Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.877
  Допаѓања:
  94.356
  Може да пријавиш дека ти е изгубена. Треба само да објавиш во службен весник и со потврдата дека е објавена во службен весник одма ќе вадиш нова. Не е комплицирано ни со сл. весник затоа што има како едно баракиче (бар така ми е останато во сеќавање) одма до зградата на МТВ. Само кога ќе одиш таму, немој да ја покажуваш.
   
 2. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.750
  Пол:
  Женски
  Мораш да си ги смениш и личната карта и пасошот ,бидејќи колку повеќе одолговлекуваш толку повеќе ти се зголемува шансата да кркаш казна ;) Сепак доколку сакаш да ризикуваш кажи дека ти е изгубена на една уплатница 60 ден. Во службен весник дека е изгубена (тие секако ќе ти ја поништат у систем ) и 190 за нова лична карта , обично за 10 дена е готова .
  Поздрав
   
 3. Lady V

  Lady V Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Хаха, дали е среќа ова моево или незнам што битно ни ја објавув дека е загубена, ни дека е оштетна, фино лепо си пополнив барање за нова лична карта и за нов пасош, за двете пишав редовна замена, во еден ден се сликав и тоа беше тоа...само ме прашаа зошто ја заменувам кога ми важи до јули 2017 и му објаснив вака и вака, не ве лажам дека е загината или оштетена еве ја, ми го пресекоја едното чоше и ми рекоја за 2 недели пасошот ќе ми биди готов, па кога ќе одам за него ќе си ја земам и личнта карта :)
   
 4. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.750
  Пол:
  Женски
  Ок ама старата не ти важи , штом ти издадат нова старата ти е џабе :)
   
 5. Tina12

  Tina12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  8
  Вака, треба да аплицирам за студирање во странство и рокот на пасошот треба да е најмалку 1,5 год. Мојот пасош истекува во април а во март се аплицира за факсот. Значи ме интересира дали може да се продолжи без да истече рокот или ќе мора да го пријавам како изгубен? Колку е казната за изгубен пасош и колку брзо биднува новиот?
   
 6. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  732
  Допаѓања:
  1.781
  Пол:
  Женски
  Може да се продолжи кога сакаш т.е. не се продолжува туку се ваѓа нов,нема потреба да го пријавуваш како изгубен
   
 7. deliza

  deliza Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  5.176
  Може некој да ми каже дали известуваат со смс пораки кога личната карта е готова? И не ми текнува дали тој ден кога се сликав ми рекоа дека ке биде готова за 10 дена или за 10 работни дена.
   
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  28.286
  Пол:
  Женски
  @deliza Кога ќе биде готова ќе те известат преку смс порака. Постапката за издавање е околу 10-тина работни дена и се подигнува лично.
   
  На deliza му/ѝ се допаѓа ова.
 9. machence2

  machence2 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Дечки да прашам, треба да патуваам Германија но пасошот ми истекува во септември, дали е можно да ме вратат од граница? Ќе патувам со автобус
   
 10. DVAANGELA

  DVAANGELA Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  28.738
  Пол:
  Женски
  Под хитно да видиш нов пасош ќе те врата од граница.
   
  На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
 11. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.756
  mnogu mnogu golemi se sansite da te vratat,treba najmalku 3 meseci vaznost da ima pasosot
   
  На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DVAANGELA

  DVAANGELA Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  28.738
  Пол:
  Женски
  Точно така, 3 месеци пред да истече рокот треба фа се замени пасошот во спротивно нема шанса да те пуштат на граница.
   
 13. machence2

  machence2 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Се јавивме рекоја не е проблем. Па сеа нз
   
 14. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  84.035
  Ако одиш со група можда и не е, но зависи на каков човек (полицаец, цариник) ќе наидеш на Батровци или Келебија.
  Јас не би ризикувала.
   
 15. machence2

  machence2 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Да, но и јас сакав да вадам пасош но пред тоа се јавив и рекоја не е проблем за тоа но да се вратиш пред истекот на рокот.
   
 16. machence2

  machence2 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  И ке одам со автобус
   
 17. machence2

  machence2 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  A preku madzarska se odi ili druga linija?
   
 18. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  84.035
  Маџарска, Хрватска...незнам каква им е линијата.
  На маџарска се поминува и со некое евро во пасош, ако увидат дека рокот на важност е проблем.
  Кој може да те спречи да извадиш нов пасош? Тоа е твое право.
  Знам дека сега тоа ти е екстра трошок, но што знам прашај во агенцијата повторно.
   
 19. machence2

  machence2 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  M
  Aj pisimi ako sakas lp
   
 20. DVAANGELA

  DVAANGELA Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  28.738
  Пол:
  Женски
  Значи не ризикувај, зависи до полицаецот како ќе се погоди ова ти го кажувам бидејќи тоа го работам, што те кошта со мирна глава да тргнеш на долг пат, а не проблеми да су направиш.