1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Не знам дали разбрав правилно, термин за лична карта може да добијам за 10тина дена, или 10 дена се чека од денот на сликање? Ти благодарам
     
  2. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    Ви благодарам одново за одговорот..не знаев дека онлај нема можност за закажување за итна постапка. Јас немам роднини во МК кои би можеле да закажат, така да кога ќе дојдам ќе треба лично да закажам некако..Дали можеби знаете, дали постои можност директно во МТВ да се закаже или единствена можност е телефонски?

    ќе ве замолам ако може да ми кажете на кој број се врти?

    Ви Благодарам многу
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.256
    Допаѓања:
    104.928
    Пол:
    Женски

    Screenshot_20240108_002305_Chrome.jpg

    Мислам,дека на лице место не може да се закаже, ама нека кажат и др членови овде..
    А да пробаш од странство да закажеш, да свртиш на броевите?
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    @koritsaki

    Ви благодарам многу, се надевам ќе успеам да закажам.
    Поздрав и секое добро
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 21SLavage

    21SLavage Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    10 дена чекаш откако ќе се сликаш, не постојат реалистични термини за лични карти како што знам бидејќи ако пробаш некаде да закажеш, ќе добиеш термин од 12.2024
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.067
    Пол:
    Женски
    На страната која често ја пишувам може да се закаже термин само за пасош и возачка, ама по итна постапка. За лична карта ако сакате побрзо, ќе чекате ред пред пункт. Ако закажувате по телефон прашање е дали ќе ги добиете. По редовна постапка документите ги даваат за 10 работни дена, а по итна за 2 работни дена.

    Во банка може и со пасош. Тоа е замена за лична карта.
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 21SLavage

    21SLavage Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Да се надоврзам на муабетот од SummerGirl, конкретно во комерцијална преку интернет банкарство може и од дома да се обноват документите. Има опција за лична карта или пасош и потребно е само скен од пасошот.
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    @SummerGirl
    Искрена благодарност за сите информации, сметам дека помагаш на огромна популација на форумов, секогаш ажурни и корисни одговори..

    Сакам да те замолам (тебе или можеби некој друг кој знае) за дополнителна информација за добивање термин за пасош
    - се обидов да закажам термин преку вебсајт меѓутоа ми бараат МК телефонски број (задолжително поле) кој во моментов немам.

    - Ме интересира дали доколку се обидам да закажам термин телефонски, бараат да се остави податок телефонски број?

    Ви благодарам за одговорот, Поздрав
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bube2

    Bube2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Имам прашање
    Утре имам закажано за пасош за дете од 2,5 години,дали се плаќа само со картичка и дали знаете која цена е сега за дете?
    Поздрав и среќни празници
     
  10. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Машки
    ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПАСОШ ЗА ДЕЦА ДО 4 ГОДИНИ
    • Лично присуство на детето.
    • Извод на родените – може постар или фотокопија.
    • Присуство на родителот/родителите или старателот со важечка лична карта или друга јавна исправа за идентификација.
    • Барање:
    • 1500 денари за образецот (уплатница или уплата преку ПОС терминал)
    • 100 денари административна такса (уплатница или уплата преку ПОС терминал)
    • Стариот пасош доколку е во важност.
     
  11. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Мислам мораш во пунктовите да чекаш, мене ми важат сите до 20
    Термин јас барав онлајн се зафатено, на тел незнам дал ќе ги добиеш и да ги добиеш бог знае кога ке ти закажат минимум за 6месеци. За број не се замарај нити ке те контактираат, чисто формално е. Најдобро кога ке дојдеш во Мк, колку што разбрав не си и оди во пунктовите ќе почекаш ама ке си завршиш. Јас планирам неделава да одам се треба да менувам, па ке те известам како е колку се чека, верувам повеќето извадиле па не е толку гужва. Како и да е навикнати сме да чекаме тука за се :)
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  12. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    @Anya321

    Ти благодарам многу за информациите, се од голема помош

    Значи кога пополнувам за термин онлајн ако наведам било кој телефонски број за контакт не е проблем, не не контактираат од МВР на бројот кој сме го навеле? Ова е големо олеснување, барем ќе можамда се обидам преку веб да закажам..

    На пунктовите, може ли да се закаже термин и за пасош и лична карта?

    Те молам изветиме колку се чека!

    Поздрав и искрено ти благодарам
     
  13. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    @21SLavage Ви Благодарам многу
     
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    На пунктовите се оди без закажан термин. Ама било циркузи таму, како и све во државава
     
    На SummerGirl и PepicaAn им се допаѓа ова.
  15. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
  16. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    45
    @Anya321 Те молам ако можеш и мене пиши ми, претпоставувам ме очекува истото кај нас..Ти благодарам
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.956
    Допаѓања:
    12.387
    Пол:
    Женски
    Маж ми имаше истечена возачка и лична карта од почеток на 2023та, не видел додека не го казнија во октомври, па никој ништо не му блокирал во банките после 8 месеца истечен документ. Се јави за итна постапка во октомври, му закажаа за помалце од 2 недели и после неколку дена си зема нови документи. На истиот повик кога закажуваше за себе, ми закажа мене (и лк и возачка и пасош ми се со Р.М., не истекуваат скоро), мене ми закажаа крај на април 2024. Јас трудна немам намера да седам со саати на пунктовите, а треба да се породам баш за кратко после 12 февруари, се надевам дека нема да имам проблем со документи после за бебето бидејќи ниеден документ нема да имам со Северна, ама со оглед дека до април секако не планирам да искачам од државата, очекувам најнормално да терам додека не си ги сменам регуларно. Е сега после тоа иде лето, верувам дека на многу луѓе ќе им настане проблем ако веќе немаат термини, сигурно пред есен веќе и нема за закажување.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. purpleblue

    purpleblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2021
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Огромен хаос направија со промениве на документи. Мене регуларно ми закажаа во март, ама кога го отворија пунктот отидов да се сликам за пасош бидејќи можно е претходно да патувам. Е сега терминот за март уште ми стои (верувам така е и за многу луѓе). Јас ќе се јавам да го откажам терминот, ама сигурно повеќето нема да го направат тоа. И така ќе има термини што ќе си стојат празни, а луѓе со саати ќе чекаат во редици. Плус чекањето не завршува кога ќе се сликаш. Огромни редици има и за земање на документите, а господата си го менуваат работното време како сакаат. Работно време во МРТ е до 20, а во петокот чекав од 17 ипол и во 5 мин до 19 излегоа и рекоа толку е до 19 работиме, а само уште неколку души имаше пред мене. Истото го правеле и други денови...
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Значи не е точно тоа што сум слушнала. Супер штом така, фала ти. Јас секако нема да извадам до крај на месецов, ама од казна и не ми е толку страв.
     
  20. potatoface

    potatoface Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2020
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Дали во Битола сеуште има начин да се чека за сликање за лични документи без закажување?