1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши искуства од одмори - на што најмногу да се пази?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Macbetha, 23 мај 2012.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Од мое искуство, прво на парите :!:
    Одберете сами како и каде ќе ги чувате, најдобро е да ви бидат поделени на различни места, не сите на куп. Едно од моите омилени места е под навлаката на перницата на која спијам :rofl:

    Следно, не претерувајте со сончање, особено првите денови и не се залетувајте веднаш со масла од моркови и чуда за побрзо темнеење, зашто гарантирано ќе шетате црвени како рак цел одмор, а за болките и да не збориме.
     
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Тоа е прашање на избор, меѓутоа јас за себе не одбирам такво.
    Франшизата всушност не покрива трошоци до одредена сума, на пример до 50, 150 или 250 евра. Значи ако нешто тргне наопаку и таа сума е под некоја од овие (зависи од полисата) осигурителната компанија нема обврска да ја исплати таа штета.
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Абе не знам колку е паметно ова, знаеш дека барем еднаш ќе дојдат чистачките да сменат постелнина
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас зимам од http://www.uniqa.mk/uniqa_mk/ без франшиза , годишно, околу 450-600ден(зависи за која зона).
    Доколку е франшизата на 150 тоа значи дека осигурувањето покриваа само 150евра трошок , такви се оние осигурувања во агенциите што ги даваат за 150ден.
     
  5. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    ^ Обратно е, ако франшизата е на 150 евра тоа значи дека покрива трошоци над таа сума. Колку поголема франшиза, толку поефтино е осигурувањето. Ако на пример имаш болнички трошок од 100 евра нема да ти ги исплатат.
     
    На glosipgirl и SOVRSENSTVO им се допаѓа ова.
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Е да така некако беше, ти благодарам на корекцијата :)
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Значи да си земам без франшиза најдобро?
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Да, но распрашај се убаво и детално низ осигурителните компании. Веќе спомнав дека моето осигурување немаше никакви ограничување, важеше за Бугарија, Грција, Србија, Албанија, некои 480ден за цела година.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. star1

    star1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    кај и да одберете само внимавајте на изброт на агенција.
    Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
    Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крс автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
    Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
    три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
    На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
    Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
    Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
    Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    На парите и стварите! Било што, што ќе ги загрози тие 2 работи, е на тоа! Досега сум немала лошо искуство околу ова, само сум изгубила сама 10 евра во Грција, но сепак...
     
  11. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Ајде девојки утре одам прв пат со друштво на одмор, посакаје ми среќа и без многу инциденти. Одиме преку некое грчко здружение ви кавала :)
     
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Еве една случка, пред 4 години. Во Охрид. :D
    Бидејќи не бевме со кола, на секое одење до плажа одевме со гулапчињата. (автобусите)
    Сите носеа по нешто. А јас, ја земав торбата за на плажа (со пешкири, креми, сите мобилни, слушалки). И ние се симнавме од автобусот. Тргнуваме накај плажата.. сите носат нешто, само Елена со празни раце. :o
    - Елена, ти што носеше?
    - Не носев ништо.
    - А каде се мобилните?
    - Леле... Автобусот... Мобилните... Автобусот... Останаа... Трчааај!
    Они трчаат, јас се чудам. Седнувам на првата клупа. Правам драми.. Ми го нема мобилниот. Плачам..
    Арно, до нас имаше некој србин, па кажал дека сме ја оставиле торбата. (да беше некој друг, нацки) Па после нешто плаќавме за тоа, и на крај си ја земавме торбата.
    После тоа, кога ми ја даде торбата, мислам Господ го видов. Какво олеснување... :whew:
     
  13. light12

    light12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Oва ми се случи пред неколку години со мама на одмор во хрватска со авион се убаво и оп и паднаа 500 евра на аеродром :fubar: таков шок и на крај си останавме без нив ама пак се беше супер :lol:
     
  14. sparklegirl

    sparklegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    29
    Нели за клима се доплатува. И газдите намерно ги оставаат далинските во собите и на крај оп уште 50 евра за клима која не си ја ни допрел. :^)
     
  15. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Бидејки не најдов посоодветна тема решив овде да го напишам своето мислење!!!
    Пред некој ден се вратив од одмор во Грција, супер си поминав со семејството - се беше убаво - местото каде што бевме сместени, домаќините (Грците) беа гостопримливи, морето и плажата прекрасни...

    Но, една мала ситница ќе ја наречам ЛОШО ИСКУСТВО ОД ОДМОР!!! Само што ја поминавме нашата граница на преминот Богородица, на првата патарина вработениот (намуртен, без да возврати на поздравот за добар ден!), ни украде 5 евра!!! Немавме поситно од 10 евра и му ги дадовме за да платиме 1,20 евра, а тој ни врати кусур како да сме му дале 5 евра!!! И што да правиме, нашиот збор против неговиот, да се објаснуваме, да докажуваме??! Не се ни обидовме да се расправаме со него, си го продолживме патот. Но, на секоја следна патарина си спремавме точно пари!!!
    Наравоучение - на патарините секогаш подгответе точна сума за да платите!!! Секаде има по некој нечесен човек...
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Пазете на џепароши. Мене телефон ми дигнаа во Бугарија во Сончев Брег. А летово што помина јас бев сведок како една женска од џеб му краде на еден дечко.
    Џабе е после ако му кажам на типот, ќе си најде таа некој билдер и ќе му каже да ја брани па ај да те видам...
     
  17. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Најмногу треба да се пази на џепароши, но крадат и по апартмани, на наши пријатели им ги украдоа парите од апартман, изгледа им се намерачиле комшиите до нив. Треба да се пази и со сончање да не се претера, да не се добијат изгореници и алергија.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.