Лолита (Владимир Набоков)

Дискусија во 'Книги' започната од Neytiri, 21 декември 2011.

 1. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.123
  Пол:
  Женски
  Така е напишана книгата, не со намера да го осудиш главниот лик, туку да најдеш сочувство за него и да го сфатиш.

  Не може секого, затоа нема оправдување, поточно, не треба да се прифаќа.
  Мене внимание ми привлече преокупираноста на Шарлот и Доли со разни списанија и со современиот конзумеризам воопшто. Како показател на менталниот склоп - овца со нејзиното јагне, лесен плен за предаторот.
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Baby-Blue

  Baby-Blue Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  88
  Каде може да се купи книгава?
   
 3. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Интересно беше и со првата негова жена Валери или како се викаше, нели сакаше да изгледа многу помладо од тоа што е и како девојче, колку што се сеќавам тоа и го привлече кај неа. Знам дека нема оправдување...далеку од тоа! Но посочив -- таков како него -- баш со тие особини, не ме зачуди воглавно. Одеше во очекуван правец. Многу self-indulging лик, беше таков каков што беше, фикција плус, само донекаде ме “штрекна“ степенот до кој отиде.
   
  Последна измена: 30 август 2019
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.123
  Пол:
  Женски
  Провери во Магор.
   
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.123
  Пол:
  Женски
  Можеби немаше да оди дотаму, да не го охрабреше Лолита. Затоа велам, pоманот нуди нова перспектива, разбирање.
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.623
  Допаѓања:
  54.573
  Пол:
  Женски
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  172
  Ја читав книгава скоро 2 месеци.Навистина ми требаше време но не да се емпатизирам со приказната,туку да се приспособам на стилот на Набоков,чист,апстрактен,невообичаен.Авторот целосно се предал на своето дело па не носи на едно не само раскажувачко туку и едуцирачко патување и тоа многу ми се допадна.,,Лолита'' е навистина револуција во литературата.
  Ја препорачувам топло на сите.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.795
  Допаѓања:
  5.142
  Пол:
  Женски
  Ја имам читано книгата.
  Мене ми е некако језива, се чуствував згрозено кога ја читав.
  Се прашував како е вброена мегу 20 најубави книги на сите времиња.
   
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.