1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши колеги

Дискусија во 'На работното место' започната од Leticija-petrolicka, 17 јуни 2012.

 1. Leticija-petrolicka

  Leticija-petrolicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  14
  Ајде една ваква тема,мислам дека сите некогаш ја доживеале или ке ја доживеат кога тогаш.Јас работам во една приватна фирма каде моите колеги се тотална катастрофа.Никогаш со нив неможам да се насмеам.Можеби дека се постари до мене многу време јас сум најмлада таму,иначе вработени сме само 8 души.Колегата што работи со мене и мајка ми во иста просторија е против нас 24/7 незнам зошто толку многу не мрзи ама неколку пати се обидел да не намести многу гадно и му имам простено зошто ај си викам сепак таму сме 8 часа во денот заедно,ама некогаш не се истрпува.Моите две колешки што работат во другите простории едната е стара и себична премногу а другата е постара од мене 5 год.мажена е и му е швалерка на помалиот газда,нормално си има протекција секогаш и кога не е во право газдата е тука да ја одбрани за се и нас не напага.Машките останатиот дел не се лоши си гледаат своја работа некогаш ке речат нешто ама не е лошо со нив.А за газдите да не зборам,премногу себични луге што воопшто не им е грижа за вработените.Јас работам во фирма каде што се употребуваат бои лакови катализатори се што е лошо за здравјето,и нашите себични газди не се помачија да стават ниту една вентилација а па кај за нешто друго па не доага во предвид.Имате ли и вие вакви проблеми или слични.Ако имате дајте некој совет како да се постапува со такви луге.Поздравче до сите :)
   
  На Lepotajce и Ane_na_Bisera16 им се допаѓа ова.
 2. Palestinec

  Palestinec Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2012
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  16
  абе...дојди кај нас да работиш........секоја недела на софра сме......
   
  На Lepotajce и Leticija-petrolicka им се допаѓа ова.
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.444
  Пол:
  Женски
  Летиција, мое мислење е дека лошото е што газдите не ти се погодиле и што се такви, не овозможуваат добри услови за работа, а колегите се трет падеж, искрено.

  Лошите колеги не се проблем доколку шефот/ицата е разбран современ човек и не се води според рекла-казала и не дозволува друг да збори за квалитетот на нејзиниот вработен се` додека таа не го види тоа самата. Таква е мојата шефица за среќа. Колегиве не ми се баш нај, нај, ама јас коа одам на работа, сосема се исклучувам, се посветувам на работата, кога ќе се соберат на паузи за кафе цигара и слично јас кафето си го носам кај мене и со интернетов се занимавам и на крајот на работниот ден кога ќе види шефицата шо се` и како сум сработила, тоа ми е најважно, а не шо рекла Перса или Станка за мене. Немаат многу од тоа ни да кажат затоа што од мене не можат да купат информации. Со нив сум на „здраво“ „пријатно“, за честитање (кога има повод), „ваљда“ и „не знам“. И работодавецот така се погоди како мене, не љуби мн дружба со колегите пошо и она (како и ја) ги има видено шо мустри знаат да бидат. Денешно време, за жал, никој не си ја гледа својата работа и во многу ретки случаи колегите од работа може да ти бидат и пријатели. Си имам семејство, сопруг, социјален живот, круг на пријатели и другари кои си ги имам веќе подолго време, што друго ми треба?!

  Сума сумарум: Важно е работодавецот да верува во вас, а кучињата нека лаат, караванот ќе си врви.
   
  На Lepotajce и Leticija-petrolicka им се допаѓа ова.
 4. Leticija-petrolicka

  Leticija-petrolicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  14
  Да во право си навистина е така јас се обидувам колку толку да не мислам на тоа и да си ја завршам мојата работа да не ги гледам другите.Ама ме нервираат бе што се како некои кучиња еве денес се оговараат само еден со друг да можат ке се затепаат сите чудна една работа им се чудам како така можат се некој друг им е крив за нешто незнам можеби е до мене јас сакам да си сработам и веке да не се замарам со ништо друго.Ај ке си се обидам и јас така да направам ова беше добар совет ке те послушам па што биде нека биде.Поздравче. :)
   
  На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Leticija-petrolicka

  Leticija-petrolicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  14
  Eхееее јас да имам таква дружба со колегите мои би била срекна ама нема.Сто убаво така место замарање ке си излезете и ке се дружите.Поздравце. :)
   
 6. Sinisa123

  Sinisa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Luge mi treba sovet od vas. Sto da napravam. Go postavija na rabota eden buljash za zamenik shef. Sakam da kazam deka ne e shef nema nikakva funkcija nitu pravi dokumenti, nitu pak sedi vo kancelarija tuku si raboti kako nas normalno. Ama koga go postavija za shef se mi odi kontra sea luge ja si imam shef i koa ke mi kaze neso da si zavrsam ja ke si go zavrsam ama prvo ke treba da se ispokaram so takanareceniot shef. Ednash mojot shef mi dade za obvrska da sredam nekoi stvari i shefot si otide i ovoj eve go kako se dere na cel glas i veli ostaj go ne go cepkaj ja ke go sredam i mu velam so miren ton znaci na mene mi rekoa ostaj me da si ja zafrsham rabotata. I ovoj oste povise si zede sila i mi veli koj si be ti na mene da mi nareduvash ja sum ti shef i ti ke pravish ja kako sto ke ti kazam jasno i ne sakam da me nervirash oti ke se javam na direktorkata (Buljashot i direktorkata se rodnini) i vednash mu se javil na shefot mu kazal neli oti se skaravme i ajde na telefon mi se javi shefot mi se razvika zaso sum se karal so nego i shefot mi veli ne se karaj so site oti ke te izbrkat. Ednash imase mnogu rabota i ovoj zamenikot shef zboreshe za sefot ja eve shefot niso ne go interesira cela rabota na mene ja ostava ne mozam da postignam i koa me vide mene vednash smena tema na muabet i zakute. I mu rekov na shefot sto kazal za nego i mu velam cela rabota na mene paga toj sedi kako zena po cel den i pushi cigari i mi veli odi vamu odi tamu e na sto licam ja tuka na pajlaco li i shefot mi kaza deka ke sredel rabotata i koa dojdol na rabot shefot go viknal vo kancelarija i mu kazal neli i neznam kako si go izvrtel muabetot i mene me obvinil za se. Od takvi luge aman kolku gi mrazam ke zemam ke go ubijam i ke go frlam nekade barem nema da go gledam. Najmnogu mrazam nekoj za 150 evra majtap da si igra so mene i on dojdol za pari i ja sum za pari pa majka mu stara ke zemam ke si odam ne mozam vise da trpam i nekni mu rekov na shefot da si najdam nekoja rabota ke si odam sto sakate si pravete i shefot mi rece samo na kratko dobro. Sto mislite za ova da ostanam na staroto mesto ili da si baram novo rabotno mesto i kako da postapam so toj idiot
   
 7. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  58.425
  Лоши колеги??? Зар постои такво нешто :D???
  Сите ние сме различни - секој си има свои навики... Но, кога се работи во колектив секој од нас треба да се прилагоди на средината!!! Но, за жал има луѓе кои што се претерано „нарцисоидни“, па тоа пролагодување го сваќаат како „прилагодување кон нивните желби и потреби“!!! И „уво не ги боли“ дали колегите често пати мора да ја сработат и нивната работа, па затоа да останат и по работното време, баш ги брига што колегите ќе добијат укор од претпоставениот заради нивна грешка ( секако нема да се пријават и признаат дека згрешиле), не ги интересира како ќе се заврши дадената работна задача (имаат приоритет - шминкање, телефонирање), но затоа секогаш знаат само за себе да си го „грабнат“ успехот... И знаат да се пофалат дека сработеното од колегите е „нивно и само нивно“ дело!!! Е, тоа се ЛОШИ КОЛЕГИ!!!
   
  На Dark artist и Mini90 им се допаѓа ова.
 8. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Toa e propust na firmata a ne na vrabotenite. Rabotite se loso postaveni. Toa e obicno da se resi i sekade vo svetot e reseno.
  Sekoj vraboten za rabotnoto mesto sto go drzi ima job description. Vo toj list ima ubavo objasneto sto e tvoja zadaca. Rabotis samo sto e tvoja zadaca a ne se vletuvas vo pomaganje na drugi. Mene bi me prasal gazdata zasto jas rabotam tuga rabota. Moze li jas da ja znam rabotata na koleskata. NE.Mozam samo da napravam katastrofalna greska ako posegnam raka da i pomognam. Sekako zavrsenata rabota ke bide gresna.
  Taka koga nesto ne e sraboteno odma se znae od kogo ne e sraboteno, a kako e gesno sraboteno voopsto ne se trosi vreme da se otkriva koj napravil(pa sekogas ista prikaska jas ne, taa, toj, pa plackii, pa ogovaranje...), napravil toj cia rabota e da go napravi toa.
  Losi kolegi nepostojat, postojat losi firmi bez osnovna postavenost.
  Sminkanjeto i telefoniranjeto isto se resava mnogu lesno so pravilnik.
  Firma koja nema pravilnik za rabota ili ima ama ne se drzi kon toa nemoze ni da se vika firma. Toa e nekoja smeska.
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Karanje so sef e najlos izbor. Kazuvanje na sefot koj sto rekol ( kako opcija deka ke te izbrani) e uste pogolema greska, posebno sto znaes deka e rodnina so direktorkata.
  Baraj si druga rabota dodeka ne te izbrkale ili sama ke napustis od sto ke nemozes da izdrzis.
  Na arno nema da odi.
   
  На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  58.425
  @toogood се гледа дека не живееш во Македонија!!! Секаде во светот има правилници за работа, и во МК има, но не се почитуваат целосно, а работодавецот гледа што повеќе обврски да даде за едно работно место!!! Точно дека „секаде во светот е решено“, но за жал МК е далеку од тој свет :@!!!
   
 11. izabela.nik

  izabela.nik Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2013
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Лоши колеги хм колку сакаш заради такви дадов отказ трпев трпев и веќе ми пукна филмот па замислете одбрав одново да барам работа да почнам од нула. Неможев да се прилагодам на таа ненормална работна атмосфера на тие безобразлуци кои ги слушав и ме затупуваа со нивните моабети. Се надевма ќе ми се посреќи со некоја нова работа.
   
  На Lepotajce, Leroy, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Moze da ti dade obvrski kolku saka no seto toa mora da bide na job description.
  Ako zborime za najveke rabotenje, najveke rabotni obvrski po vraboten, nema zbor toa e Amerika, a po nea Kanada.
  Site ostanati zemji na svetot daleku pomalku se raboti.
  Japonija nema da ja zememe vo obzir zosto ne doagaat tocni podatoci od tamu.
  Korea nema da ja preskocime. Spored nekoj podatoci vremenski najdolg den i rabotna nedela imaat no spored produktivnost se pozadi Amerika i Kanada.
  Najstrogi pravila na odnesuvanje (disciplina) ima vo Amerika.
  Topla voda netreba da se izmisluva taa e odamna izmislena.
  Se sto treba da se napravi e samo da se prepisat pravilnicite za disciplina na rabotno mesto.
  Ako moze vo edna 80% imigrantska zemja, luge od cel svet (so ili bez rabotni naviki) da se stavat vo red moze toa i vo Mk.Ednas, dvapati, tripati ke te izbrkaat od rabota za ogovaranje, neposlusnos, koristenje telefon za privatni celi vo rabotno vreme, koristenje pauza koga ne ti e pauza, kasnenje mereno vo sekundi........ ke naucis i te kako.
  Kaznite od rajot se izvadeni. Kako rabotat, se podmackuvaat.

  Custvoto kaj nas e deka ne se saka.Samo ako kazat nema pusenje ni pred vrata na objektot (toa e zakon vo Kanada na 60% od firmite), odma enziperiks, frlanje so drva i kamenja. Bunt pred sobranie.
  Nekoj koj pusi dvaese pati vo tek na rabotno vreme e nadvor da pusi, halooo luge, toa go nema nidge.
  Idi doma pa pusi kolku sakas i koga sakas (istovo ova ke ti bide kazano samo so poubavi zborovi ama poveke ke te zapece).
   
  Последна измена: 22 март 2015
  На Hipica, Sky-butterfly, Val-Dim и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  58.425
  Само колку за информација - еден куп членки на Фемина форум се активни на форумов во работно време!!! И не само на форумов, туку се читаат и слушаат и други интернет страни, најчесто Facebook (n) ... Обично тоа се вработени во државните институции... Вработените во приватните фирми „ја немаат таа привилегија“ (y)...
  А, и правилниците за работа повеќе функционираат и се применуваат во приватниот сектор.
   
  На WildMk, SummerGirl, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 14. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Letoska koga bev vo Mk. odev na frizer nekade kaj stara Treska. Mi veli frizerkata idelo pauza ke i doagale musteriki za pauza da se feniraat od nekoe ministerstvo tamu.
  Vaka ja gledam sto zboruva i se cudam. kako toa za pauza ke doagaat da se feniraat:!:.
  Kolku e dolga pauzata? max eden saat.
  kolku moze da isfenira za eden saat?:smirk:
  Dve?:?:
  Znaci drugite begaat od rabota:emo: za da se isfeniraat i doma da se vratat kako od salon, a ne od rabota!
  Ili site rabotat na red carpet (facepalm)
  Toa se treba do edno da se izbrka od rabota ,a ne da gi jade drzavnite pari.
  Zal mi e za lugeto sto stradaat:worried:, a za drugive da sum jas brzo bi sredila se po kratka(y).
   
  На SummerGirl, Tanjamm, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 15. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.324
  Допаѓања:
  5.371
  Пол:
  Женски
  По гнаси од моиве колеги и поголеми оговарачи нема на друго место низ Македонијава.
  Некој да дојде нов има да му се одмили одма од прв ден ,тука само за некој со јаки нерви.
  Не му посакувам вакви колеги ни на непријателот
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.195
  Допаѓања:
  32.668
  Пол:
  Женски
  И мојата работа е доста стресна со разни карактери, озборувачки и гледаат на било кој начин една на друга да си наштетат, буквално како волци се, гледам да балансирам и со сите да имам колегијален однос, некогаш и при очи ќе се правиш слеп и при уши глув
   
  На dankee, themoon_ и SummerGirl им се допаѓа ова.
 17. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  1.427
  Пол:
  Женски
  Gi imam mnogu,ama se spravuvam so niv.
   
 18. Sanci92

  Sanci92 Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Да ја прогласам мојата колешка за кралица на идиотските колеги дилизерско гуру за сите нејзини потрчковци во подем. Не можам да ја поднесам нивната мала дебилска група еве си кажав, пошто на работа не можам хахаххахаха
   
 19. optimal

  optimal Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Машки
  На моето претходно работно место каде што јас бев единствено машко а другите беа женски, имав многу лошо искуство. Различни карактери, озборувања, расправии за банални работи, комплекси...........
  Верувам дека секаде има по некој лош колега/ги но сепак добро е да се искусат такви ситуации за да научиме како да се однесуваме со такви луѓе.

  Јас мислам дека дипломатското решавање на проблемите и професионалниот однос се најважни во работата. Спријателување и покажување премногу блискот со колегите мислам дека не е ОК. Колегите се само колеги и ништо повеќе. :)
   
  На Traveler91, GirlLove и honey.11 им се допаѓа ова.
 20. Ane_na_Bisera16

  Ane_na_Bisera16 Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2020
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Nikade ne e sovrseno, segde imas po nekoja pricina. :)