Лоши навики кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од dushe555, 13 октомври 2010.

  1. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    nemozam da go odviknam deteto da zaspiva so racete vo mojata kosa...ja vrti ja mota me kubi i duri koga ke zaspie ne zastanuva.......sega so vtoroto dete pocna da mi brka vo ustata da mi gi cepka zabite dve nedeli samo mu go trgav raceto i poveke ne me cepka si zaspiva samo so caskata. koga ke legnev da gi zaspivam edniot me tegne po kosata a drugiot mi brka vo ustata -uzas....
    malio go odviknav sega e 16 meseci
    a pogolemoto e 2 i pol. godini i ne moze bez mojata kosa a trudna sum i nervozna ne mozam da trpam.
    imam probano da mu dadam caska,kebence,igracka,omilenata kniga i dr. ama nisto ne pomaga.
    nisto ne mu e bitno kako kosata... sto ke mi kazete?
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    losa navika na deteto

    и керка ми го прави истово не може да заспие ако не ме држи за коса и тоа е многу лоша навика што се научи да спие со нас,и купивме креветче и ја ставивме внатре почна да плачи,да скока,го изгриза креветчето како глушец пишти плачи и денски успевам да ја заспијам некако сама,ама ноке нема шанси.ако живееш со свекор или свекрва нека ти помогнат баш ке е убаво,родителиве на мажот ми се разведени и јас немам никаква помош :worried: побарај помош од семејството ке ти помогнат бремена си и неможеш се сама :)
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.992
    Пол:
    Женски
    Еве еден мој совет, не од лично искуство, туку од една пријателка: малото истото го правеше пред да заспие, ја тргаше за косата, ја виткаше, ја кубеше и што ли уште не. Сега повеќе не го прави тоа, затоа што пријателкава моја и става некоја помала и мека играчка во рацете (плишано мече, зајче, кукла - некоја играчка што ја сака повеќе) и така заспива без да ја чепка мајка си. Пробајте и вие, ништо не ве чини. Се надевам дека ќе помогне :)
     
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Уф тоа заспивање. Кога ќе се стемни и саатот доаѓа 20:30 мене ми се темни. Имаме соба, свој кревет, ама мама мора да легне до неа во пижами и да ја заспие. АЈ тоа, ама веќе 4 ипол години мене левава града ми страда :lol: . Само за неа ме држи и неќе да попушти. Е неможам повеќе, лудило ме фаќа :(
     
  5. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    leleee aj mene kosata ama tebe ute poloso da ti ja drze gradata ami mazot ti sto veli za toa??? da ne e ljubomoren? :D lele ne e smesno mora nesto da se prezeme...
    jas sum spremna so mecinja ama ke go odnesam vo prodavnica da si odbere samiot sto saka i da go ubedam deka ke go cuva dodeka spie..
    mislam deka decata sto se plasat go pravat toa....
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Можеш да го однесеш во продавницата за мечиња, и малиот да си одбере нешто!
    Сигурно ќе плаче и моли за да му го купиш! Од прво ќе речеш не, но после ќе му поставиш услов
    - Ќе ти го купам, ама секоја вечер ќе мора да заспиваш со него - башка после ќе му свртеш муабет, демек медо ќе те чува цела ноќ :lol:
     
  7. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Super ideja!!! :yawn: thank you!!!
    ke probam utre(sega spijat |-) )
    pa ako uspeam ke ti kazam.. pozdrav
     
  8. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Veruvale ili ne!!!
    Mu ponudiv mece toj sakase kniga...
    sega si ja drzi knigata i zaspiva i ja frli i cuclata oti bil golem :)
    wow sega sum raat.....
    [mod-kirilica:2cuarhdl][/mod-kirilica:2cuarhdl]
     
    На HeidiDiWalt и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  9. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.603
    Пол:
    Женски
    Денеска се мрднав од памет. Малечката моја има 4 години и од 3,5 годишна возраст почна да грицка нокти.
    Разговаравме неколку пати, се убедуввавме, се каравме и еден период престана, но сега се крие и знам дека ги грицка зашто нема што да исечам после бањање.
    Ама денеска шок!!!
    Чинијата стои на маса, пола саат се молиме да јаде, а таа абер нема и се скри зад перницата.Јас да ја видам што прави, гледам вади кака од нос и ја стави во уста :puke:
    Почнав да врескам и ја плеснав од што ми беше мака и ја пратив на спиење.Цел ден ми е мака,прво што ја удрив, друго што ...уффф,гадно ми е да помислам.
    Мајки, ве молам за совет, што да превземам пред ова да премине во навика?
     
  10. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Цуцање на празното шише додека спие, му го земам и почнува да плаче.
    Ама полека се одвикнуваме од оваа лоша навика.

    За мене ми кажувале (а се сеќавам и самата) дека како мала ќе земам да пијам млеко и ќе почнам да си ја чепкам едната рамка од маичката, и така после неколку дена ќе и направам дупка, па мајка ми треба да ми купи нова, памучна, мека, со дебели рамки, пошто јас само такви сакам :tmi:

    А брат ми си имаше едно омилено меко ќебенце кое пиејќи млеко го скубеше и правеше голема топка, како вата - памук што е и ја ставаше во уво.
     
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640
    Геа
    Нема место за паника :)
    Сигурно тоа го има видено во градинка и сега пробала, почувствувала дека не е вкусно :) , ја видела твојата лутина и толку ќе биде.

    малку офф, не беше навика ама ми беше ситуација од која и денес подскокнувам од нервоза.. имено беше едно попладне, Ева имаше 3 год. и една коса локни, локни , преубава.. Јас дремев во дневна,а она си игра со коцки. Едно време ја гледам оди накај кујна ( накај кантата за ѓубре, ама кој да го знае тоа) и ја кренала кофичката од коцките на рамо... Си игра си помислив, ама станав да видам што прави. Ништо, се ок. И тогаш шок..едно влакно, друго, прамен еден , два...Она се шишала, шишалаааа и тоа се од едната страна (од таа страна кај што нели ја носеше кофичката).
     
  12. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.603
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да е така, многу се трудам околу неа, како и секоја мајка, давам се од себе, сакам убаво да ја воспитам, можеби мојата амбициозност ме фрустрира дека направила фатална грешка, ама ич не ми е сеедно.
    Сепак ти благодарам за утешните зборови. :*
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  13. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Здраво сакам да ги прашам мајките што имаат женски деца :) ќерка ми е 1ипол година и кога и ја менам пелената сака да се фајкаа за путето, и нон стоп ја карам дека не треба така. Па сакам да ми каже некој со слично искуство, дали е нормално тоа? некако чудно ми е се плашам да нема некоја инфекција (пу пу не дај боже)
     
  14. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Toa е само фаза ке и помине.Сите деца тоа го прават ,само што машките никогаш не престануваат да си играат со к*рето :lol:
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.992
    Пол:
    Женски
    Точно е дека е само фаза, ама ова не е лоша навика ;) не се секирај, мора да помине низ тоа. И немој да и создаваш табу теми и комплекси на тој начин, ако ја караш, ќе мисли дека тоа е нешто лошо и срамно и дека нема да смее да зборува за тоа... а детето на тој начин си го учи телото, макар и на толку рана возраст.
     
  16. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    axa фала многу.
     
  17. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Прво да кажам дека може и е таков периодот да се надеваме, но нај убаво мој совет да седнеш со неа ако е мала и да ја прашаш да не е нешто лута на тебе или пак од нешто да не има страв.Поразговарај.
     
  18. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Барам совет...не е нешто страшно се работи за навика, знам...ама не знам како да ја одвикнам ќерка ми.
    Имено често си ги трга гаќичките, наводно и влегувале во д***ето и и` сметале, и тоа го прави често. Купив и поголеми и помали гаќички, сите неа и` влегувале |( .
    Стварно не знам што да правам, се нервирам, како да ја одвикнам да не и биде таму паметот. :(
     
  19. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    хаха, ме изнасмеа за малото :D па купи и боксерки, тие нема каде да се пикнат :)
    секое детенце си има некој `табиет`, ама не треба да му се придава големо значење, ќе му помине со време...сепак дечињата допрва се учат како треба и како не треба ;)
     
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    И реков дека ќе и купам боксерки (широки гаќи-така и`објаснив :D ), почна да плаче...мислам дека ако не и` обрнувам внимание и не и` викам цело време да ги тргне рачињата од гаќите ќе престане со навикава. Ај ќе видиме :)