1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лондон по полноќта (London after midnight)

Дискусија во 'Филмови' започната од blonde_supergirl, 18 август 2017.

 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  10/10
  Ова инаку е изгубен филм во пожар уште во 60те се случило тоа. Филмот е од 20те. Детектвиски хорор. Постои ревитализација на филмот составена од фрејмови само. Единствениот филм кој го имам гледано на тој начин. Лон Чејни беше мастер оф хорор, во колку лика ли се има претворено, нашминкано колку ли маски има ставано? Не за џабе го викале човекот со 1000 лица. Филмот, т.е она што остана од него е на јутјуб.
   
  На Briar Rose и LiliBoz им се допаѓа ова.
 2. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Го има на замунда?
   
 3. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  neznam, bas vidi... preporacuvam!
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Го обожавам овој филм, како и другите филмови создадени во тоа време.
  Исто така сметам дека Лон Чејни брилијантно ги изигра своите улоги овде, особено улогата на Хипнотистот.
  Морам да признаам дека беше вистински талент и во глумата и во начинот на шминката.
  Поради тоа ми остави голем впечаток како Квазомодо и како Ерик (Фантомот од Операта).
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Гледани... преубави филмови. Вчера го изгледав Дракула со Бела Лугоси, оригиналот од 1931, ај лајкд ит.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  И јас го обожавам тој филм, иако многу ми се допадна и Nosferatu (1922) со Max Schreck во улогата на вапмирот Гроф Орлок ... :D
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Koj Nosferatu, stariot ili toj so e ponov?
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  АА добро видов, едит си му дала. Какви беа хорорите на времето, стајлиш, без капка крв а прекрасни.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам со тебе! Отсекогаш сум преферирала да гледам винтиџ филмови отколку модерни ...
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Исто ми се допаѓа драмата во нив. Како моментот кога Кристин ја вади маската на Ерик (Лон Чејни).
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Ох, тхе террор! Тхе Хоррор!
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Се вели дека се додека не дошол моментот кога Кристин требала да ја извади маската, Лон и го покажал лицето на Мери, се со цел нејзината реакција да биде вистинска ...
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Good ol' Hollywood. Кога имаше квалитет а не беше само машина за пари.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 15. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Инаку, да беше модата од тоа време и претходните векови, радо би била модерна.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Тоа е навистина точно! Но искрено мислам дека и Marilyn Monroe била максимално експлоатирана...
   
 17. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Хаха да, потполно се согласувам! За разлика од денес, модата во винтиџ периодот била симбол и за префинетост, елеганција и женственост :inlove:
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Кутрата Мерилин. Што се не преживеала нејзината комплицирана душа.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Иако во нејзините филмови ја играше улогата на типична глупава русокоса, Монро воопшто не била глупава. Напротив многу сакала да чита книги.
  Улогата на Holly Golightly во филмот Breakfast at Tiffany's оригинално била наменета за Монро, но потоа сметале дека би било подобро Audrey Hepburn да ја игра таа улога. Веројатно поради мислењето дека би и донело лоша репутација на Монро да игра улога на ,,елитна проститутка ,,
  Инаку навистина не би можела да го замислам филмот без Audrey Hepburn, но сигурна сум дека би бил поинаков и посебен доколку Монро сепак би ја добила улогата :)
   
 20. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Доста неправди преживеала Монро, сигурно и дошло преку глава да се осеќа искористено и несфатено. Пишувала и убава поезија, читни ја.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.