1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.517
    Допаѓања:
    34.337
    Пол:
    Женски
    А не како мене да си кликаш за сите денови и за сите саати додека да најдеш термин. Јас во април се сликав за лична карта, а во мај за пасош. Идам на термин (дојдов пола саат порано). Во еден термин имаше тројца. Сите закажале по телефон. Малку фалеше да се истепаат кој прв да влезе. А вртење по телефон... Полесно се добива ако вртиш од фиксен телефон. :?:
     
    На senjorita-v, PepicaAn, Munchmallow20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    Пишуваш како да зависи од народот :) Ништо не зависи од него, особено пак додека нема една изборна единица! Тоа ветија тие кои ги наследија претходните, со тоа дојдоа на власт. Оваа власт исто како и претходната не беше бирана. Исто така, не е типична власт туку е коалиција со ДУИ.
    На никој не му одговара! Освен можеби на партиските подлизурковци.
    А и повеќето веќе се побегнати во странство зошто овие од татковината претворија макеа за сопствените луѓе.

    НЕ ги ставај сите во ист кош кога се работи за протести!

    ај доста беше офтопик, ако сакаш пак да го обвинеш народот, префли ме со цитат во соодветна тема.

    Не знам каде си мислите дека живеете и мислите дека се' е толку организирано, особено после кашава што ја гледаме последниве месеци. Законот беше донесен, потпаролот тврдеше нешто поинакво од ова што ни се случува.
    Документите со новото име ќе се менуваат во редовна постапка (slobodnaevropa.mk)

    Не можам да ја најдам оваа прес-конференција никаде, од порталите е избришана и го најдов само овој дел, во кој јасно изјавува нешто поинаку. Јасно е зошто е отстранета.


    Ако можеле сега да сменат, значи можеле и да го одбегнат ова, а можеле да направат нешто околу пасошите како што направија со личните карти. Ама знаете што? Тие не ги ни прашале грците за договор!
    Trapped In Their Own State: Many in North Macedonia to Miss Deadline to Get New Passports | Balkan Insight
    Видете што пишува:

    “February 12 is the deadline for adapting documents, especially travel documents as well as car plates … It is extremely difficult for Greece to accept that within five years it was impossible to replace them, and we still believe this should be implemented,” a source from the Greek government told BIRN.

    North Macedonia did not even ask Athens for help, the same source said: “There has been no communication, and no one from the North Macedonian side approached Greece for any extension or explain the state of play in this case in North Macedonia.”


    Влечење за нос на најјако!

    Пак да се делите и да го обвинувате народот!
     
    Последна измена: 12 февруари 2024
    На PepicaAn, Трагедијаупмм, Pixi5 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.129
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Машки
    Изјава дадена на 14 јуни 2018 година, а Преспанскиот договор е потпишан на 17 јуни 2018 година.
    Изјава дадена како замајување на јавноста.
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    Тогаш, кого очекуваш јавноста да слуша? Ова се нејзините официјални претставници и претставници на оние кои го донеле законот и спровеле договорот. Ако не може да се потпре на официјални известувачи, тогаш не гледам како постојано се обвинува народот за овој криминал.
     
    На PepicaAn и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.585
    Допаѓања:
    7.447
    Пол:
    Женски
    Јас закажав пред Н Г.вчера бев,завршив за 10 минути
    Немаше никакви проблеми
    Ми рекоа за 20 дена ќе ми ја донесат личната карта на домашна адреса,а за пасошот ќе ми пратат порака да одам да го подигнам
     
    На SummerGirl и Polyincognito им се допаѓа ова.
  6. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Веќе и страната не ја отвара.
    Мизерија
     
    На Feminka22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.894
    Пол:
    Женски
    Mene so denovi mi dava not found
     
    На SummerGirl и mellow им се допаѓа ова.
  8. new2024

    new2024 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Успеал ли некој на телефон да закаже за возачка дозвола по итна постапка ?
     
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    8.298
    Пол:
    Женски
    Nema, jas zakazav pred nedela mi rekoa nema itna za licni karti, samo za pasosi ima
     
    Последна измена: 13 февруари 2024
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    43
    @Feminka22 За веб старната на МВР верувам дека нема да биде активна во претсојните неколку месеци. Како што посочуваат медиумите, најнапред ќе се јавуваат на оние ко веќе имаат закажано термин (да им предложат термин порано) со што би се вовело "некаков ред" (во овој неред), и потоа секој слободен термин ќе биде отворен за закажување (телефоснки). Како и да е ситуацијата секојдневно се менува, така да сите сме во една неизвесност!! Да се надеваме набргу ќе се стабилизира.
     
    На RockinIt, Feminka22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. Albertos

    Albertos Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    381
    Успеал ли некој да закаже преку телефон?
    Пробувам и веднаш ме исклучува мене.
     
  12. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.209
    Допаѓања:
    16.731
    Пол:
    Женски
    Шо се дешава бе со пасошите. Гледам една жена објавила дека со нов пасош со Северна ја вратиле од грчката граница оти на пасошот и стоел уште истиот код МКД.
    Изглеа овие грците барат уште закачки.
     
  13. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    3.030
    Допаѓања:
    10.638
    Пол:
    Женски
    Не би требало да враќаат, пошто менато е името на државата, а тој кодот или што и да е си останва ист МКД на сите нови документи си стој тој
     
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.209
    Допаѓања:
    16.731
    Пол:
    Женски
    Па да, ама ете повеќе се жалат, сите граници ги поминале, само грците им праеле проблем.
    Намерно е.
     
  15. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.419
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    За таа мажот ѝ што го вратиле од грчка граница зборувате?
    Пошто ако е само тој случај, може да е фејк њуз, му се трола некому во ждм. Еден единствен случај, а на дневна основа многу наши патуваат за Грција. Да ги враќаа сите од грчка граница поради МКД кодот во нови пасоши, досега одма галама ќе се кренеше, на вести и по други медиуми досега ќе кажеа.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    3.030
    Допаѓања:
    10.638
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1707852567283.jpg
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.129
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Машки
    Уште од првиот пат кога се објави Преспанскиот договор се знаеше дека ќе се менуваат пасошите.
    Друг проблем е што:
    1. Републиката почна доцна да издава пасоши со новото име и
    2. Дел од граѓаните не го менуваа пасошот со новото име.
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    Не е друго проблем @МитеМен истиот е. Еве и погоре ти споделив видео во кое убедуваа дека старите документи ќе важат до нивен истек, така да, не е само доцното издавање.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.778
    Допаѓања:
    75.176
    Пол:
    Женски
    Се сликавме за пасоши и др лични документи на 10 јан. Денес ми стигна ваква порака... Што им значи ова? Да не акаме и чекаме џабе во гужви (трудна сум)... Кај мене има две пораки (ваљда и за пасошот на синчето), кај маж ми една порака. И на двајцата сабајлево ни стигнаа пораките...
     

    Прикачени фајлови:

  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    8.298
    Пол:
    Женски
    Pocnaa da se javuvaat za nov termin za pasosi itni.
    Inaku gledam sega pasosot na sinceto e so severna ama go ima znakceto MKD :^) izvaden e vo 2021. Sea ne mi e jasno mu vazi pasosot ili ne? Iako ne planirame za Grcija godinava za inat ne im odam, ke si odime nagore ili Albanija. Dali da vadam sega i za nego nov radi ova mkd? Ne mi e jasno....
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.