1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши навики кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од dushe555, 13 октомври 2010.

  1. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    nemozam da go odviknam deteto da zaspiva so racete vo mojata kosa...ja vrti ja mota me kubi i duri koga ke zaspie ne zastanuva.......sega so vtoroto dete pocna da mi brka vo ustata da mi gi cepka zabite dve nedeli samo mu go trgav raceto i poveke ne me cepka si zaspiva samo so caskata. koga ke legnev da gi zaspivam edniot me tegne po kosata a drugiot mi brka vo ustata -uzas....
    malio go odviknav sega e 16 meseci
    a pogolemoto e 2 i pol. godini i ne moze bez mojata kosa a trudna sum i nervozna ne mozam da trpam.
    imam probano da mu dadam caska,kebence,igracka,omilenata kniga i dr. ama nisto ne pomaga.
    nisto ne mu e bitno kako kosata... sto ke mi kazete?
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    losa navika na deteto

    и керка ми го прави истово не може да заспие ако не ме држи за коса и тоа е многу лоша навика што се научи да спие со нас,и купивме креветче и ја ставивме внатре почна да плачи,да скока,го изгриза креветчето како глушец пишти плачи и денски успевам да ја заспијам некако сама,ама ноке нема шанси.ако живееш со свекор или свекрва нека ти помогнат баш ке е убаво,родителиве на мажот ми се разведени и јас немам никаква помош :worried: побарај помош од семејството ке ти помогнат бремена си и неможеш се сама :)
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Еве еден мој совет, не од лично искуство, туку од една пријателка: малото истото го правеше пред да заспие, ја тргаше за косата, ја виткаше, ја кубеше и што ли уште не. Сега повеќе не го прави тоа, затоа што пријателкава моја и става некоја помала и мека играчка во рацете (плишано мече, зајче, кукла - некоја играчка што ја сака повеќе) и така заспива без да ја чепка мајка си. Пробајте и вие, ништо не ве чини. Се надевам дека ќе помогне :)
     
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Уф тоа заспивање. Кога ќе се стемни и саатот доаѓа 20:30 мене ми се темни. Имаме соба, свој кревет, ама мама мора да легне до неа во пижами и да ја заспие. АЈ тоа, ама веќе 4 ипол години мене левава града ми страда :lol: . Само за неа ме држи и неќе да попушти. Е неможам повеќе, лудило ме фаќа :(
     
  5. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    leleee aj mene kosata ama tebe ute poloso da ti ja drze gradata ami mazot ti sto veli za toa??? da ne e ljubomoren? :D lele ne e smesno mora nesto da se prezeme...
    jas sum spremna so mecinja ama ke go odnesam vo prodavnica da si odbere samiot sto saka i da go ubedam deka ke go cuva dodeka spie..
    mislam deka decata sto se plasat go pravat toa....
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Можеш да го однесеш во продавницата за мечиња, и малиот да си одбере нешто!
    Сигурно ќе плаче и моли за да му го купиш! Од прво ќе речеш не, но после ќе му поставиш услов
    - Ќе ти го купам, ама секоја вечер ќе мора да заспиваш со него - башка после ќе му свртеш муабет, демек медо ќе те чува цела ноќ :lol:
     
  7. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Super ideja!!! :yawn: thank you!!!
    ke probam utre(sega spijat |-) )
    pa ako uspeam ke ti kazam.. pozdrav
     
  8. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Veruvale ili ne!!!
    Mu ponudiv mece toj sakase kniga...
    sega si ja drzi knigata i zaspiva i ja frli i cuclata oti bil golem :)
    wow sega sum raat.....
    [mod-kirilica:2cuarhdl][/mod-kirilica:2cuarhdl]
     
    На HeidiDiWalt и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  9. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Денеска се мрднав од памет. Малечката моја има 4 години и од 3,5 годишна возраст почна да грицка нокти.
    Разговаравме неколку пати, се убедуввавме, се каравме и еден период престана, но сега се крие и знам дека ги грицка зашто нема што да исечам после бањање.
    Ама денеска шок!!!
    Чинијата стои на маса, пола саат се молиме да јаде, а таа абер нема и се скри зад перницата.Јас да ја видам што прави, гледам вади кака од нос и ја стави во уста :puke:
    Почнав да врескам и ја плеснав од што ми беше мака и ја пратив на спиење.Цел ден ми е мака,прво што ја удрив, друго што ...уффф,гадно ми е да помислам.
    Мајки, ве молам за совет, што да превземам пред ова да премине во навика?
     
  10. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Цуцање на празното шише додека спие, му го земам и почнува да плаче.
    Ама полека се одвикнуваме од оваа лоша навика.

    За мене ми кажувале (а се сеќавам и самата) дека како мала ќе земам да пијам млеко и ќе почнам да си ја чепкам едната рамка од маичката, и така после неколку дена ќе и направам дупка, па мајка ми треба да ми купи нова, памучна, мека, со дебели рамки, пошто јас само такви сакам :tmi:

    А брат ми си имаше едно омилено меко ќебенце кое пиејќи млеко го скубеше и правеше голема топка, како вата - памук што е и ја ставаше во уво.
     
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Геа
    Нема место за паника :)
    Сигурно тоа го има видено во градинка и сега пробала, почувствувала дека не е вкусно :) , ја видела твојата лутина и толку ќе биде.

    малку офф, не беше навика ама ми беше ситуација од која и денес подскокнувам од нервоза.. имено беше едно попладне, Ева имаше 3 год. и една коса локни, локни , преубава.. Јас дремев во дневна,а она си игра со коцки. Едно време ја гледам оди накај кујна ( накај кантата за ѓубре, ама кој да го знае тоа) и ја кренала кофичката од коцките на рамо... Си игра си помислив, ама станав да видам што прави. Ништо, се ок. И тогаш шок..едно влакно, друго, прамен еден , два...Она се шишала, шишалаааа и тоа се од едната страна (од таа страна кај што нели ја носеше кофичката).
     
  12. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да е така, многу се трудам околу неа, како и секоја мајка, давам се од себе, сакам убаво да ја воспитам, можеби мојата амбициозност ме фрустрира дека направила фатална грешка, ама ич не ми е сеедно.
    Сепак ти благодарам за утешните зборови. :*
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  13. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Здраво сакам да ги прашам мајките што имаат женски деца :) ќерка ми е 1ипол година и кога и ја менам пелената сака да се фајкаа за путето, и нон стоп ја карам дека не треба така. Па сакам да ми каже некој со слично искуство, дали е нормално тоа? некако чудно ми е се плашам да нема некоја инфекција (пу пу не дај боже)
     
  14. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Toa е само фаза ке и помине.Сите деца тоа го прават ,само што машките никогаш не престануваат да си играат со к*рето :lol:
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Точно е дека е само фаза, ама ова не е лоша навика ;) не се секирај, мора да помине низ тоа. И немој да и создаваш табу теми и комплекси на тој начин, ако ја караш, ќе мисли дека тоа е нешто лошо и срамно и дека нема да смее да зборува за тоа... а детето на тој начин си го учи телото, макар и на толку рана возраст.
     
  16. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    axa фала многу.
     
  17. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Прво да кажам дека може и е таков периодот да се надеваме, но нај убаво мој совет да седнеш со неа ако е мала и да ја прашаш да не е нешто лута на тебе или пак од нешто да не има страв.Поразговарај.
     
  18. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Барам совет...не е нешто страшно се работи за навика, знам...ама не знам како да ја одвикнам ќерка ми.
    Имено често си ги трга гаќичките, наводно и влегувале во д***ето и и` сметале, и тоа го прави често. Купив и поголеми и помали гаќички, сите неа и` влегувале |( .
    Стварно не знам што да правам, се нервирам, како да ја одвикнам да не и биде таму паметот. :(
     
  19. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    хаха, ме изнасмеа за малото :D па купи и боксерки, тие нема каде да се пикнат :)
    секое детенце си има некој `табиет`, ама не треба да му се придава големо значење, ќе му помине со време...сепак дечињата допрва се учат како треба и како не треба ;)
     
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    И реков дека ќе и купам боксерки (широки гаќи-така и`објаснив :D ), почна да плаче...мислам дека ако не и` обрнувам внимание и не и` викам цело време да ги тргне рачињата од гаќите ќе престане со навикава. Ај ќе видиме :)