1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лосиони и креми за самопотемнување

Дискусија во 'Тело' започната од tulip, 11 мај 2010.

  1. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    СМРДАТ! Кога бев млада и зелена, опсесија ми беше да имам темен тен. Тоа е, најдобрата другарка ми е ко маслинче, совршен тен има, ко Јасмин на Аладин. :D

    И се решив да пробам, прво со Дове, па со Гарниерот и на крај со Нивеата. Секој пат за саат време кожата ми засмрдуваше на нешто полошо од неизбричена мишка во автобус во јули. Вториот ден бев 102-риот далматинец, а третиот бев ко далечна роднина на некоја зебра. Ужас! Никогаш повеќе, или ќе си се сончам природно или гордо ќе си го носам аристократскиов ми тен.
     
  2. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Аристократски тен или а ла Африкана?

    Може ли да ми кажете некоја добра крема за потемнување но некоја добра. Еднаш другарка ми користеше една од Луксембург и кога стана од спиење беше буквално помаранџеста ко морковче! Затоа знаете ли некоја која ќе го даде саканиот ефект!
     
  3. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Јас имам користено од лосионите на нивеа за самопотемнување и немам лошо искуство значи нити сум се ишарала нити сум испаднала портокалова :D .малку повеќе треба да се внимава при нанесувањето значи да е рамномерно нанесено и да го оставите да се впие убаво да не се облекувате одма и не би требало да има проблеми ;)
     
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    искрено многу често не ги користам а и имам ужасно искуство од еден производ односно од Dove бев поканета на свадба а во последен момент си одбрав подеколтиран фустан и си велам ајде да изгледам по заводливо и што да ви кажам како го намачкав седев поприлично гола и чекав да се впие два часа ....и како го облеков фустанов целиот го направив лом....Па од срце ви препорачувам во никој случај да не сте потрошиле денар за овој производ
    За разлика од него имам супер искуство со Nivea...само што малку смрдиш чудно и ниту еден парфем нема да ја покрие таа арома
     
  5. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Сум користела повеќе креми за самопотемнување. Прв пат на бела несончана кожа и изгледав како недајбоже да боледувам од жолтица. Од тогаш ги нанесувам само на исончана кожа. Поточно, редовно се враќам од одмор само за некоја нијанса потемнета оти немам пигмент, и после се фаќам за самопотемнувачот и ефектот е - супер си се исончала. Инаку квалитетните средства нам овде не ни се достапни или се екстремно скапи (Lancaster), она најдобро што е кај нас е Нивеа.
     
  6. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Како што разбрав најпрво пилинг па потоа ставаш од кремот со ракавци(а добро ли се размачкува со ракавици мислам дека не е исто како со раце) и откако ке се исуши случнав дека повторно треба да се истушираш.Така?И последно прашање колку чини оној на Нивеа?
     
  7. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Јас сум против еднаш пробував ги користев како што беше упатството и на крај не ми беше израмнен тенот. бев целата ишарана и мн грдо изгледаше
     
  8. Margaux

    Margaux Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    34
    Препорачувам Каротен крема за самопотемнување... Најдобар ефект, проверено! ;)
     
  9. Dahlia

    Dahlia Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    jas dove koristev lani i aren bese ama godinava nemozam nikade da najdam takov...go videl nekoj nekade skoro?
    [mod-kirilica:1siljgmn][/mod-kirilica:1siljgmn]
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Никаде нема креми за самопотемнување, и во маркети и во аптеки барав, на ниедна фирма нема, не знам зашто.Се утепав од барање вчера ]:)
     
  11. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Колку чини кремата?
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Имам многу лошо искуство со кремите за самопотемнување, така што мислам дека засекогаш се откажав од нив. Подобро да си го имам мојот природен тен, отколку да бидам цела со флеки и да се срамам да излезам надвор. :tmi:
    Пред 2-3 години пробав со Нивеа и со Dove. Тенот ми беше буквално портокалов, некаде посветло а некаде потемно. :|
     
  13. Margaux

    Margaux Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    34
    Кремата е околу 500 ден. 200 или 250мл.
     
    На Hiii му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    И јас илам многу лошо искуство.

    Лани го користев од Нивеа,и на крај испаднав буквално шарено-портокалова :|


    Не испаѓа воопшто убав,рамномерен тен,излага како гнасен,неискапан да си :tmi:
     
  15. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Имам многу морковесто искуство на темава :lol:
    Зедов крема на Орифлејм , го следев упатството ,сосе пилинг ,па веднаш по капење итн и излегов портокалова !
    Ексик на тело ,имав ставено и на лице , а во тој момент и косата ми беше розова!
    Изгледав како одвратен ванземаљац!
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Имам многу морковесто искуство на темава :lol:
    Зедов крема на Орифлејм , го следев упатството ,сосе пилинг ,па веднаш по капење итн и излегов портокалова !
    Ексик на тело ,имав ставено и на лице , а во тој момент и косата ми беше розова!
    Изгледав како одвратен ванземаљац!
     
  17. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    За самопотемнување лани сестра ми ја зеде оваа крема,добра беше не беше лоша бидеќи таа е бела ја потемни малце,ама еднаш решив и јас да ставам и бидеќи јас имам потемен тен многу поубаво ми седеше мене...имам читано на форумво некои феминки кажуваат дека добиле мозолчина од овој крем-кај нас немаше ништо такво..
     

    Прикачени фајлови:

    • prod_1119427.jpg
      prod_1119427.jpg
      Големина на фајлот:
      17,8 KB
      Прегледи:
      155
  18. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Сега си ставив од кремата на нивеа.Ме интересира по колку време се добива резултат и дали може по неколку пати на ден да ставам?Мене не ми е дојдено до тоа да имам ибав тен туку потребно ми е поради кожата бидејки имам проблем... и не ми се познава само кога сум исончана. :|
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Со Нивеа мислам дека после 4ти ден отприлика се приметува.
    Не ставај повеќе од еднаш, прво зашто е мрсно и не се впива така лесно, ќе ти остава флеки на облека особено кога ќе се испотиш, плус ти ќе си нправиш флеки.

    Инаку, мајка ми секое лето користи од кремиве и секогаш откако ќе се намачка после 3-4 саати се тушира, ама убаво се трие.И така никогаш немала флеки на неа или на облека, а потемнувала :)
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски

    ауу кремава :devil: моментално е во некој си отпад низ земјава :lol: погрда крема амин :@ потемнуваше одма да, ама не се вади бе, колку сум трљала со сунѓер,со крпа јок не сакаше, ми се плачеше тогаш :envy: