1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Уште нешто, дали во пунктовите одеднаш може да се извадат пасош,лк и возачка да не акам сто пати и дали имаат плаќање со картичка
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.709
    Допаѓања:
    35.081
    Пол:
    Женски
    Не знам дали таму има пункт. Мислам дека е исто како во МТВ. Само по итна постапка за пасош и за возачка. Јас во април се сликав за лична карта, а во мај за пасош (кај МТВ).
     
  3. slatka39

    slatka39 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2023
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    678
    Пол:
    Женски
    Во ред ти благодарам премногу. :l:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. purpleblue

    purpleblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2021
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Да можеш за повеќе работи наеднаш да се сликаш, а плаќањето е само со картичка
     
    На SummerGirl и Anya321 им се допаѓа ова.
  5. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Ми истекува личната карта на 31.01. Се уште немам закажано за нова, планирам да се јавам вторник. Пробав да закажам за промена на сите документи во октомври, ми закажуваа за јули 2024. Јас им кажав дека ми истекува л.к во јануари, ми рекоа ќе мораш да се сликаш штом ти истекува. Преку ред даваат термин за ваков случај или ќе треба да дремам на пунктовиве сега нови?
     
  6. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Заклучно со кој датум може да се патува во странство со стариот пасош? (Без Северна Македонија)
     
  7. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Здраво, се расчитав во темава, гледам ти закажале за многу брзо. Како успеа да добиеш термин? Јас преку термин странава кој термин и да го одберам ми дава дека не е достапен, при тоа не ми дава следен слободен термин, а преку услуги страната пробав да закажам, не ми го прифати терминот, ми дава предлог 14.10.2024 :devil:. Јас стварно не сфаќам како со истечена лична карта ќе шетам една година. Секако ќе се јавам во вторник ама ме интересираше дали преку телефон го доби терминот или преку веб страниве?

    Фала
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.709
    Допаѓања:
    35.081
    Пол:
    Женски
    Термини дури во лето. Подобро да чекаш пред некој од пунктовите.

    До 12ти Февруари.
     
    На MG3 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.256
    Допаѓања:
    104.928
    Пол:
    Женски
    Јас закажав за итна постапка за пасош , не живеам во Мк па до крај на април нема да доаѓам , и така да морав.. за итна постапка чекав 2 дена да се сликам и за 2 дена готов ми беше. За л.карта единствено да чекаш ред во К.Вода на пунктот, ама знам дека со часови се чека :(
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Здраво SummerGirl,

    Пред извесно време прашував на форумов за постапка за вадење на нов пасош и лична карта. Со вапиот одговор многу ми омогнавте и сакам да ве замолам ќе може ли да ми кажете како, и дали може да ве контактирам со лична порака, потребна ми е вашата помош во однос на постапките?

    Ви благодарам многу за вашата помош
    Поздрав и ви ѓи честитам празниците
     
  11. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Здраво Koritsaki,

    Ќе те замолам ако може да ми кажеш како закажа за итна постапка за вадење на пасош? Следам на форумов, и многу од членките велат дека нема слободен термин..И јас сум во слична ситуација не сум во МК и немам македонски телефонски број..на страната на МВР за закажување на термин задолжително бараат да се наведе телефонски број. Те молам доколку може д ами кажеш на кој начин доби терин?

    Ти благодарам на одгвоорот и ти ѓи честитам празниците
     
  12. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Да, за пасош има опција итна постапка, не знам која глупост им е со личниве карти. Значи кај се погоди во оваа калакурница да ми истече :envy:. Државава да имаше 100 милиони народ на тој процент вработен во администрација ќе се испосликаа. Значи тотален крш уфф. Слушнав блокирале сметки во банка без важечка лк, се надевам не е вистина :worried:. Фала ти иначе на одговорот, се напнав јас дополнително се испукав :@
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Ме изненадува што во банка не може човек да се идентификува со пасош, во цела европа секој се идентификува само со пасош!! Во банка кај нас не е возможно да се покаже пасош наместо лична карта?
     
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Не, јас во банка не ни влегувам да ти кажам искрено, да живее електронско банкарство, ама демек некако системски добивале информација за истечена л.к и ни од банкомат пари не можело да се подигнат. Ако некој знае дали ова е вистина, може да пише..
     
  15. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Знаејќи каква е ситуацијата кај нас со документи, не би требало ова да е вистина..Сметам дека со пасош секој може да се идентификува, е валиден личен документ, со ЕМБГ. Јави ако добиеш информација...
    А можеби знаеш колку во просек се чека за нова лична карта?
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nallla

    nallla Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2023
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    10 дена работни
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    241
    Може во банка со пасош, првиот пат кога ќе отидете ќе ви го скенираат и влегува во вашите податоци. Лично сум користела пасош.
     
    На SummerGirl и PepicaAn им се допаѓа ова.
  18. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    После сликање како што читам на интернет 15 дена, ама проблемот е што не постои брза постапка за лк како за пасош, па вадат некои немогучи термини
     
  19. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Ви благодарам многу за одговорт. Претпоставував дека е можно, барем така е во сите европски земји. Ви благодарам и среќни празници
     
    На zence му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.256
    Допаѓања:
    104.928
    Пол:
    Женски
    @PepicaAn

    При закажување на нет онлајн нема опција за итна постапка. Барем јас не можав да ја најдам. Јас на брат ми му кажав да ми закаже преку тел , по 2 дена вртење ги доби, и ми закажаа за 2 дена. Можеш да пишеш некој број дали од мајка,татко,роднина, пријател било кој. Најдобро некој нека им ѕвони, јас на нет не можев да се снајдам.

    Благодарам и јас ви пожелувам среќни празници
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.