1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоша навика: Одложување...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KatFem, 31 март 2014.

 1. KatFem

  KatFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  658
  Ја побарав темава, не ја најдов и решив да ја започнам... (слободно канта доколку ја има) :D
  А и глупав е насловот знам.

  Еве сум сега тука на форумов, ја создавам мојата прва тема наместо да учам за утрешниот тест... Интересна работа. Ајде да поразговараме, да споделиме искуства поврзани со една од најлошите навики (барем моја, се надевам не сум единствена :) ) а тоа е одложувањето, т.е. запоставувањето на обврските, обавувањето на небитни работи наместо она што навистина е битно и чекањето до 5 за 12 за завршувањето на истата. Со еден збор кажано - Procrastination.

  Посебно за време на викенди. Многу лошо ако имам некое испрашување или тест во понеделник...
  Тоа иде некако овака:
  - Петок е, се враќам од училиште и нормално денес не планирам книга да фатам, цел викенд е пред мене и има време... А и бев на училиште денес така да нема потреба уште да се малтретирам. Одмарам, ако излезам вечерта, излезам, и така поминува овој ден. НЕпродуктивно.
  - Сабота. Спијам до 1-2 попладне, станувам, се средувам и се убедувам - материјалот ќе си го поделам на 2 дела, едниот денес ќе го научам другиот утре. Ама има време тек е 3 саатот ехеее... Доаѓа 5 и 12 мин. - во 5 и 30 дефинитивно седнувам да учам! Упс, го пропуштив, сега е 5 и 43... Во 6 дефинитивно! Поминува и 6, го чекам 7. Доаѓа 7 и 30 и веќе е касно за учење, треба полека да почнам да се спремам за излегување... Уште еден НЕпродуктивен ден.
  - За џабе ќе ја раскажувам неделата кога е идентична реприза на саботата и тоа е тоа. :|

  И утре кога ќе станам, така понеделнички, ќе се каам за цел непродуктивен викенд и упорно и свесно ќе се лажам самата себеси - НАРЕДНИОТ ВИКЕНД ЌЕ УЧАМ, no joke... :D
  Само до кога овака не знам... :fubar:
   
 2. Macufka1014

  Macufka1014 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  510
  Баш истото го правам и јас имам испити за кои одвај и да седнувам да учам. Се она моено има време, има време и на крај ништо. Се мразам себе си заради оваа навика...
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 3. One.Day.One.Girl

  One.Day.One.Girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  40
  Same :angel: Но мораме да се одвикнеме инаку нема така долго да тераме :D
   
  На Princess.12 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека тоа одложување се случува кога она што треба да го работиме воопшто не ни е пријатно,па од тие причини и го одложуваме!А,после кога нема да има резултати од работата или од учењето нормално дека многу ќе се каеме,но веќе ќе биде доцна!И на мене ова исто ми се случувало и на училиште и на факултет кога бев бидејќи имав школска фобија и многу други проблеми,но бев многу упорна,па испливав од таа непријатна ситуација!Мислам дека е многу лоша навика којашто мора да се надмине,а ако не можеме само да го надминеме тоа,тогаш мора да побараме стручна помош од психолог или психијатар затоа што друго чаре впрочем и нема!Мислам дека не се работи за обична мрза,туку дека причината е многу подлабока,но,сепак,мораме со сите сили да се бориме против тоа затоа што времето е немилосрдно и буквално не гази,а обврските само се трупаат и нема да има време кога да ги совладаме! :!: :?: :|
   
  На Aleksandar1212 и KatFem им се допаѓа ова.
 5. pretendmemories

  pretendmemories Активен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2014
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Уф, најомразена моја карактеристика. Се' оставам за последен момент, сите обврски, одлуки дури и за најмали ситници. Се обидувам да се променам, имам некои продуктивни моменти кои кратко траат и после пак си продолжувам со прокрастинирање. :D
   
 6. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.359
  Допаѓања:
  10.440
  Некогаш знам да одложувам за понатаму, понатаму... Ова се однесува за мои лични работи, не за учење или работа. Но, секако е лоша навика. Ако планирам овој викенд да одам некаде, да, тоа треба да го сторам затоа што понатаму излегуваат други работи непланирани и се одложува и на крај не се реализира планираното.
   
 7. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  Мојата најлоша карактеристика. Буквално се одложувам до последен момент, посебно па учењето. Сакам за два дена да спремам испит од 500 страни. Епа нормално дека не може. Два дена залудно потрошени со труење со кафе и многу неспиење.
  Почнав дури и шопингот да го одложувам :tmi: , се додека не ми е неопходно нешто, па да трчам во последен момент по продавници.
  Треба да почнам да си ја лепам цела соба со стикери, да ме потсетуваат на последиците од тоа одложување. :D
   
 8. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  761
  Пол:
  Женски
  И јас исто така цло време одложувам за некоја работа,посебно со учењето. :(
   
 9. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  Во последно време владее одложувањето кај мене.Ретко ми се има случувано да одложувам, ама сега се повеќе и повеќе. :x Се трудам да престанам со ова. :)
   
 10. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  224
  Најчесто нешто што го одложувам е... алаρмот за будење! :devil: :@
   
 11. Najubava09

  Najubava09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  108
  Ова со учењето ми е секојдневие..Секогаш си велам ај во 5 часот не не ај у 5 ипол па у 6 и така натаму и цел ден го поминувам така.Па си ветувам за другиот пат нема да одложувам.ЈЕС ШУР,и после пак истата песна...
   
 12. DoReMi

  DoReMi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  156
  Одложувањето е карактеристика која верувам дека сите ја мразиме, а сепак си ја поседуваме. :lol:
  Убаво зборувале луѓето: Што можеш денес, не оставај за утре.
  Ама кој да слуша бре луѓе. :wasntme:
   
 13. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.669
  Допаѓања:
  7.605
  Пол:
  Женски
  Освен учењето за други работи немам навика да одложувам.
  Тоа што го можам денес никако не го оставам за утре.
   
 14. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  Ехее, ако зборуваме за одложување на учењето, овде сум прва.
  Се ќе направам за да почнам да учам подоцна, а потоа ќе се нервирам бидејќи немам време за да научам.
  Ќе речам дека ќе седнам да учам во 5, и ако помине 5 часот, макар и да е 5:03, си велам ајде од 5:30, не од 5:15, од 5:30 :!: . Потоа, ќе седнам во 6, 6:30, 7. И потоа веќе е доцна да се учи и ми поминува цел ден.
  А, за други работи, не одложувам.
   
 15. seasopraime

  seasopraime Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2013
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Значи не сум единствена во воа :clap: хаха :rofl:
   
  На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.353
  Допаѓања:
  9.233
  Пол:
  Женски
  Јас не одложувам учење туку кога некогаш ќе ме мрзи за нешто ќе одложам, ама лошс навика.. ццц
   
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.534
  Допаѓања:
  72.435
  Пол:
  Женски
  Го одложувам учењето.
   
 18. AutumnRain

  AutumnRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Не само учење...јас се живо и диво одложувам. Секоја можна обврска. Не дека имам некоја попаметна работа, тука жива мрза сум. И најлошото е во тоа што иако одложувам сепак цврсто стојам на тоа да ги остварам обврските, па со самото тоа што во последен момент оставам се да направам само си собирам нервози, стрес.
  А навистинам сакам да се одвикнам од одложување...самошто и тоа го одложувам.
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 19. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  и мене ми е ова одложувањево лоша навика ќе чистамсега не попосле не попосле и поминал денот
   
 20. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Уф, да навистина, одложувањето е според мене една лоша навика која често знае да ни се “тресне“ од глава еден ден. Од се најмногу го одложувам одењето на заболекар :D, тоа страшно ме иритира,а замислете СЕКОЈ ЕДЕН ден си викам ај утре, ај утре... и никако да појдам. Фобија од тоа чепкањето во заби-голема.