Лосиони и тоници за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Anabela09, 27 септември 2011.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.496
  Допаѓања:
  3.970
  Пол:
  Женски
  60-70 ден го земам од Рамстор , мене преубаво ми делува , имам чуствителна кожа и ова ми е ко мелен на рана
   
 2. b.monroe

  b.monroe Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Го користам Гарниер лосионот за лице од роза, обавезно клавам на сабајле и навечер пред спиење..Само што на мојот пишува Essentials само и е од екстракт од роза..Задоволна сум. :) :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  • 010451-0108_1.jpg
   010451-0108_1.jpg
   Големина на фајлот:
   21,5 KB
   Прегледи:
   308
 3. Muffin.Love

  Muffin.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  14
  Јас го користам Young Derm и имам одлични резултати.
   
 4. love.summer

  love.summer Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  24
  Го има ли некој пробано?[​IMG]
   
 5. molikaMk

  molikaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  1.805
  Јас го користев и сум презадоволна, ја смирува кожата. не е скап, порачај си го и не му ја мисли многу :)
   
 6. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Хлорафеникол лосионот и
  [​IMG]
   
 7. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  ваков користам не сум баш многуу задоволна,а да ми дадете совет дали хлорамфениколот ги чисти црнките од лицето?
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_7666.JPG
   IMG_7666.JPG
   Големина на фајлот:
   168,7 KB
   Прегледи:
   193
 8. Smileee

  Smileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  12
  Сакав да ве прашам дали овој лосион е наменет за девојчиња од 15 годишна возраст??..и дали е погоден за мрсна кожа?
  [​IMG]
   
 9. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  6.200
  Па пишува на него дека е за сува кожа, dry skin.
  На секој лосион пишува за каква кожа е.
   
 10. sweetgirz

  sweetgirz Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  5
  задоволна сум од јанг дерм ласионот со неговата крема против акни и за застита.. :emo: :call: :x :D :D :D :D :D
   
 11. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  438
  Пол:
  Женски
  Ако може некој фармацевт да одговори, или некој кој знае. :)
  Која е разликата помеѓу Хлоракол, Дермогал и Клиндацин (сите се од Галафарм)?
  Поздрав
   
 12. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.652
  Содржат различен вид на антибиотик.
  Хлоракол односно хлорамфеникол е поштетен отколку клиндацин односно клиндамицин, и двата се антибиотици, а ефикасноста е тука некаде кај двата, индивидуално има разлики.
  За дермогалот не знам дали содржи некаков антибиотик, мислам дека содржи алкохол и мислам дека е за понормална кожа, онака за дневно чистење. Клиндацин и хлоракол се повеќе терапевтски, за кожа со акни бидејќи ја убиваат бактеријата што ги создава (доколку проблемот е бактериолошки) и по подолго користење бактеријата станува резистентна на нив, затоа е препорачливо да се менуваат секој месец односно да се прави пауза од најмалку 2 недели.
   
  На April87 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. detelinkaa

  detelinkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2012
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  60
  Не користам редовно, понекогаш само и тоа клиндамицинот на галафарм. Убав е и ми одговара. Брзо ги суши постоечките акни.
   
 14. Berguzar

  Berguzar Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  4.129
  Јас користам лосион од Авон и искрено не гледам некоја видна разлика ...
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.327
  Допаѓања:
  75.675
  Пол:
  Женски
  Jaс од денеска почнувам да го користам овој.
  [​IMG]
  Немам поим од каде ми го донесе мајка ми, ама на прв поглед - солидно делува.
  Ќе се вратам на темава по некое време и ќе кажам дали ми делувал некако. :D
   
 16. kolache.99

  kolache.99 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  808
  Пол:
  Женски
  Користам Хлоракол за акни и Јанг Дерм за мрсна кожа :)
   
 17. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.653
  Допаѓања:
  4.017
  Пол:
  Женски
  Имам сува кожа, со акни и флекички, некој лосион да ми препорачате? Бидејќи скроо сите дополнително ми ја сушат кожата и ми станува бетер :worried:
   
 18. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.133
  Јас би ти препорачала да не користиш лосион туку да пробаш да го негуваш лицето со гел и млеко за чистење на лице .
  Лосиони за лице не ви препорачувам поради тоа што содржат алкохол кој многу штетно влијае на акните .Јас користев едно време лосион за лице претходно кога имав акни користев но не ми помогнаа туку напротив забележав дека од нив уште повеќе ми се раздразнија ,ми се вцрвенија и ми остануваа како флеки.Потоа се консултирав со фармацевт и тој ми укажа дека алкохолот во лосионот лошо влијае на акните ги воспалува уште повеќе,па затоа подоцна почнав да користам гел за длабинско чистење,млеко и крема лице соодветна за типот на кожа и искрено имаше многу подобри резултати.
   
  На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Добар е асквам лосионов, во зегин го има, чисти убаво, на база прополис е :)
   

  Прикачени фајлови:

 20. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.653
  Допаѓања:
  4.017
  Пол:
  Женски
  Го немам видено досега, ќе го побарам уште утре. Колку пари е отприлика? Фала многу! :)