1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лични документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskusna, 18 март 2010.

  1. Pipaa

    Pipaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Маж ми пред малку ги добил од мобилен вртел и закажал за во беко за почеток на јули по редовна постапка пасош. Вртел 10тина пати рече.
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    11.879
    Пол:
    Женски
    А тие 10 пати звонело или му кажува дека е исклучен телефонот? Како е можно ова не знам.
     
  3. Pipaa

    Pipaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Call ended тие 10 пати и одеднаш секретарка за бирање јазик, се збунил :D избрал македонски и почекал 4-5 минути
     
    На LiquidLuna, Skyler и Polyincognito им се допаѓа ова.
  4. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.331
    Допаѓања:
    5.845
    Ви закажале ли термин околу 19ч? Ми се јавија да ми го презакажат терминот, ама малце чудно ми е толку доцна да сликаат :?:
     
  5. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Работат до 19 часот.
     
    На annii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    4.988
    Од мобилен си вртев, дур чекав си го ставив на спикер музичето и си читкав на нет :)
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bils

    Bils Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali nekomu mu pristignala poraka od MVR deka pasosot mu e gotov?
     
  8. AneSk

    AneSk Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    1.152
    Пол:
    Женски
    Мајка ми има утре термин за лична карта, но моментално е во болница имаше операција и нема да може да отиде и да се слика.
    Ако некој знае да ми каже дали ќе може повторно да се закаже термин за ЛК?
     
  9. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    11.879
    Пол:
    Женски
    Еве само што си отидов и не успеав да го земам. Хаос невиден, луѓе изреволтирани, шалтерот не работи, а луѓе од 8 саат чекале. Еден човек ги зема ливчињата ни ги подели назад и си отидовме сите. Ми се плаче искрено, дојде време странец да си во своја држава. Албанци одат преку ред и си зимаат возачки, ги пуштаат внатре позади шалтер да влезат. Мизерија.
     
    На Polyincognito и Irreplaceablee им се допаѓа ова.
  10. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Дали може да аплицирам за пасош по брза постапка, иако веќе во тек е прпцесот на издавање во редовна постапка? Се сликав на почетокот од Месецот а имам планирано патување при крај на Март и мислам дека нема да добијам пасош по редовна постапка.
     
  11. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.258
    Допаѓања:
    25.656
    Пол:
    Женски
    Можиш
    Само треба да појдиш таму да те одјават и одново да си платиш за брза постапка
     
  12. Angela.RRR

    Angela.RRR Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2024
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Можеш да ама има услов зависи со каков статус ти е барањето за издавање на патна исправа, АКО барањето е одобрено е и влезено во процеруда не може ништо да се направи, ќе си чекаш паа со вакво темпо 2-3 месеци... АКО барањето за издавање на патна исправа чека сеуште за одобрување може да се доплати и да се промени... во Скопје менуваат во другите градови мрчат од старт кажуваат дека не може треба да ги напниш...

    Моментално има преку 100 000 сликани што чекаат за печатење ( а нема обрасци, деновиве добиле 20к што ќе ги користат само по итна постапака овие од редовна кој ги мати ) од тие 100к пола се процесирани пола не... со среќа во која половина ќе бидеш ти... од тоа се зависи.
     
    На ilovemedicine му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Ми звонеле денес ама не сум ги слушнала… дали звонат пак или толку ми е? ;(;(;(;(;(
     
  14. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.148
    Пол:
    Женски
    За два дена е готов,маж ми се слика во вторник во четврток го зеде.Тоа беше минатата недела.
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  15. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    43
    @Only1 Ти Благодарам многу за одговорот, ова дава надеж на многумина на форумов..Добро е да се слушне ваква позитивна новост, дека постапките се одвиваат во нормален временски рок.

    Имајте убав ден
     
    На Only1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    43

    @Skyler Ти Благодарам за одговорот, и искрено можам да претпоставам каква е ситуацијата..
    Во коментарите погоре друга членка @Only1 пиша дека без проблем го подигнале пасошот, претпоставувам се зависи кој прв ќе дојде, кој е на другата страна на пултот, понекогаш е и среќа и слично..

    А дека сме странци во сопствената држава, тоа е одамна потврдено, дека многумина ќе одат со врски, тоа е веќе очекувано, Kорупцијата е неизлечив и вечен синдром во Македонија..Мислам дека, 'имање врски', конекции е главен предуслов за да постигнеме нешто...Секако некогаш ќе наидеме на добри и поштени луѓе и ќе завршиме работа, меѓутоа реалноста кај нас не научи да огромна трпеливост која никаде во светов ја нема...

    Како и да е, сите сме во голема мера изреволтирани но ниту една критика нема да ја промени сегашнава ситуација, затоа единствено што останува е да бидеме позитивни, и одново пробаме...
    Ви посакувам што поскоро да го дoбиете пасошот!
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    43
    @annii Јас имам термин 19.40ч, што е уште почудно..
    @Bratot Дали сте сигурни дека работат до 19ч? јас има термин подоцна (19.40)..
    Знаете ли каде може да се проверат работните часови (или секојдневно се менува)?

    Ви благодарам
     
  18. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.678
    Допаѓања:
    4.249
    До 8 работат
     
    На PepicaAn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    11.879
    Пол:
    Женски
    Маж ми пред 2 недели без проблем ја зема возачката, чекаше 1 саат ама пак работеа. Денеска воопшто не работеше шалтерот, урлаа луѓето, удираа на шалтерот, полицајци доаѓаа ги предупредуваа и ништо. Си отидовме, кој те шиша буквално. Се вратив по два саати пак гужва до врата и така. Жити брзата постапка.

    Инаку не знам дали спомнав, по брза постапка се земаат кај возачките, не горе на спратот.
     
    На PepicaAn и Polyincognito им се допаѓа ова.
  20. PepicaAn

    PepicaAn Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    43
    @Skyler Претпоставувам не ви дадоа никаво објаснување зошто шалтерите не работат!?. Работно време е фиктивен поим кај нас, особено во јавната администрација..
    Верувам дека е револтирачка ситуација, и секако кој и да е, би реагирал, луѓе излегуваат од работа со цел 'да завшат работа', а не обратно..

    Благодарам за информацијата дека пасошите по итна се подигнуваат кај возачките, ова e корисна информација за сите (незамислива е фрустрацијата да се чека 2-3 часа или повеќе, пред погрешен шалтер).
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.