1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ловец на души (Донато Каризи)

Дискусија во 'Книги' започната од eminil, 13 април 2015.

 1. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  282911_407235625993572_612826993_n.jpg

  Оргиналниот наслов е Il tribunale delle anime и кога ќе ја прочитате ќе сафтите дека самиот наслов е многу помрачен и крие многу повеќе работи од колку што на почетокот сте мислеле.
  Книгава ја прочитав во два дена без да трепнам и на моменти морам да признаам дека престанував да дишам додека читав што ќе се случи понатаму. Имаше делови каде што се криев букавално се повелкував и да можев да читам со затворени очи, ќе читав дефинитивно. Книгава буквално ме фати и ме тресна од земја и му симнувам капа на човеков и се чудам каков мозок е секоја чест. Крајот? Шок. Еве има неколку дена од кога ја завршив книгава и не можам да си поверувам каков завршеток.....


  "Постои место каде што светот на светлината се среќава со светот на темнината. Таму се се случува: во земјата на сенките, каде што се е непостојано, конфузно, несигурно. Ние сме чувари поставени да ја браниме таа граница. Но одвреме -навреме, нешто успева да помине. Мојата задача е тоа да го вратам назад."
  Пред шест години биле киднапирани 4 девојки сите преку ден, ниедна ноќе, сите брутално убиени на ист начин. Се работи за некој што никогаш не му било доста, некој што не чувствувал никакво сожалување во ниеден момент, некој што не чувствувал никаква вина за тоа што го направил. Па го направил повторно? Дали наредната исчезната девојка, студентка по архитектура ќе се приклучи на истиот ланец жртви и ќе заврши како нив? Ако е жива, не и останува уште многу време. Само еден детаљ, случајот со исчезнатата девојка го чини поинаков од другите. Киднапирана е ноќе.
  Маркус и Сандра, двајца млади го истражуваат случајот со исчезнатата девојка. Едниот трагач по мрак, со лузна на слепоочницата и амнезија од пред неколку месеци, никаква врска со минатото, сенка и во најсветлите денови, соба само со еден кревет и фломастер под преницата, ѕидот како дневник, и секоја вечер го преживува истиот кошмар. Скрешено стакло. Три истрели. Левучар. Другиот форензички фотограф - единствената жена во машки свет. Низ објективот на апаратот, пронаоѓа траги и виновници, но и детали во кои се крие смртта. Домовите никогаш не лажат, домовите умираат заедно со сопствениците и домовите имаат мирис се трите лекции кои ги научила на местата на злосторствата.
  Кога ќе им се вкрстат патиштата, ќе откријат ужасен свет пеполн со тајни, скирени помеѓу мрачните сокаци на Рим. Свет кој е осмислен и до најситниот детаљ...совршено злобен!
   
  На kjukli и 1209 им се допаѓа ова.
 2. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Машки
  Ke ja procitam definitivno....
   
 3. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  Ја почнав скоро пред еден месец и не успеав да ја дочитам, но со досега прочитаното можам само да посочам позитивни критики за книгава која е одлична за љубителите на овој жанр..:)
   
 4. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  19.272
  Пол:
  Женски
  Одлична книга според мене. Ја прочитав пред некој месец и крајот ме остави без зборови. Каризи ми е еден од омилените автори на вакви трилери. И Владетел од сенка ја препорачувам од истиов автор
   
  На игор.мк му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  2.518
  Пол:
  Женски
  ја имам прочитано пред 1-2 месеци ептен добра книга на секој би му ја препорачала
   
 6. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.057
  Допаѓања:
  28.609
  Пол:
  Женски
  Одлична книга, ја добив за подарок и уште истиот ден ја прочитав во еден здив! Баш би сакала и на италијански да ја прочитам.
   
 7. Eleonora111111

  Eleonora111111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2020
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Zdravo,dali nekoj ja ima lovec na dusi ili prodolzenieto na vladetel od senka od Donato Carisi? Blagodaram odnapred :)