1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лосиони и тоници за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Anabela09, 27 септември 2011.

  1. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    За муабетот околу парабените:
    Пред околу 1 година доста ја следев Dr. Dray, најпознатиот дерматолог на youtube, и мислам во едно од нејзините видеа ја адресираше „паниката" околу парабените. Од она што се сеќавам, таа објасни дека таа студија дека парабените предизвикуваат рак не може баш да се смета како валидна и дека нема потреба од страв.
    Искрено, не се сеќавам за да ви кажам подетално, но можете да побарате и да слушнете сами :).

    Што се однесува на темата, колку што знам јас, тоникот би требало да служи за регулирање на ph вредноста на кожата после миењето на лице, некои дури и внесуваат хидратација на кожата, некои и содржат AHA киселини, меѓутоа не е неопходен производ.

    Јас сакав да внесам тоник во мојата рутина, но кај нас тешко е да се најде нешто без алкохол и без мирис... Сепак, се одлучив да го пробам баш LVLY. Важно е да напоменам дека немам чувствителна кожа. Почнав да го користам секој ден, што испадна дека е грешка бидејќи кожата буквално ми гореше, т.е. се вцрвенуваше. Потоа направив пауза и кога го пробав, повторно се случи истото... Така што, јас би заклучила, дека да, е многу јак и внимателно со него. :)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Јак е затоа што во составот има гликолна киселина и тоа дури на втора позиција, што значи дека никако не е наменет за користење преку ден и задолжително се носи крема со заштитен фактор наредниот ден откако тоников бил нанесен на лице претходната вечер.

    Штета што никаде не е наведено на самото пакување, вакви работи треба да бидат истакнати како забелешка затоа што можеби некој нема ни да го провери составот, или еве можеби не е запознаен со киселините па нема да нанесе крема со заштитен фактор и ќе си ја накалеми белјата...
     
    На Glossy-girl, eva993, pdb123 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Јас конкретно бев запознаена со киселините, ама дека секаде се споменуваат дека се нежни и ги користат во секојдневни производи, користам и крема со заштитен фактор, а и немам чувствителна кожа, мислев ќе биде во ред, но ете не било така. Ќе знам за друг пат :D. Еве сега имам lactic acid од the ordinary, иако сѐ уште немам почнато да ја користам, ама знам дека е понежна од гликолната киселина, па си велам во ред ќе е ;).
     
  4. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    На Urtekram лосионот за лице е ова. :)
    Во принцип може да се користи за секоја кожа, но особено е препорачлив за осетлива.

    pH вредноста му е : 5-6, не содржи алкохол, ниту парфем во составот, баш и затоа е погоден и за најосетливата кожа.

    Ефикасен, а пред се ЧИСТ производ. Реткост. (fingers)

    DBCC9266-668B-4908-B7D7-8E32E7ADF668.jpeg
     
    На poppie и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Ти благодарам :*
     
    На eva993 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Каде го има?
     
  7. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Во Космо ги има производите на Urtekram, битребало и лосионот да го има.
     
  8. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Од скоро видов дека ги донеле Urtekram и кај нас. Е сега дали и лосионов го има во понуда не знам, но би требало.

    Edit: Прогуглав и го најдов :D
    https://www.bellina.mk/mk/no-perfume-лосион-за-лице-245-мл
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Производите на Уртекрам ги има во Белина, на нивниот сајт има опција за онлајн нарачка со бесплатна достава над 800 денари.
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ве молам препорака за крем или лосион за лице со комбинирана кожа, односно лице со малку акни на Т зона ( брада нос чело ), за да се исчистат и тие акни што се на пола лице. Не е битна цена, уште подобро ако знаете со органски состојки.
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  11. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Клиндацин Гала Фарм (лосион за анти акни), се користи само на пределот кајшто имаш акни.. Наутро и навечер на чисто и суво лице.. Цената е околу 250 ден за 200 мл.. Го има во сите аптеки:)
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Бидејќи не можам да најдам посебна тема за тоа, ќе прашам овде.
    Дали има некаков тонер што можам да го најдам во аптеки или евентуално ДМ, но важно ми е да има и добра формула?

    Засега вадам шминка со мицеларна вода Оливал, потоа розов крем за миење лице на Балеа, хијалуронска киселина The Ordinary, пa крем од роза Alverde или Fleurance Aloe Vera и на крај сквалан The Ordinary.

    Дали е ова доволно или сепак има потреба од тонер?
    Ако да, имате ли препораки?
     
    На SnowDOG и koritsaki им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    @Anabelle.Amorette пред да нанесеш од хијалуронската киселина обавезно треба да нанесеш безалкохолен тоник на лицето :) јас користам без алкохол тонер на Lush , поточно со чајно дрво и сум многу задоволна ,мислам има и други на темава баш разлистај :)
     
    На SnowDOG и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    [​IMG]

    Искуство со тоников? За нормална кожа пишува дека е, мојата е нормална накај сува повеќе. Треба да купам утре/задутре, а овој ми го пофалија. Немам некоја проблематична кожа инаку. Шминка скоро и да не користам.
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Колку што памтам, овој тоник е повеќе за комбинирана, масна кожа. Целата Биотен колекција со дуња е за комбинирана до масна кожа.
    За сува до нормална е розовата колекција. Можеш да го пробаш тој тоник, мислам дека ќе ти одговара повеќе.
     
    На hermosa и prominent им се допаѓа ова.
  16. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @Mishela, ти благодарам за сугестијата:) Го земав розовиот, па ќе видиме:) Кога користев почесто шминка, неколку пати го земав млекото и бев задоволна.
     
  17. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Погоре добив одговор дека безалкохолен тоник за лице се става пред хијалуронската киселина, дали тој од Биотен за сува кожа би можела да го користам?
    Која е негативната страна доколку извадам шминка со мицеларна од Оливал, измивам со крем на Балеа и потоа ги нанесувам хијалуронска, па крем и сe' друго?
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Можеш да користиш каков тоник сакаш, дали ќе биде без или со алкохол зависи од тоа каков тоник лично тебе ти одговара повеќе на кожата. Кај некои тие со алкохол се покажале супер, кај некои не толку. Пробај и таков и таков па ќе видиш што повеќе ти одговара.

    Мицеларната вода не е тоник и не може да биде замена за тоник. Средство е за чистење шминка и не се остава на лицето како тоникот затоа што не ни има иста функција како него, без разлика што е течност.

    Хијалуронската се нанесува на влажна кожа за да го извадиш максимумот од дејството.
    А по миење со какво било средство - крем, пена, гел, дрн дрн итн, кожата мора да се хидрира. Мора да се направи подлога преку која полесно ќе продрат сите продукти кои се ставаат на лицето, а тоа секако не се прави со мицеларна вода или уште полошо - со ништо и директно да се оди со серуми.
    Нема поента хијалуронската да се става на сува кожа после миење, џабе ќе ја ставаш. Ќе почне да се лупи уште додека ја мачкаш и ќе нема поента нанесувањето.

    Затоа се користи тоник, ама без разлика што друго користите од препатативна козметика. Тоник треба да е задолжителен чекор, затоа што е клучен продукт за хидратација на кожата. И да е само крема, се става на претходно навлажнето лице со тоник. Без или со алкохол, не е ни битно.
    Јас користам безалкохолен затоа што од тоници со алкохол ми се лупи носот.
     
    На eva993, Anabelle.Amorette и Annath им се допаѓа ова.
  19. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    8.281
    Пол:
    Женски
    Од биотен користам млеко за лице за нормална /комбинирана кожа ,мојата кожа е повеќе масна така да за тебе ќе одговара розевиот лосион .И мицеларна вода користам на Биотен и многу сум задоволна ,розевата мицеларна за сува /осетлива кожа ,така да ти препорачувам производи на Биотен за сува и осетлива кожа,штом имаш таков тип кожа
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.433
    Допаѓања:
    65.462
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство за Pixi Glow тоникот? Имам читано доста позитивни рецензии. Намален беше на $10 па реков да го пробам.

    20200219_174059.jpg
     
    На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.