Лосиони и креми за самопотемнување

Дискусија во 'Тело' започната од tulip, 11 мај 2010.

 1. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  А дали некако може да се отстрани црната боја од сончањето?Пaк кожата да стане бела?Не прашувајте зошто-како,само кажете ми ако знаете.
   
 2. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.491
  Допаѓања:
  3.172
  Пол:
  Женски
  предходно имаа пишано со 3 % хидроген ама тоа е за боја добиена од креми а за природна темна боја не верувам дека може некако да се отстрани освен со тек на време ( иако не ми е јасно зошто сакаш да ја отстраниш сите сакаме потемна боја а ти побела :lol: но рече да не прашуваме)
   
 3. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Со триење со лимон пробај..а зошто сакаш да ја отстраниш? :^) (морав да прашам иако рече да не прашуваме некако чудно ми е :D )
   
 4. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  Затоа што не ми е рамномерна бојата.Некаде темна,некаде посветла и грдо изгледа :worried:
   
 5. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  695
  Испадна дека овие препаративе биле штетни па свртев и дрво и камен,никаде никаков неможам да најдам.
  Сега ги тестирале демек,да видат што не е ОК.Ваљда до другото лето ќе има некакви резултати.
  Јас сега пошто ги нема,решив да одам во некој козметички салон да се прскам со сончевиот спреј.
  Само тој дава такви резултати како сликата погоре.
   
 6. Anastasia94

  Anastasia94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  6

  јас го имам користно од Carroten и не остануваат флеки..но оваа година барав и никаде ама баш никаде неможам да најдам никаква крема за самопотемнување :^) знае ли некој кај можам да најдам во ск.?
   
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.395
  Пол:
  Женски
  Ако сакате да бидете шарени по цело тело мачкај те се. имам пробано од сите скоро за потемнување, и поскпи и поевтини зашто сум прилично беличка. Се мачкав рамномерно, со посебна ракавица, но сепак секаде различно фаќа осбено во вантрешноста на рацете. Не фрлајте пари за глупости само ќе останете со празен џеб и празни очекувања. да не шетате после како зебра :lol:
   
 8. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Моето искуство е позитивно, сум користела креми Нивеа и Гарниер. Ако имате изразено бел тен како мене прво почнете 2 пати со посветлата нијанса а после продолжете со потемната. Мислам дека треба да бидете исклучително внимателни кога ги користите, обавезно пилинг претходно и јас обично се мачкам навечер пред спиење и внимавам да е рамномерно нанесено и да е убаво впиено. Сабајле се туширам и ставам хидратантно млеко за тело. Совет, после туширање внимателно бришете се со пешкирот за да ви трае подолго и да не бидете шарени. Кога ќе почне веќе да паѓа бојата најдобро е со сунѓер, пилинг или со влажен пешкир да ги отстраните остатоците па пак од почеток да си почнете со мачкање. Мене ми трае околу 7 до 10 дена убава боја. А најмногу што ме нервира кај сите вакви креми е мирисот на запалена кожа кој дури и по туширање останува... Не знам зошто ама летово не можев никаде да најдам креми за потемнување, чудно... се надевам дека не се нешто страшно штетни... :^)
   
 9. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Леле кога ја видов темава ми текна на една другарка од клас. Ни дојде еднаш жолта во лицето, шарена. Само таму си се мачкала и тоа којзнае како.
  [​IMG]
  Оваа е супер за неа.

  Туку, бек он топик. Користев едно време за нозеве од Granier, ама не сум баш задоволна. Ставав две недели, не видов некои посебни резултати и се откажав.
   
 10. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.658
  И јас имам користено повеќе креми за самопотемнување и до сега најзадоволна сум од Каротен ама нажалост веќе не можам никаде да го најдам. Исто така солидна е и кремата од Авон, ептен брзо дејствува и трае подолго време. А за флеки... од сите се прават, ако не додека е тазе (првите неколку дена) после тоа кога паѓа бојата гепард изгледот не бега.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На damaskop му/ѝ се допаѓа ова.
 11. foxlife

  foxlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  0
  Дали се продава сега крема за самопотемнување и каде?
   
 12. Insanity

  Insanity Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  59
  Ќе си порачаш од Авон многу се добри барем за мене...имам бела кожа и ги користам тие што се за светла кожа, и многу добро потемнуваат.Неможеш да забележиш дека ти е фејк бојата на кожата.
  [​IMG]
   
 13. Katojiikutaka

  Katojiikutaka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  225
  вака,на 10јуни сум на свадба кје бидам деверуша(нема везе тоа) значи не треба да ми биде сеедно како кеј изгледам..е сега,знаете зима и многу сум бела..и кје носам едно тиркизно фустанче и кога го пробав на ништо не личев ради таа бела кожа...е сега за ова кремиве..колку се ефикасни ? дали се штетни ? дали може да користам зошто имам 15год..мислам дали е препорачано,дали смее ? и ако може да ми препорачате некоја која сте ја користеле и која стварно ви направила рамногмерен тен и навистина убаво да изгледа ?
   
 14. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.522
  Допаѓања:
  34.906
  Пол:
  Женски
  Јас ги користам веќе со години, дава рамномерен тен но само ако убаво и рамномерно ја распоредиш. Последно ја користев од Авон но воопшто не беше убава, и мака мачев додека ја извадив :envy: мене најубави ми се на Нивеа, но ги немаше лани нигде, ни по маркети, ни по аптеки, се збореше дека се повлечени, сега дали ги има не знам. Исто и на Дав не е лоша , но е малце погуста од нивеата и потешко се размачкува. Имаш и на Гарниер мислам , и на Џонсон, овие две ги немам пробано. Според мене најдобра е на Нивеа , пробај најди ја :*
  Нормално по парфимериите имаш и поскапи што достигаат цена и до 2000 денари :lol: ако не ти се проблем парите можеш и таква да си земеш :wasntme:
   
  На Katojiikutaka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Meне најдобра ми била таа од Џонсон- навистина дава убав исончан тен после 2-3 дена од нанесувањето, оти нели, постепено темнееш, ама ја користев еднаш и никогаш повеќе, дури и ја фрлив.
  Не ти препорачувам и тебе да користиш креми за самопотемнување.

  Ајде на зима, не се потиш толку па може да пројде да ставиш на врат и деколте, ама на лето, кога е пеколно жешко, се потиш, па во тиркизно фустанче има да ти се размачка бојата, да ти се извалка фустанчето од внатрешната страна (ова од искуство од мојата крема, носев бела облека и потоа беше целата валкана од кремата), и кога ќе се тушираш после има да се изнамачиш 2-3 пати додека да падне убаво кремата и голема е веројатноста да шеташ шарена, а тоа не изгледа воопшто убаво.
  Подобро оди неколку пати на солариум, ќе добиеш потемен тен за кој ќе бидеш сигурна дека нема да го изгубиш на сред свадба, отколку вака да поминеш сто перипетии и на крај пак да се нервираш.

  Уште подобро е воопшто да не се замараш и да си го облечеш тиркизното фустанче и да си уживаш- ни креми ни солариуми, затоа што ти сеуште си дете, имаш 15 години и не треба толку да брзаш со овие работи ;)

  А патем, деверуша на 15 години? :^) Колку години е другарка ти што се мажи :wasntme: ?
   
  На Miss.Sweet и Katojiikutaka им се допаѓа ова.
 16. Katojiikutaka

  Katojiikutaka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  225
  тетка ми е. :/
  али пошо немале девер поголем,па нашле колку мене..мораше јас да бидам деверуша. :$
  патем фала ти стварно...сеа ме стави у мислење што да правам. :)
   
  На TheIdealMe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.327
  Откако ќе се намачкате со ваква крема, после неколку саати туширајте се, проверено ;)
  Звучи чудно, точно е и дека малку боја паѓа, ама така сигурно нема да имате флеки иако за да поцрнете ќе треба некој ден повеќе :)
   
 18. Lollipop7

  Lollipop7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  781
  Пол:
  Женски
  Јас имам користено на Дове,Нивеа и сеа последново на вандини. Коа се мачкав со тоа на дав, пошо не знаев, си се мачкав секој ден после туширање, и нормално после 4-5 пати стварно ми изгледаше преубаво кожата и сите ме прашуваа како поцрнев толку за кратко време, но после неколку дена бев ко жапче хахаха. Е потоа си земав Нивеа и памет од претходниот пат, нанесував од лосионот само 2 пати неделно, на чиста кожа и од тогаш наместо солариум, вака на природен начин кожата баш ми изгледа секси и преку зима. Инаку јас имам бел тен вака ми доаѓа кожата ко 2 дена да сум се сончала. Стварно сум задоволна, но на вандини лосионот ми е поубав. Јас го зимам од космо околу 380 ден е. Епа ве советувам да пробате на овој начин бидејќи со сигурност нема да имате флеки и такви чуда.Додуша и да имате тие нема да бидат многу приметни бидејќи од 2 пати не е којзнае колку темно, нели?
   
 19. AngieVi

  AngieVi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  A на лице ставаш...или не е препорачливо ?? :)
   
 20. Lollipop7

  Lollipop7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  781
  Пол:
  Женски
  ёнам дека има специјални креми за са,опотемнување за лицето,но јас никогаш не сум ставала. А од лосионот само до вратот :)
   
  На AngieVi му/ѝ се допаѓа ова.