела или само од едниот родител?
   
 14. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  3.631
  Пол:
  Женски
  Женски за продолжување на пасош дали треба да го уплатам ова
  http://uslugi.gov.mk/Nalog.aspx?NalogID=4b60071a-ac05-471d-833f-23262ddba96b
  И дали за продолжување е потребен образецот што е тука
  http://uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=E737CF857751480FAEF973F05012AC89

  И ако утре се јавам за кога ќе закажат сликање, дали многу се чека за тоа, и на кој број се закажува?
   
 15. Quuen

  Quuen Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  2.598
  Пол:
  Женски
  Дали навистина ако имаш уште три месеци до истекувањето на пасошот неможеш да патуваш??
   
 16. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Вистина е а јас знам за 6мес еднаш од фах кога патував професорката напомена да внимаваме да не ни истекува за 6мес така и наложиле од бугарската амбасада.А можи и да зависи во која земја кај сите можи е различно.

  Јас најново рабрав дека е стопирана постапката за вадење пасош дека само под итна постапка издавале пасоши.Навистина?
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sweet-17

  sweet-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2013
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Девојки, ја изгубив здравствената книшка. Потребна ми е бидејќи не сум осигурена и не можам да ја користам електронската картичка. Дали ги знаете процедурите за издавање на нова пошто ми треба за кога одам на лекар да ми пишуваат здравствена историја?
   
 18. DVAANGELA

  DVAANGELA Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  28.744
  Пол:
  Женски
  нема да ти прават проблеми
   
 19. PeperutkiVoMene

  PeperutkiVoMene Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Дали се плаќа додатно казна за закасната обнова на пасош или лична карта?
   
 20. SelinaKyle

  SelinaKyle Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Женски
  Не.
   
  На PeperutkiVoMene му/ѝ се допаѓа ова.