1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лошите навики на нашиот народ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 7 јануари 2018.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.066
  Допаѓања:
  11.214
  Мислам дека имаме многу лоши навики како народ општо. Голем дел од луѓето се некултурни, прашуваа се и сешто човек кој прв пат го гледаат, фрлаат смет кај ќе стигнат, се фалат многу за плати, лажат, манипулираат. Луѓе со факултет кои се сметаат за интелектуалци, а пцујат на секој збор. Завршиле факултет се мислат Господ се, а тие ниту работат на себе и своите манири ниту ништо. Работат на високи позиции, а се несеризони, зборуваат прегласно, се смеат без причина. Тоа уште долго нема да се смени. Кое е вашето мислење?
   
  На Аргентина *, hermosa, Alisa22 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.213
  Допаѓања:
  30.935
  Пол:
  Женски
  Катастрофа. Од сите места кои сум ги посетила низ светов а се многу, по прост народ никаде немам сретнато. Добро, во сличен кош би ставила и уште некоја од земјиве на Балканов... А и злобен народ богами. Луѓево како да се хранат со туѓата несреќа. Уживаат да наштетуваат, кодошат и лаат позади нечиј грб. Очите се во другите им се. На сите страни првокласни џаболебари и мрзливци кои со никаков труд и работа сакаат да просперираат со мито и врски. За манирите немам коментар. На секој чекор по улици плуканици, отпадоци и измет од домашни миленици. Ќе се удавиме во ѓубре, во милионските градови каде можат да се сретнат луѓе од сите нации, вери и делови на светот сепак е сто пати почисто отколку кај нас. Никаков однос, никаква култура. Пред некој ден чекам на каса во маркет, имаше долга редица од десетина луѓе. Во еден момент една жена на можеби педесетина години не одмина сите и се изгура прва. Па и дрска одозгора, се расправа со тие кои и се обратија. Срамота прво за годините кои ги имаше, и стока се учи на ред ама за жал луѓево како неа не. Народот ја гради државата а покрај таков како нашиот логично е да бидеме на дното на листата во секој поглед.
   
  На Luciferovog zlo♧, elenaxbbg, Victorian и 11 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Многу непрофесионализам има меѓу народов, дрскост и надменост на работно место во разни професии - од продавачки кои ќе те изнервираат барем на момент, па сè до одговорни професии што имаат во свои раце развој, психа, па и здравјето на луѓето (професори/наставници, доктори и останати вработени во здравство).
  Тука е и синдромот „знаеш ли ти кој/а сум јас“ кај одредени персони што стекнале диплома и позиција по разни „пократки“ патишта.
  Еколошката и сообраќајната култура кај многу луѓе е сè уште на страшно ниско ниво, а и општите најосновни манири, за што доволно е да влезеш еднаш во јавен превоз или институција во која се чека ред за да се увериш...
   
  На Lella, Florenсе, Bender Rodriguez и 14 други им се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  На најстрашно ниво е глумата на луѓето. Се може да се поправи, ама глумата многу тешко.
   
  На hermosa, crazylady, Indiegurl и 3 други им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Само да те дополнам, глумат дури и на форум. Ќе треба форумска глумица секоја година да почнеме да бираме...хаха.
   
  На Herrera, Victorian, mssuniquee и 18 други им се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Тоа и пред да се зачлениш ти постоело и ќе постои. Отсекогаш е во пораст.
   
  На Herrera, Амиго и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.219
  Вечно доцнење, секаде и секогаш. Намерно или во генот им е? Тука би ја додала и страшната неодговорност и недисциплина.
  Мрза. Секогаш се чека другиот да ја сработи работата, а на крај само да се "собере медот". Секогаш се оди по линија на помал отпор. Ако може ништо да не се работи, само да се лежи, секој ден да е празник, а пари да има, полна трпеза да има, веселба да има.
  Пикање на нос во туѓи работи, озборување, да не речам и ситење на туѓата несреќа. Само да се има што повеќе "материјал" за разговор кога ќе се седне на кафе.
  Некултура, дрскост, немање на обзир кон другиот.

  Ова се првите нешта на кои се сетив. Секако, има и други, можеби ќе додадам подоцна. :D Секој народ си има истакнати лоши и добри карактеристики, според мене ова се најпрепознатливите лоши карактеристики на македончето. Со чесни исклучоци. :)
   
  На Bender Rodriguez, Doozy, Arthur и 9 други им се допаѓа ова.
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Манирите на граѓаните се огледало на една држава.
  Во таквата рефлексија во најголема мера се препознава некултура, а потоа немање елементарно познавање за професионално и посветено работење во институциите. Одговорноста за незавршените обврски по автоматизам се префрла кај другите.
  Погледите насочени во туѓите дворови се знак дека грижата за секој еден е поголема од личните проблеми. Финансискиот натпревар е трка со почеток без крај. А врв на тоа е споредбата со другите, без размислување во насока дека секој е различен и дека така треба да биде.
  Завидливоста и самобендисаноста кои од срж го уништуваат човечкото битие упорно се најзастепени карактерни особини. Не знам од каде толку капацитет за замарање со сите и со се.
  Голема чест е да се копираат туѓите постапки наместо да се биде свој.
  Главниот град е центар на еколошката катастрофа и место каде што најмногу може да се добие впечаток за употреба на погрдни и недолични зборови во секојдневната комуникација. Во контекст на ова, повозрасната популација, пензионери, е без пардон во секој поглед.
  Ништо подобра не е состојбата и во сообраќајот. Повеќе се користи свирката и нервниот испад, отколку што се почитуваат сообраќајните правила и прописи.
  И згора на сето ова, секогаш и за се, виновни се другите.
   
  На zuto, S.J.Parker, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Амиго

  Амиго Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Бил добар или лош
  Луџето секако че зборат
   
  На hermosa, Feminka22, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.066
  Допаѓања:
  11.214
  Затоа и државата ни е таква. Едноставно има многу неписмени луѓе и меѓу оние кои се сметаат дека се интелектуалци. Многу самобендисаност, малку квалитет. Многу лажење и манипулирање, а резултати никакви. На прсти може да се избројат луѓето кои направија нешто за Македонија да ја промовираат во светот со култура и уметност, ама тие луѓе на телевизија не можат да дојдат на ред од Ѕвезде гранда. Имам пример од една жена која во петта деценија се вработи едвај и тоа на најниско работно место, дури срамно да се каже што работи ама кога прави муабет, абе мислиш директор е, а не чистачка. Се фали, се фали. Си мислам полека бе жено, полека, луѓе какви работни места имаат па не се фалат и не кажуваат колкава плата имаат. Или ти кажува супер ми е се, плата лупа некоја цифра, иако не го прашуваш и по 1 недела или месец оставил работа, не ни може да издржи. Мрзливи сме, не сме некој работен народ.
   
  На hermosa, Bitter-Sweet, Zaljubena26 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Eдна најлоша навика е кај нашиов народ кога знае да плука по туѓите грешки а пред своите замижува..
  При очи се прави слеп а при уши глув...Тоа сега ни се случуваа на нас ;(
   
  На Аргентина *, hermosa, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
 12. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  Најголеми кодоши ... историјата го има тоа многу пати потврдено.
  И такви сме никакви, кога на некој му е лошо сите го жалиме , малку ако пркне, гледаме да му ја скинеме главата.
   
  На hermosa, Capricorn96, ADOKI и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.684
  Пол:
  Машки
  Прдење во лифт. Колкава е шансата баш во тие 15-16 секунди да ги спотера овдешна раја да испуштаат гасови, дилемата останува :worried:
   
  На Indiegurl, Bender Rodriguez, ivi1987 и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Неслога.
   
  На hermosa, zuto и Tanjamm им се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.066
  Допаѓања:
  11.214
  Леле
  Леле и ова ли го има? Ждригаат на јавни места, плукаат, ама ова?
   
  На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.892
  Негрижа за заби. Дури не се откорни од болка не оди заби да провери.
   
  На gjoker4e, Indiegurl, Florenсе и 9 други им се допаѓа ова.
 17. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.817
  Допаѓања:
  6.299
  Пол:
  Женски
  А тоа што мислат дека имаат право да ти коментираат за твојот живот, твоите одлуки итн.. И секаде е така, не само кај нас.
   
  На Someonespecial, Tanjamm, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.421
  Пол:
  Женски
  Сеирџии.

  Завист има, не може да се поднесе туѓиот успех. Луѓе на кои не им смета нивната несреќа, им смета туѓата среќа.

  Народ кој не си го цени своето. Непријател сам на себе.
   
  На Florenсе, hermosa, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 19. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.805
  Допаѓања:
  25.079
  Пол:
  Женски
  Ljubomora , zavidnost , ogovaranje , sekoj saka da e nad sekogo ... Koga se raboti za javni lica ( politicari , manekeni/manekenki , fotomodeli , pejaci/pejacki itn ) koi pravat se za da se centar paznja , razbiram, tie sami go baraat vnimanieto na narodot . Nesfatlivo mi e koga Mirka , Stojna i mare go guraat nosot vo kukjata na Mare , Cveta i Verka .
   
  На hermosa и Tanjamm им се допаѓа ова.
 20. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.066
  Допаѓања:
  11.214
  Tуку за прдењето спомнато погоре, што се чудам јас. Мене низ град ми се случи, оди човек над 50 години со актовка пред мене и си прди, ама онака опуштено. А јас запрепастена во фацата, а дури и оние кои ме сретнуваа бидејќи бев блиску до него, ме погледнаа мене. Може мислеле дека јас прдам.