1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лосиони и тоници за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Anabela09, 27 септември 2011.

  1. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Бидејќи имам суво лице користам лосион Хлоракол и мн ми помага. ;)
     
  2. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Хлораколот не е за суво лице ке ти го доисуши лицето.Или имаш акни? :|
     
  3. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Пренежен е со кожата, воопшто не ми ја иритира, суши ниту пак лишаи ми создава, а сепак ги одстранува нечистотиите и остатоците од шминката. И долго трае, јас го имам веќе 3 месеци и имам уште :)
    Единствено што не ми се допаѓа е што е малку леплив по нанесување, но тоа чуство се губи после нанесување на кремата.
    [​IMG]
     
  4. Diamondkiss

    Diamondkiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    38
    девојки да ве прашам, лосион за лице се нанесува после измиено лице или додека ја отстранувам шминката ??
     
  5. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    ^ Нa секој како му одговара. Ќе опишам како јас го користам (па и процедурата за чистење на лицето).
    Ретко го мијам лицето со сапун бидејќи сапунот ми ја иритира и воспалува кожата на лицето. А и пените и геловите за чистење не ми одговараат. Наутро откако ќе се измијам со вода, користам многу благ лосион и потоа нанесувам крем. Лосионот наутро и не мора бидејќи лицето е веќе чисто и само оние со мрсна кожа е убаво да го користат.
    Навечер ја отстранувам шминката од очите со отстранувач и потоа со благ лосион ја отстанувам и од лицето. Го мијам (повторно само со вода или евентуално со пена) и за крај користам некој појак лосион и нанесувам крем.

    Ова доцна го гледам, ама сепак ако уште немаш купено, да те известам :)
    Doctor's ги имат променето амбалажите па може затоа да не можеш да го најдеш. Ги има по аптеките.

    А за поблаг лосион ти го препорачувам на Ziaja од камилица (а добар е и тој со екстракт од краставица). Убаво мириса, убаво чисти и не го иритира лицето. Нема алкохол. И јас имам мрсна кожа која многу лесно знае да ми се воспали ако користам појаки производи. :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Omnia, да знаеш дека ми дојде како порачана. Овој против акни ми е при крај, а не сакам повторно да купам таков и ќе го чувам само за во кризни ситуации, па ќе го ѕирнам овој на Ziaja со екстракт од краставичка.
    Некако тоа ми е состојка број еден кога се работи за продукти за мрсна кожа, а и не се сомневам во квалитетот зашто Ziaja ми се нешто веќе испробано.
    Ќе пишам импресии ако го купам во скоро време. Фала ти ептен. :)
     
    На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Го има ли некоја феминка користено Кливлен тоникот за лице? Пишува дека е безалкохол,ама се плашам да не е прејак ,за мојата пресува кожа и да ми прави лишаи. Еве за овој тоник зборувам.
    [​IMG]
     
  8. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Го сменав лосионо, сега користам Хлорофиниколор и многу ми помога за разлика од Хлораколо, имам чисто лице, само под устата ми се прават, ама поретко, не често. :)
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски
    Се мислев деновиве дали да го земам на Клиник лосионот за мрсна кожа,ама бидејќи моментално не ми се даваат толку пари за лосион а и во Гр поевтино ќе го најдам , го земав на Еуцерин за 500 ден од аптека , вчера го пробав првпат и задоволна сум како ги вади нечистотиите на лицето
     
  10. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Сакав да го пробам на Neutrogena лосионот за лице против црнки и слични нечистотии, башка ми се гледаше и у реду цената, 300 и некој денар за 200 мл. Го купив пред 2 недели и малку се разочарав. Не сум сигурна дали ми е од лосионот - не сакам пред време да зборам, ама паралелно со негово користење почнаа да ми излегуваат премногу брумчиња, црвени и големи во пределот на образите каде правам контура со шминка, кои болат ненормално многу. А можно е и да ми е од други работи во кои се сомневам, пример четки за шминкање, тие ми се прилично сумњичави. :D

    Го користам секоја вечер пред да си легнам, го нанесувам со памукче насекаде низ лицето и вратот, и сметам дека е перфектен за мрсна кожа, затоа што ги отстранува сите мрснотии, а поради алхохолот и темелно ги вади остатоците од шминка.

    Ќе пишам повторно за месец дена, баш ме интересира што резултати ќе има.

    [​IMG]
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    anabela-a И јас сум заинтересирана за овој лосион за лице.Имам масна т-зона и би сакала да знам дали ја отстранува нечистотијата и го прави мат лицето.Не знам исипот на лицето дали ти е од лосионот,но од четките за шминка веројатноста е поголема.Имам некоја алергија на тие влакненца и појава на пецкање,јадеж и црвенило,така што не ги користам.Можеби и кај тебе е сличен проблемот.
    Чекам да пишеш за лосионот по подолга употреба.
    Поздрав
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Го користам овој лосион засега сум задоволна убаво и темелно го чисти лицето не е скап околу 100ден мислам беше и ми мириса прекрасноо на лимета :angel: инаку е за комбинирана кожа :)
     
  13. HollyGolightly

    HollyGolightly Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Го има некоја користено Дермогалот? Како сте задоволни и дали го чисти убаво лицето?
     
  14. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Да јас го користев и многу сум задоволна,убаво го чисти лицето и е многу благ т.е без антибиотици и јаки хемикалии.
    Ако немаш многу проблеми со лицето секако земи го,и јас малку се одмарав па ќе му се вратама :lol:
     
    На HollyGolightly му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tina-tini

    tina-tini Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Јас го користам тоникот на nivea aqua efekt заедно во комбинација со pure and natural хидратантна крема на Нивеа.Почнав пред една недела па ќе видиме какви резултати ќе има.Ги има ли некој користено да ми каже мислење?
     
  16. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски

    Ве читав девојки и се решив, го земав прееска Дермогалот :) Бидејќи досега не сум користела тоник би можеле ли да ми кажете како да го употребувам?? На паковањето пишува лицето да се чисти со памукче и тоникот наутро и навечер, но претходно дали треба лицето да ми е измиено со сапин, некоја крема дали треба ставам и така..
    Благодарам однапред
     
  17. RedHeart

    RedHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    47
    Јас го користам овој од youngderm [​IMG] заедно со кремичка од youngderm од чајно дрво и ми помага
     
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Во СП Маркет купив од Doctor's лосион против акни од камилица- антибактериски пишува.
    Неможам на нет да најдам слика незнам зошто.
    Дали некој го користел?
    Не очекувам чуда, да ми ги снема акните ама дали барем малце помага против црвенило и слично?
     
  19. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Би требало некој од првите да е.
    На оваа страна ги има производите од Doctor's http://businesshouse.com.mk/.
    :)
     

    Прикачени фајлови:

    • antiacne1.gif
      antiacne1.gif
      Големина на фајлот:
      16,4 KB
      Прегледи:
      221
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Ова моево го нема,ја најдов ја странава ама го нема моето.