1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лосиони и тоници за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Anabela09, 27 септември 2011.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас сум задоволна од Дермогалот, за неколку дека стакло ми го направи лицето.
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Го купив лосионот за лице на Корес , баш ме интересира дали е добар
     
  3. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Имате користено некој од овие производи? Ги видов на реклама во Космо списанието,а вчера ги забележав и во Веро,па ми паднаа во око.
    Како сте задоволни?

    [​IMG]

    Прашањето ми е несоодветно за темата,ама не знаев каде да прашам.
     
  4. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Девојки колку е отприлика Дермогалот?
     
  5. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    17.155
    Пол:
    Женски
    ^ Не повеќе од 100ден.
     
    На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Другарка ми ја користи ББ кремата против црвенило и тоа е едиственото нешто што и' помага против розацеата и не и' ја иритира кожата уште толку. Презадоволна е, особено сега откако ги донесоа производиве и кај нас, инаку претходно знам дека ја нарачуваше ББ кремата од Бугарија.

    Јас лично немам пробано ништо од производиве, но би пробала, особено некој производ како гел за миење лице (ако има такво нешто) или мицеларната вода. Инаку, Mixa има и во ДМ, баш ги гледав и цените им се малку соленки (ама сепак прифатливи), па се надевам дека вредат. Ете, јас познавам еден задоволен корисник, сега за сега :D
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    Користам и лосион за лице и тоник. Лосион дермогал и го ставам пред спиење откако ке го исчистам/измијам лицето. А тоник сабајле исто откако ке го исчистам лицето. Инаку имам комбинирана кожа. Колку е ова правило? Премногу да не е и тоа и тоа? :?: :?: :?:
     
  8. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Лосион и тоник за лице не е иста ствар? :tmi: :^) :$
     
  9. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    Па мислам не.. Тоникот е безалкохолен, поблаг :?:
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ANGEL1

    ANGEL1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    дали некој го користел црвениот и колку сте задоволни? Јас го користев зелениот на времето многу одамна уште кога се појавија на нашиот пазар, и дали од летото (пошто тогаш ми е посмирена кожата) дали од климата што ја сменив бев задоволна. Не очекувам чуда ама ми треба нешто што додатно ќе ми ја вади нечистотијата после миење оти сапунчето не мие се. Го „отепав“ лицево со хлорамфеникол и време е да одмори стварно, веќе ми е страв да го користам.
     

    Прикачени фајлови:

  11. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Одамна се мислам да напишам неколку зборови за дел од лосионите кои до сега сум ги користела или ги користам. Овој пат тоа ќе биде за Clean & Clear blackhead clearing cleanser: oil-free.
    Се работи за лосионот во сино пакување кое моментално изгледа вака
    [​IMG]
    Пред да почнам да пишувам, ова е мое мислење и мои препораки.
    Не препорачувам интензивна употреба и употреба без паузи за ниту еден тип на кожа. Не е наменет за оние кои имаат сува кожа, но бидете внимателни и оние кои имате комбинирана кожа.
    За оние со комбинирана кожа: користете го само на деловите кои им треба прочистување на митесерите или акните, а тоа најчесто значи т-зоната. Ако го користите на делот каде што нема потреба, дополнително ќе ја исуши кожата.
    И оние со масна кожа - користете го (пример) 2-4 недели и потоа направете пауза и користете некој поблаг лосион. Ова е препорака бидејќи негативните ефекти не можете да ги забележите додека го користите интензивно.

    Јас имав масна кожа која се промени во комбинирана. За ова продонесе користењето на влажни марамици (мојата најголема грешка), а дури потоа следуваше и лосионов кој го употребував интензивно и без паузи.

    Лосионот сам по себе не е страшен и нема потреба да го избегнувате од употреба, но внимателно со претераната употреба (зборувам за употреба на неколку последователни пакувања без паузи на одредено време).
     
  12. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас го користам лосионот на Хлорадерм за против акни и многу сум задоволна :)
     
  13. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Феминки Cliven лосонот за каква кожа е наменет, и ќе ве замолам да пишете некој испробан лосион кој е за пофалба, стварно ми се смачи да купувам најразлични лосиони а од ниту еден немам никакво подобрување на лицето.:punch:
     
  14. ...adri19

    ...adri19 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Овој на вистина незнам какоф е не сум го пробала а имам слушнато.... Јас користам лосион LEA претежно е наменет за секаков вид на кожа.... јас сум премногу задоволнанавистина мнг ми помогна лицето не ми е како порано има ептен голема промена и моја препорака за тебе е и за сите што имаат проблеми со лицето нека го пробаат 200 и некој денар е го има во сите аптеки а го имам сретнато и во некои маркети ... :) :) :)
     
  15. iggybay

    iggybay Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Здраво девојки!
    Имам комбинирана кожа и доста осетлива... Често ми се појавува црвенило и не знам како да се справам со тоа...
    Дали можете да ми препорачате некој поблаг лосион.
     
  16. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125

    Јас го имам користено на Биотен за сува и осетлива кожа и сум презадоволна, пробај го би требало да ти одговара. :)
     
    На iggybay и SwanMay им се допаѓа ова.
  17. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    17.155
    Пол:
    Женски
    Девојки да ми препорачате понежен лосион или тоник - но да нема алкохол во составот зашто иако имам мрсна кожа, таквите лосиони од типот на хлоракол/дермогал ми се премногу агресивни и ми ја сушат и перутат кожата. Бев намерачена на Неутрогена и евентуално Клинендклир, но откако ја исчитав темата се двоумам. Периодов немам некои којзнае какви проблеми со акни, имам прилично чисто лице, па секој предлог е добредојдем.
    Го потрошив овој од Авон, кој патем ми беше прекрасен во комбинација со гелот 3во1, ама не можам да порачувам и да чекам, а сакам и да сменам малку. :)
    [​IMG]
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    @sia.bella
    [​IMG] Го имам користено, не е агресивен. И јас имам прилично чисто лице, па ок ми беше. Не се сеќавам на цената, лани го користев, ама не беше скап.
     
    На sia.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Еве некоја поскапа, поблага варијанта од лосионот со клиндамицин на Леа. Јас не сфаќам што е разликата меѓу лосион и тоник, значи овој тоник ми е замена за тој лосион. Незабележително помалку го чисти лицето од Клиндамицинот (јас тој го имам користено, не можам со дермогал да споредам, но мислам дека се многу слични), а е многу понежен од овие јаки на алкохол и хемикалии лосиони.
    [​IMG]
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Ај да ве прашам нешто...Веќе една недела користам Хлоракол два пати дневно само на местата каде што ми излегуваат акни ама постојано се појавуваат и нови.Или не ми одговара или незнам што е работава.На места се исушија акните ама останаа флеки од истите.И колку време од прилика се користи зашто гледам дека е со антибиотик па верувам дека не треба долго време да се користи.