Лосиони и тоници за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Anabela09, 27 септември 2011.

 1. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.934
  Допаѓања:
  39.479
  Пол:
  Женски
  Бидејќи имам суво лице користам лосион Хлоракол и мн ми помага. ;)
   
 2. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  1.126
  Допаѓања:
  4.014
  Пол:
  Женски
  Хлораколот не е за суво лице ке ти го доисуши лицето.Или имаш акни? :|
   
 3. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  2.510
  Пренежен е со кожата, воопшто не ми ја иритира, суши ниту пак лишаи ми создава, а сепак ги одстранува нечистотиите и остатоците од шминката. И долго трае, јас го имам веќе 3 месеци и имам уште :)
  Единствено што не ми се допаѓа е што е малку леплив по нанесување, но тоа чуство се губи после нанесување на кремата.
  [​IMG]
   
 4. Diamondkiss

  Diamondkiss Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  37
  девојки да ве прашам, лосион за лице се нанесува после измиено лице или додека ја отстранувам шминката ??
   
 5. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  1.072
  ^ Нa секој како му одговара. Ќе опишам како јас го користам (па и процедурата за чистење на лицето).
  Ретко го мијам лицето со сапун бидејќи сапунот ми ја иритира и воспалува кожата на лицето. А и пените и геловите за чистење не ми одговараат. Наутро откако ќе се измијам со вода, користам многу благ лосион и потоа нанесувам крем. Лосионот наутро и не мора бидејќи лицето е веќе чисто и само оние со мрсна кожа е убаво да го користат.
  Навечер ја отстранувам шминката од очите со отстранувач и потоа со благ лосион ја отстанувам и од лицето. Го мијам (повторно само со вода или евентуално со пена) и за крај користам некој појак лосион и нанесувам крем.

  Ова доцна го гледам, ама сепак ако уште немаш купено, да те известам :)
  Doctor's ги имат променето амбалажите па може затоа да не можеш да го најдеш. Ги има по аптеките.

  А за поблаг лосион ти го препорачувам на Ziaja од камилица (а добар е и тој со екстракт од краставица). Убаво мириса, убаво чисти и не го иритира лицето. Нема алкохол. И јас имам мрсна кожа која многу лесно знае да ми се воспали ако користам појаки производи. :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.327
  Допаѓања:
  75.675
  Пол:
  Женски
  Omnia, да знаеш дека ми дојде како порачана. Овој против акни ми е при крај, а не сакам повторно да купам таков и ќе го чувам само за во кризни ситуации, па ќе го ѕирнам овој на Ziaja со екстракт од краставичка.
  Некако тоа ми е состојка број еден кога се работи за продукти за мрсна кожа, а и не се сомневам во квалитетот зашто Ziaja ми се нешто веќе испробано.
  Ќе пишам импресии ако го купам во скоро време. Фала ти ептен. :)
   
  На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  Го има ли некоја феминка користено Кливлен тоникот за лице? Пишува дека е безалкохол,ама се плашам да не е прејак ,за мојата пресува кожа и да ми прави лишаи. Еве за овој тоник зборувам.
  [​IMG]
   
 8. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.934
  Допаѓања:
  39.479
  Пол:
  Женски
  Го сменав лосионо, сега користам Хлорофиниколор и многу ми помога за разлика од Хлораколо, имам чисто лице, само под устата ми се прават, ама поретко, не често. :)
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.032
  Допаѓања:
  77.563
  Пол:
  Женски
  Се мислев деновиве дали да го земам на Клиник лосионот за мрсна кожа,ама бидејќи моментално не ми се даваат толку пари за лосион а и во Гр поевтино ќе го најдам , го земав на Еуцерин за 500 ден од аптека , вчера го пробав првпат и задоволна сум како ги вади нечистотиите на лицето
   
 10. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.491
  Сакав да го пробам на Neutrogena лосионот за лице против црнки и слични нечистотии, башка ми се гледаше и у реду цената, 300 и некој денар за 200 мл. Го купив пред 2 недели и малку се разочарав. Не сум сигурна дали ми е од лосионот - не сакам пред време да зборам, ама паралелно со негово користење почнаа да ми излегуваат премногу брумчиња, црвени и големи во пределот на образите каде правам контура со шминка, кои болат ненормално многу. А можно е и да ми е од други работи во кои се сомневам, пример четки за шминкање, тие ми се прилично сумњичави. :D

  Го користам секоја вечер пред да си легнам, го нанесувам со памукче насекаде низ лицето и вратот, и сметам дека е перфектен за мрсна кожа, затоа што ги отстранува сите мрснотии, а поради алхохолот и темелно ги вади остатоците од шминка.

  Ќе пишам повторно за месец дена, баш ме интересира што резултати ќе има.

  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 11. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.579
  Допаѓања:
  30.867
  Пол:
  Женски
  anabela-a И јас сум заинтересирана за овој лосион за лице.Имам масна т-зона и би сакала да знам дали ја отстранува нечистотијата и го прави мат лицето.Не знам исипот на лицето дали ти е од лосионот,но од четките за шминка веројатноста е поголема.Имам некоја алергија на тие влакненца и појава на пецкање,јадеж и црвенило,така што не ги користам.Можеби и кај тебе е сличен проблемот.
  Чекам да пишеш за лосионот по подолга употреба.
  Поздрав
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  861
  Допаѓања:
  2.186
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Го користам овој лосион засега сум задоволна убаво и темелно го чисти лицето не е скап околу 100ден мислам беше и ми мириса прекрасноо на лимета :angel: инаку е за комбинирана кожа :)
   
 13. HollyGolightly

  HollyGolightly Нов член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  4
  Го има некоја користено Дермогалот? Како сте задоволни и дали го чисти убаво лицето?
   
 14. EMA2

  EMA2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  33
  Да јас го користев и многу сум задоволна,убаво го чисти лицето и е многу благ т.е без антибиотици и јаки хемикалии.
  Ако немаш многу проблеми со лицето секако земи го,и јас малку се одмарав па ќе му се вратама :lol:
   
  На HollyGolightly му/ѝ се допаѓа ова.
 15. tina-tini

  tina-tini Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  Јас го користам тоникот на nivea aqua efekt заедно во комбинација со pure and natural хидратантна крема на Нивеа.Почнав пред една недела па ќе видиме какви резултати ќе има.Ги има ли некој користено да ми каже мислење?
   
 16. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.312
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски

  Ве читав девојки и се решив, го земав прееска Дермогалот :) Бидејќи досега не сум користела тоник би можеле ли да ми кажете како да го употребувам?? На паковањето пишува лицето да се чисти со памукче и тоникот наутро и навечер, но претходно дали треба лицето да ми е измиено со сапин, некоја крема дали треба ставам и така..
  Благодарам однапред
   
 17. RedHeart

  RedHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  47
  Јас го користам овој од youngderm [​IMG] заедно со кремичка од youngderm од чајно дрво и ми помага
   
 18. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.354
  Допаѓања:
  8.036
  Пол:
  Женски
  Во СП Маркет купив од Doctor's лосион против акни од камилица- антибактериски пишува.
  Неможам на нет да најдам слика незнам зошто.
  Дали некој го користел?
  Не очекувам чуда, да ми ги снема акните ама дали барем малце помага против црвенило и слично?
   
 19. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  438
  Пол:
  Женски
  Би требало некој од првите да е.
  На оваа страна ги има производите од Doctor's http://businesshouse.com.mk/.
  :)
   

  Прикачени фајлови:

  • antiacne1.gif
   antiacne1.gif
   Големина на фајлот:
   16,4 KB
   Прегледи:
   221
 20. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.354
  Допаѓања:
  8.036
  Пол:
  Женски
  Ова моево го нема,ја најдов ја странава ама го нема моето.